vcrvcr
vcrvcr (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax P30 Hakkında

Selamlar.
Arkadaşlar pentax p30 üzerinde 50mm f1.7 mf lens kullanıcısıyım. Enstantane ayarları bölümde 1,2,4,125,500 gibi rakamlardan farklı B var bunun ne anlama geldigini bilen var midir acaba?
Diğer bir sorum da body nin uzerindeki lens manuel focus, otofokus bir lens bulsam body otofokus yapar mı? teşekkürler..

Tarih: 30 Mayıs 2012, 20:27 - İp: 78.***.**1.217
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

AF yapabilen bir Pentax gövdeyi karşınıza aldığınızda lens yuvasında saat 5 istikametinde tornavida başı gibi bir çıkıntının dışarı uzandığını görürsünüz. (örnek Pentax MZ50) Bu, gövdedeki AF motorunun lensteki AF mekanizmasını sürdüğü milin ucudur (focus coupler).

Pentax P30'da, resimlerden anladığım kadarıyla, böyle birşey yok, yani AF yapamaz.

Aynı mil başı Minolta/Sony AF makinalarda saat 5 istikametinde, Nikon AF makinalarda saat 7 istikametindedir. Nikon son 6-7 senedir piyasaya sürdüğü ucuz DSLRlarda AF motorunu kaldırdığı için bunlar AF motorsuz lenslerle AF yapamazlar (kendinden motorlu AF-S AF-I serisi lenslerle AF yapabilirler).

Tarih: 30 Mayıs 2012, 23:50 - İp: 88.***.**7.200
liteon
liteon (üye)
İstanbul / Amatör

B=Bulb. Pozlama süresini siz belirlersiniz. Manuel lensle otomatik odaklama yapamazsınız. Pentax'larda lensin A modu varsa diyaframı makineden değiştirebilirsiniz.

Tarih: 30 Mayıs 2012, 23:52 - İp: 78.***.**2.115
vcrvcr
vcrvcr (üye)
İstanbul / Amatör

tesekkur ederim yardimci oldugunuz icin. analog makineler hakkinda pek fikir sahibi degilim ama dijitalden daha zevkli geldi bana. baska bir sorum daha var. enstantane ayarini mesela 125 yapiyorum, vizorden bakinca bana 500 olacak gibi bir uyari veriyor sonra 500 yapiyorum ve cekiyorum. makinenin bana soyledigi o ayar dogru mudur yoksa fotografin kotu cikma ihtimali var mi?

Tarih: 1 Haziran 2012, 17:23 - İp: 78.***.**1.137
  • 1