ralado
ralado (üye)
Eskişehir / Amatör

Türkiyede Üretilen Fotoğraf Makinaları

Merhaba arkadaşlar Ülkemizde zamanında insanların ihtiyaçları doğrultusunda ahşap kasalı ayaklı atöyle makinaları üretilmiş. Hatta ankara bi fabrika olduğunu bi makinanın üzerinde gördüm

Bu fotoğraftaki makina tamami metal aksamlıdır, ayağı dökümden yapılmış , Üzerindeki etikette ankara fotoğraf fabrikalarında üretilmiştir diye yazıyor. Değerli bir abimin koleksiyonunda yer almaktadır. Genel olarak sadece kasa ve sehpa üretilmiş, Objektifleri dışarıdan ihraç edilmiştir. Eski bir fotoğraf kitabında da Agrandizör fabrikasının da oldu yazıyordu, hatta reklamı vardı. Ama internet üzerinde bunlarla ilgili hiç bir yazı yada makale ile karşılaşmadım. Aslında bunlarla ilgili bir portal yada forum olsa, Ülkemizde fotoğraf sanatının temelleri ve bugüne nasıl geldiğini anlatan yazılar, fotoğraflar ve belegelerin olduğu bir sayfa epey insana yol gösterecektir diye düşünüyorum

#ralado' tarafından 02.07.2014 14:10:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Temmuz 2014, 14:08 - İp: 93.***.**1.228
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Türkiye'de benim bildiğim
- Burdur'da ahşap kısımları yapıldıp diğer parçaların Almanya'dan getirilerek montaj yapılırdı, bu makianalrın adı Burdur Kasa denirdi.
Globica taklidi makinalardı.

- Ankara'da daha sonra döküm ayaklar yapılarak aynı malzeler ile montaj yapıldı bildiğim kadarıyla sayısı pek fazla değildi.

Hamza Rüstem müzesinde bir örneği var.

#evrendemir' tarafından 05.07.2014 15:46:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Temmuz 2014, 15:42 - İp: 195.***.**8.135
  • 1