vff
vff (üye)
Zonguldak / Amatör

Soligor Zoom-macro Lens F Değeri

Merhabalar ; analog fotoğrafçılığa merak saldım ve bir makina almaya karar verdim, sonunda canon ea-1 satın aldım. Fakat daha anlamadığım durumlar var. Alttaki Resimde makineyi görebilirsiniz 2 bölümde hem zoom hemde diyaframı ayarlıyoruz fakat 1 kısımdamı diyafram nedir ben pek çözemedim ne işe yaradığını,Yeniyim sen bunudamı bilmiyosun diyip dışlamassanız sevinirim

Tarih: 18 Ağustos 2014, 21:51 - İp: 85.***.**4.180
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Kimseyi dışlamayız merak etme

Bunlar çok eski tip push pull lensler olduğu için kafanı biraz karıştırabilir.1.kısımda işaretlemiş olduğun bölümden diyafram ayarı yapman gerekiyor,diyafram ayar kısmı zoom bölümünden ayrı çalışır.f3,5 diyaframın en açık hali f22 ise en kapalı halidir.

Makineye film takıp heba etmeden önce diyafram,perde hızı,obturatör,filmlerdeki iso/asa değerleri nedir ne anlama gelir okumanı,araştırmanı tavsiye ederim.

Tarih: 18 Ağustos 2014, 22:55 - İp: 91.***.**4.100
vff
vff (üye)
Zonguldak / Amatör

Ama zoom kısmındada sağa veye sola çevirdiğimdedemi diyaframı değiştirmiş oluyorum acaba ? 2 kısımda diyaflar içinmi ?

Tarih: 18 Ağustos 2014, 22:58 - İp: 85.***.**4.180
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Lensin zoom mesafesini göremedim ancak orası makro çekimle alakalı bir yer diyafram ile alakası yok.

Tarih: 18 Ağustos 2014, 23:06 - İp: 91.***.**4.100
vff
vff (üye)
Zonguldak / Amatör

Zoom yapmak için lensi ileri doğru itiyorsunuz böylece zoom yapıyor fakat sağa zoom yaptığım yerden sağa sola çevirdiğimde odaklama yapıyor sanırsam diyafram ama şimdi sağ sol yapmam diyaframsa resimdeki 1 bölgede diyaframsa neden 2 diyafram yeri var çok garip bir lens hele ileri doğru itttirip zoom yapması ayrı bir garip olay :/

Tarih: 18 Ağustos 2014, 23:30 - İp: 85.***.**4.180
  • 1