buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

Olympus Om10

dün gece tesadüfen babamın düğününden kalma fotograf makinasını buldum.babamın anlattığı kadarıyla 10 makara kadar çekim yapılmış,neredeyse sıfır [>:D

Tarih: 17 Şubat 2008, 13:05 - İp: 85.***.**7.230
buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

o kadar eski bi makina ki kimse kullanmıyo heralde

Tarih: 18 Şubat 2008, 10:59 - İp: 85.***.**0.76
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

O makinelerde sanırım bir opsiyonel parça vardı. O parçayı takıp tam manuel işelm yapmak mümkündü. Manuel adapter o parça tkılınca kullanılan seçenek olmalı.
Makineyi kandırmak mümkün. Asa ayarıyla oynayın, ve bu poz telafisi gibi çalışacaktır. Yani illa makinenin belirlediği diyafram ve hızda çekmek zorunda değilsiniz. Bu ayarla (ASA) oynayarak istediğini hız ve diyaframda çekim yapmanız mümkün olur. Tekrar normal değerlerde çekim yapmak için ASA ayarını normale almayı unutmayın.
Oly ler ufak tefek ama iyi makinelerdi. 1 haneli olanlar (om1, om2 ..) 2 haneli olanların (om10, om20..) üst meodelleridir. Tek sevmediğim yanı pil olmadan çalışamaması idi. Kaliteli lensleri vardı. Özellikle 50mm zuiko iyi bir lensti diye hatırlarım. Sizin makinede hangi lensleri var.

Tarih: 18 Şubat 2008, 11:56 - İp: 85.***.**5.180
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Elinizdeki makine çok kaliteli makinedir.Manuel kullanım için bir adaptörü vardır.Ek aksessuar olarak satılan bir parçadır.Mükemmel resimler çekersiniz.Mercekleri çok kalitelidir.

Tarih: 18 Şubat 2008, 12:04 - İp: 81.***.**8.196
buffoon
buffoon (üye)
İstanbul / Amatör

bendede zuiko 50mm f1.8 var dün ilk defa film taktım,ve bikaç kare çektim.gerçekten filmli makina ile çalışmak ayrı bi zevkmiş makinenin pozometresi düzgün çalışıyomu heralde bu filmden sonra anlaşılcak,sizin dediğiniz gibi asa'yı değiştirmek aklıma geldi fakat max 1 saniye pozlayabiliyo buda yetmiyo çoğu zaman,bulb modunda denedim ama her ne kadar tripod üstüne olsa bile basıp çekerken titriyo. bu arada söylediğiniz gibi makine kendisi diyafram ayarlamıyo,diyaframı lens üzerinden ben kontrol ediyorum. o dediğiniz parçayı bulmam imkansızmıdır ? yoksa bi hayyam civarına bakmalı mı ?

Tarih: 18 Şubat 2008, 12:13 - İp: 85.***.**0.76
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bence o mauel adaptörü bulmaız zor, ama gerekli olmadığını düşünüyorum.
Bulb modu için deklanşör kablosu kullanın. Makineye uygun kablo hayyam'da ucuza bulunabilir.
Oly kullnamayalı epey oldu (en son 1981 ) o yüzden hangi uçlu kablo deklanşör kullandığını hatırlamıyorum. Makineyi yanınzda götürün.

Tarih: 18 Şubat 2008, 12:28 - İp: 85.***.**4.181
bedriguler
bedriguler (üye)
Ankara / Amatör

Manuel adaptörü ben de arıyordum dün buldum. Alabilirim umarım. Ebay'da var. Bir tanesi (en ucuzu) http://cgi.ebay.com/OLYMPUS-MANUAL-ADAPTER-FC-OM-10-129904-/360312109079?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53e4467817#shId
eğer alabiliyorsanız siz alın sorun değil. Başka da var biraz daha pahalılar.

Tarih: 14 Kasım 2010, 11:58 - İp: 178.***.**4.172
  • 1