zeiss-ikon
zeiss-ikon (üye)
Manisa / Meraklı

Nostalji Eski Reflex Makinalar

Bu makinalardan elinizde varsa temiz alınır.

Tarih: 13 Haziran 2009, 21:34 - İp: 78.***.**4.183
zeiss-ikon
zeiss-ikon (üye)
Manisa / Meraklı

Körüklü makinalar

Refleks makinalar

Antikalar

Refleksler

Tarih: 13 Haziran 2009, 21:54 - İp: 78.***.**4.183
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Bende biraz nostalji yapayım.. Bu siteden değerli bir arkadaş, makine meraklılarını bayağı ilgilendiren bir tercüme yapmıştı..

Makinelere çok meraklı olduğunuzu gördüğüm için okumanızın faydalı olacağını düşünüyorum..

http://www.kenrockwell.com/tech/7-tr.htm

Üst satırdaki linki dikkatle okuyun, özellikle makinelere çok meraklı olan sizin gibi arkadaşlara önerim; kat 1

Tarih: 14 Haziran 2009, 16:27 - İp: 78.***.**7.251
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Oradaki bir satır dikkatimi çekti:

"Bunlar fotografçılıkla değil, doğrudan fotografçılık donanımıyla ilgilenirler. Engel olmazsanız saatlerce kafanızı şişirirler.

bana birisini hatırlattı...

Tarih: 14 Haziran 2009, 16:31 - İp: 78.***.**7.251
buraksavak
buraksavak (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

zeiss-ikon,

Guzel bir konu acmissin.

Bilhassa Rollei SL66 oldukca inanilmaz ve cok yonlu bir camera (bilhassa cikis yilina bakilirsa)
Baby Rollei de ona keza.
Zeiss Ikon'um olmadi ama onun rus eslenigi Moskva 5'i kullandim cok guzel. Eger o oyleyse, zeiss siir gibi olmali.

mete007 arkadas,

Benim yaklasik 130 kameralik ve 200 lenslik bir kolleksiyonum var.
Gondeedigin sayfadaki yorum ilginc, Ken rockwell internette fotografcilik icin cok guzel seyler yapmis bir insandir, bilhassa cok guzel nikon ve canon reviewlari vardir.

Fakat onun bu yorumuna katilmiyorum, bence kolleksiyonculuk ile fotografciligin vakitleri farkli. Kendimden ornek verecek olursam, ben geceleri benim cocuklar ve esim yattiktan sonra kolleksiyonuma yeni aldigim makineleri revize ederim, onlarla ugrasirim. Fotografciligin zamani ise haftasonlari ya da tatillerdir. O nedenle birbiryle genelde cakismazlar.

BU arada ekipmanla fotografci olunmaz konusuna katiliyorum. Ekipmanla ilgilenmek fotografciliktan farklidir, ve yeterki insanin icinde olsun ufak bir cek at makinasi bile cok guzel resimler uretebilir (holga buna guzel bir ornektir, holga tek zamanli plastik lensli bir camera olmasina ragmen kendisi bir kult yaratmilstir)

Iyi gunler,

-b.

Kolleksiyonumdan 'Blad 2000 FC

Kolleksiyonumdan Exakta Vrex IIb

Tarih: 16 Haziran 2009, 02:45 - İp: 88.***.**4.183
  • 1