yalcinbaba
yalcinbaba (üye)
Malatya / Amatör

Yeni Analog Slr İçin Tavsiye???

Arkadaşlar Merhaba,
1984 yılından beri Zenit 11 kullanıyorum. Memnunum, hala iyi çalışıyor. Ondan aldığım keyfi bir iki denediğim digital cameradan alamadım. Digital ile ftoğraf çekmek çapkınlık, analog ile fotoğraf çekmek ise aşık olmak gibi. Birincisinde her şey kısa zamanda, kolay...vs. İkincisi ayar istiyor, emek istiyor, vakit istiyor, sorumluluk istiyor...vs. Tamamen piyasadan kalkmadan, hem görüntüsü ve estetiği hem de işlevi açısından bir yeni analog makina almayı düşünmeye başladım. Piyasa da bana teklif edilen Nikon FM3A body (US$ 850), Nikon F body (US$ 580) ve Pentaks K1000 body(US$ 500). Gönlüm biraz Nikon FM3A'dan yana. Siz ne tavsiye edersiniz? Bu fiyatlar hakkında fikriniz var mı?
İçten teşekkürler,
Yalcinbaba

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:19 - İp: 88.***.**9.100
yalcinbaba
yalcinbaba (üye)
Malatya / Amatör

Yazmayı unuttum. Mümkün olduğunca metal aksamlı, sağlam bir makina bulmaya çalışıyorum... Sevgiler,
Yalcinbaba

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:20 - İp: 88.***.**9.100
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Yalcinbaba ben de kendime yeni bir analog makina aldım,ama ben senin gibi Zenitten değil de dijital Canon S2 den geçtim.

Minolta Dynax 5 aldım,yakında forumda incelemesini de yayınlamayı düşünüyorum zaten ilgini çekerse sana da tavsiye ederim.

Ama senin gönlün O nikondan yanaysa al derim,çünkü analogda gönül işleri bilirsin

Benim Dynax5 de metal mount var lensler için.Görünümü de çok güzel ama bu senin hoşuna gitmeyebilir çok hafif ve ergonomosi güzel olmasına rağmen üzerinde metal aksam pek yok.Ama bu makinayı almanın şöyle bir avantajı var,hem çok eski bir makina değil yani Analog bodylerin son gelişmelerini takip etmiş bir makina,çok çok hızlı AF yapabiliyor ve sıfırı hala Teknofoto da satılıyor çok ucuza 119 ytl!

Ben de daha makinayı yeni aldığım için bişi diyemicem ama ben elime alırken kalbim küt küt atıyor.Zaten almışım Minolta beercan objektifi de ucuna çok acaip oluyorum

Dediğim gibi görünüş olarak kompakt bir giriş düzeyi slr makina ama çok başarılı,iyi ilk izlenimlerim var.

Tarih: 17 Kasım 2007, 14:44 - İp: 144.***.**0.220
traxxas
traxxas (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ıkıncı el olarak nikon f50 yada f100 gıbı modellere bakmıyorsun
bunun yanında canon eos1000-3000 gıbı modellerede bakabılırsın

ayrıca paran varsa vede kalıtelı bır seyler ıstıyorsan ıkıncı el leica lari bır arastır derım ben

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:27 - İp: 88.***.**0.236
yalcinbaba
yalcinbaba (üye)
Malatya / Amatör

Ben piyasada bulunabilen Nikon FM3A üzerinde durmaya başladım. Ama hala kararsızım....

Tarih: 19 Kasım 2007, 18:34 - İp: 88.***.**4.205
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Metal aksamlı sağlam bir makina arıyorsanız Minolta X-700'e de bir bakın. Tank gibi sağlam ve klasik olmuş bir model.Fiyatı da uygundur.

MINOLTA X-700

Tarih: 21 Kasım 2007, 11:41 - İp: 212.***.**7.190
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

http://forum.netfotograf.com/fotograf_makinesi.asp?msg_id=27884]http://forum.netfotograf.com/fotograf_makinesi.asp?msg_id=27884[/URL]

İlginizi çeker umarım.Pek sizin tarzınızda bir makine olmayabilir ama bir fikir edinmeniz açısından.

Tarih: 21 Kasım 2007, 20:16 - İp: 144.***.**0.140
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Ben çok uzun süre analog makine kullandım halen de elimde ona yakın analog makine var(çoğu Nikon). Ben olsam Nikon FM3A alırdım ama fotoğraf çekmekten çok sevip okşamak ve uzun süreli saklamak için alırdım. Sadece fotoğraf çekmek için alacaksanız piyasada 100-200 YTL arasında çok makine var.Bu saatten sonra FM3A'nın dışındaki makinelere bu kadar para vermeye değmez diye düşünüyorum.

Tarih: 21 Kasım 2007, 20:37 - İp: 88.***.**6.207
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

verdiğiniz fiyatlara göre max 850 dolar gibi parayı gözden cıkarabilirsiniz.buna göre tercihleriniz:

nikon f80,f100 yada f5
canon ise eos3 yada eos5(a2e)

olabiilir.fakat bunun yanında lens seciminizide düşünün

Tarih: 22 Kasım 2007, 02:30 - İp: 81.***.**6.227
  • 1