zynpkrbyk
zynpkrbyk (üye)
Isparta / Amatör

Tarayıcı Mı? Banyo Mu?

merhaba.. yeni zenit kullanıcısıyım.. ilk filmimin banyo tadını yaşadım ve evet çok güzel bi duyguymuşş lakin malum banyolar baya pahalı geldi bana.. acaba banyo yerine tarayıcı kullansam fotografın görünümünde, renklerinde bi farklılık olur mu?

Tarih: 30 Nisan 2014, 01:37 - İp: 85.***.**1.65
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

banyo yapılmamış film taranabiliyormuki?

#m.levent' tarafından 02.05.2014 21:30:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Nisan 2014, 10:10 - İp: 78.***.**5.75
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Pozlanmış bir filmde görüntünün ortaya çıkarılması için banyo yapılması gerekir.Banyo yapmadan filmi makineden çıkartıp taratamazsınız.Zaten fotoğrafçılar banyo yapılan filmi tarayıp dijital olarak size verebiliyorlar.Ya da siz banyo edilmiş bir filmi tarayıcınızla tarayıp dijital görüntü haline getirebilirsiniz.Yani kısacası çektiğiniz filmin kağıda basılmadan veya taranmadan önce banyo yapılması şart.
Bu arada film fotoğrafçılığının maliyetin dijital fotoğrafa göre fazla olduğunu siz de görmüş oldunuz. Bence film fotoğrafçılığı artık pratiklikten uzak sadece duygusal tatmin yaşatan bir tercih.

Tarih: 2 Mayıs 2014, 21:15 - İp: 176.***.**3.86
terspiramit
terspiramit (üye)
İstanbul / Meraklı

banyo ve tarama hakkında mustafa bey gerekli açıklamayı yapmış ama mustafa beyin maliyet konusundaki görüşlerine kısmen katılmadığımı belirteyim.

film, tarama, banyo maliyet oluşturuyor tabi ki ama analog fotoğrafçılıkta da 150 liraya 1.4 lensin, 200-300 liraya 15-20 bıçaklı prime lenslerin tadını çıkarmak var. dijital muadillerinin fiyatlarından bahsetmeye gerek yok sanırım

Tarih: 6 Mayıs 2014, 14:28 - İp: 46.***.**5.120
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Benim bir çok manuel lensim var ve çoğunu DSLR makinemde kullanabiliyorum.

Tarih: 6 Mayıs 2014, 22:57 - İp: 92.***.**0.173
zynpkrbyk
zynpkrbyk (üye)
Isparta / Amatör

anlatımım yanlış olmuş, özür dilerim fotoğrafçıda çıkarttırmak yerine tarayıcıda kendim çıkartsam bi farklılık olur mu manasında sormak istemiştim aslında.. her halükarda tabiki banyo için vermem gerekiyor.. çok yeniyim, tabirlerde çok sıkıntım var

Tarih: 8 Mayıs 2014, 00:31 - İp: 95.***.**8.106
terspiramit
terspiramit (üye)
İstanbul / Meraklı

Eğer film tarayıcın varsa fotoğrafçıların taradığından daha güzel sonuç alırsın o kesin.

Tarih: 8 Mayıs 2014, 11:11 - İp: 46.***.**6.168
zynpkrbyk
zynpkrbyk (üye)
Isparta / Amatör

çok teşekkür ederim

Tarih: 8 Mayıs 2014, 14:01 - İp: 95.***.**8.106
  • 1