zanakar
zanakar (üye)
İzmir / Amatör

Nikon F75 Vs Canon Eos 300x

Herkese merhabalar biliyorum hep aynı soruya cevap vermekten sıkılmış olabilirsiniz ama (nikon&canon)forumdan okuduğum kadarıyla hangisini seçmem gerektiğini anlayamadım. ben bir amatörüm ve büyük ihtimalle amatör kalmaya (amatör=fotoğraftan para kazanmamaya devam etmek)devam edicem ve aldığım makinenin beni yarı yolda bırakmıycak ve bu işi öğrenip zevk alabileceğim bir makina olmasını istiyorum herkes gibi.sorum şudur nikon F75 i mi tavsiye edersiniz Canon Eos 300x imi aralarıda 150 ytl fark var yanılmıyorsam ilk etapta o sorun değil çünkü makina güzel olsunda para bi şekilde bulunur nelere para harcamıyorum ki mantığını kullanarak.cevap verir ve beni aydınlatırsanız çok teşekkür ederim şimdiden herkese iyi günler sevgiler

Tarih: 14 Ağustos 2006, 09:36 - İp: 193.***.**0.2
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

neden analog makina düşünüyorsunuz?

Tarih: 14 Ağustos 2006, 12:23 - İp: 81.***.**6.138
zanakar
zanakar (üye)
İzmir / Amatör

neden anolg makinenin cevabı basit çünkü film banyo etmek istiyorum

Tarih: 14 Ağustos 2006, 16:00 - İp: 193.***.**0.2
hkan
hkan (üye)
İstanbul / Meraklı

benceo modeller yerıne canon 30v veya 33 v al bıraz daha fark ver cok daha ıyı bu makınalar en azından http://www.bsfoto.com/html/analog_slr_Nikon_karsilastirma_02.htm
bu sıtede karsılastırma yapabılırsın

Tarih: 20 Ağustos 2006, 15:51 - İp: 85.***.**7.48
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ben ilk önce Eos 300V almıştım. 300X ile hemen hemen aynı makine, sadece maksimum enstantane değeri farklı. Ancak kısa süre sonra satarak Nikon f75 aldım ve gayet memnunum.

Birincisi bu eos 300v ya da x makinalar oyuncak gibi. Gri metalik bir kaplaması var ve bu kaplama zamanla soyuluyor. ( nokia telefonların soyulduğu gibi ). İkincisi bu makinalarda spot ölçüm yoktu, nikon f75 de var. Sözkonusu makina dijital olmadığı için fotoyu çekip bakıp doğru pozlamayı bulana kadar yeniden yeniden çekerek doğru pozlamayı yakalama olanağınız yok, bu açıdan spot ölçüm bence çok önemli. Sadece bu açıdan değil, spot ölçüm benim çokça kullandığım ve bence bir slr makinada olmazsa olmaz olan bir özellikdir.

İkincisi Canon makinalar sigma vs. gibi başka marka lenslerle uyumsuzluk yapıyorlar. Nikon da ben böyle bir sorunla karşılaşmadığım gibi karşılaşanı da duymadım. Ayrıca f75 flaş ve dolgu flaşı konusunda eos 300 lerden daha iyi bir makine. Bir de kit lens ilemi alacaksınız bilmiyroum ama eğer öyleyse nikonun 28-100 veya 28-80 G serisi kit lensleri eos ların 28-90 kit lenslerinden kesinlikle ve kesinlikle daha iyi. Zaten bu canon lar kit lensinin kötülüğü konusunda bayağı meşhur oldular, gerek dijitalde gerekse analogda.

Hatta bulabilirsen ikinci el falan sağlam bir nikon f80 alırsan çok daha iyi bir makine.

Tarih: 20 Ağustos 2006, 17:52 - İp: 85.***.**7.168
zanakar
zanakar (üye)
İzmir / Amatör

değerli yorumlarınız için çok teşekkürler bende nikon da karar kıldım galiba. f65 ile f75 arasında kalmıştım bide f80 e bakayım o zaman. ben body almayı düşünüyodum ilk etepta ama nikonun kiti iyi diyorsanız kitte alabilirim tabii ki.

Tarih: 21 Ağustos 2006, 08:51 - İp: 193.***.**0.2
  • 1