erk4n
erk4n (üye)
Konya / Amatör

Yashıca Elektro 35 Gx

bababın gençlık zamanından kalma bu makine neyin nesidir bilen varmı?
galiba ufak bir sorunu varmış.yaptırıp kullanmaya değer mi?
objektif takılırmı?yoksa hiç gerek yok atıyım bi köşeye antika mı olsun?(zaten antika)
elinde bunu gibi bi makinesi olup kullanan var mı?
buda kendi fotosu

Tarih: 21 Ağustos 2007, 22:09 - İp: 88.***.**3.236
s_a_i_h_l
s_a_i_h_l (üye)
Samsun / Amatör

bendede var bu makinenin bi değişiği ELECTRO 35 GTN
deklanşörün yanında asa ayarı var
bende tam böyle bi topic açacakken sizinkine rastladım bu makinenin pilinden bulunmuyormuş herhalde ama babam bunu fotoğrafçıların bir şekilde halledebileceğini söyledi
bende bilgi istiyorum bu makine hakkında
objektif değiştirilirmi?
yaptırmaya değer fotolar verirmi? (babam çok güzel fotolar verdiğini söylüyor ama birde sizin görüşünüzü almak isterim)

yardımınızı bekliyorum

#s_a_i_h_l' tarafından 24.08.2007 00:49:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2007, 00:36 - İp: 88.***.**5.210
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Bende de var ve kullandım. Filmli analog bir makine. Objektifi sabit değişmiyor ama ön kısmına vidalanan tele ve geniş lensleri var. Objektifi çok kalitelidir. İyi fotoğraflar çekersiniz ama kullanmayı bilmek lazım. Dijital makineler kadar kolay değildir ama alışınca çok keyiflidir. Piyasada bulunan 5.6 V'luk lityum pili kullanarak basit bir adaptör yapabilirsiniz.

Tarih: 8 Eylül 2007, 23:14 - İp: 85.***.**5.99
s_a_i_h_l
s_a_i_h_l (üye)
Samsun / Amatör

geçen gün ilk filmi banyo ettirdim 36lık filimdenanca 10 tanesi doğru düzgün çıktı
bu makineyi iyice öğrenene kadar bayağı bi zman harcayacağız galiba

bila,
bu tele ve geniş objektiflerden stan bildiğin bi adres varmı?

Tarih: 9 Eylül 2007, 11:16 - İp: 88.***.**4.135
markus
markus (üye)
İstanbul / Firma

yashica 35 süper bir makine özellikle lensi çok kaliteli resim çeker halen düğün salonlarında şipşakçılardan kullananlar var lens takılmaz koruma amaçlı filitre takılabilir pil konusuna gelince 12 senedir pil yok piyasada bulsan dahi bayat yada anperi bitmiştir pil olmadığı zaman flaşı devreye sokmaz biz onu çalışır şekle çeviriyoruz perde sabit açıp kapatacak ve flaş patlatacak şekilde yapıyoruz ücreti 25 ytl 0212 527 75 68 tayfun çiçekçi

Tarih: 9 Eylül 2007, 12:47 - İp: 88.***.**1.112
s_a_i_h_l
s_a_i_h_l (üye)
Samsun / Amatör

hadi ya desene bu makinede bu kadarı ile yetinmen gerekiyo
benimkide pilsiz çalışıyo pilli çalışmasından bi farkı varmı?
bu makineyi internetten satan birine pil meselesini sordum bana iki pil numarası verdi bunları birleştirip kullanabilirsin dedi. benim makineye pilsiz çalışıyoya şimdi pil taksam bi arıza çıkartırmı?
bi de o vizördeki sarı noktayı bazen pek iyi göremiyorum bunun nedeni nedir?

Tarih: 9 Eylül 2007, 14:39 - İp: 88.***.**5.61
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Gitti Gidiyor sitesini takip edin. Orada geniş ve tele ataçmanların reklamlarını gördüm. Ben kendi yaptığım adptörle bütün fonksiyonlarını kusursuz çalıştırdım. Piyasadan 5.6 V'luk pil alın. Pil yuvasına sığacak şekilde bir kartonu silindir şeklinde yuvarlayın. Pili içerisine yerleştirin. Bir tarafına yeteri sayıda metal pul koyun. Adaptörünüz tamamdır. Ortadaki sarı kare metre ayarı içindir. Metre ayarını yaparken oradan bakacaksınız. Çekim yapılan objenin bir kenarına dikat edin. Ayrasız olduğunda iki adet görünür çakıştırdığınızda metre ayarı tamamdır. Kolay gelsin.

Tarih: 9 Eylül 2007, 19:29 - İp: 81.***.**3.214
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

geç bir cevap oldu ama yeni konu açmak istemediğim için buraya yazıyorum.aynı makinadan aynı şekilde(babamın gençliğinden kalma)bende de var.fakat pek iyi durumda değil film ışık alıyor v.s istanbulda tamir ettirmek istiyorum.önerebileceğiniz bir yer varmı?

Tarih: 24 Ocak 2009, 20:43 - İp: 88.***.**3.216
yevgenionegin2
yevgenionegin2 (üye)
İstanbul / Amatör

ben başka bir bşlık altına da yazdım, 1 tane cr123a (3v) ile 2 tane lr44 (2x1,5)kullanınca oluyor, ya da "4lr44" (6v) adındaki pili metal pul ya da yay ile kullanın

Ekleme: Yay dışındaki yöntemler dışındakiler denenmiş ve başarılı olduğu görülmüştür. Ama, 4lr44 ve 12 adet metal pul (tesisat v.s. için kullanılan, pul alırken çapına dikkat ediniz.) yönteminin daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Güncelleme: Voltaj değişikliklerini bağlı pozlama hatalarının önüne geçmek için ZA675 model 4 adet 1,4 V pil kullanın. En stabil yöntem bu, teması sağlamak için gerekli yayı da eski bir fenerden, ya da seyyar satıcıdan aldığınız birkaç liralık fenerden elde edebilirsiniz. Ya da metal pulları kullanın.

#yevgenionegin2' tarafından 12.04.2011 22:21:29 tarihinde düzenlendi.

#yevgenionegin2' tarafından 24.04.2011 22:38:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Nisan 2011, 10:15 - İp: 78.***.**1.251
erkannn
erkannn (üye)
İstanbul / Amatör

aynı makinadan bende de var hiç kullanılmamış ve ilk günkü gibi durmakta kendi dslr kullanmaktayım bu makinanın özzeliklerini tam bilmediğimden öğrenip bununla da yeni çekimler yapmak istiyorum pil piyasada bulamadım ama tek bir yerde bulunduğunu öğrendim sirkecide

Tarih: 14 Ocak 2013, 22:11 - İp: 94.***.**6.30
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

pili internette gırla mevcut. zaten bi pil çok uzun süre dayanıyor.

Electro 35 serisi efsanedir. Lensi çok iyi. Kullanması da zor sayılmaz. İngilizcen varsa internette bolca kullnama kılavuzu bulabilirsin.

dslr makinende, yashica'da olduğu gibi f/1.7 olduğunu sanmıyorum mesela

Tarih: 22 Ocak 2013, 12:59 - İp: 62.***.**4.244