fototurk
fototurk (üye)
Ankara / Amatör

Nikon F70 de Estantane Ayarı Varmı?

merhaba arkadaşlar.
nikon f70 haladaha satılmakta olan bir makine ve sitesinden inceleyince birçok özelliği görüyoruz fakat enstantane ayarı yok sanırım sadece hazır modlar var.
bu makineyi bilen arkadaşlar enstantane ayarının olup olmadığını yazarlarsa sevinirim.
teşekkürler.iyi günler.

Tarih: 25 Haziran 2007, 13:42 - İp: 81.***.**7.135
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Var.

Tarih: 25 Haziran 2007, 17:24 - İp: 85.***.**6.172
fototurk
fototurk (üye)
Ankara / Amatör

olmasına çok sevindim cünayt bey.
ürünün özelliklerinde yazmaması beni şaşırtmıstı.böyle bir makinede nasıl olmaz diye.

Tarih: 25 Haziran 2007, 18:21 - İp: 81.***.**7.135
sanfo uyar
sanfo uyar (üye)
Ankara / Firma

var

Tarih: 27 Haziran 2007, 09:36 - İp: 85.***.**8.11
fototurk
fototurk (üye)
Ankara / Amatör

tşk ederim.bu makineyi ben 28-200 tamron objektifi ve çantası ile 300 ytlye aldım sizce nasıl?
birde diyafram ayarı sadece objektiftenmi yapılıyor.
tşkler.iyi günler.

Tarih: 27 Haziran 2007, 16:44 - İp: 81.***.**7.7
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

Hayır.
Bazı makinelerde objektif en kapalı halindeyken kilitlenir,ayarlar makine üzerinden yapılır.

Tarih: 27 Haziran 2007, 22:38 - İp: 195.***.**6.4
fototurk
fototurk (üye)
Ankara / Amatör

sayın idrsi bey
evet makine bazen saçmalıyıyor.yada ben yapamadım ayarını.
diyafram ayarının ekrandan nasıl yapılıyor biliyormusunuz?

Tarih: 29 Haziran 2007, 08:26 - İp: 81.***.**7.7
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

Eğer manüel çekim yapmak istiyorsanız pozometre yardımıyla gereken ayarları yapabilirsiniz.
Vizörden bakınca alt tarafta makine ile ilgili birtakım verileri görebileceğiniz bir bölüm vardır.
Bu bölümün sağında (daha doğrusu benim makinelerde sağ tarafta idi) birtakım dikey çizgiler göreceksiniz.Ayarlarınızın tam olup olmadığını buradan denetlersiniz.

Çekim yapmak için öncelikle objektifinizi doğru yerleştirin.

Bu tip makinelerde otomatik çekim için objektif en kısık duruma getirilir.
Yani objektifin en arkasında bulunan halkanın üzerindeki rakkamlar içindeki en büyük sayıya(22 veya 32).

Bu durumda o rakkamların üzerinde bulunduğu halka kilitlenir,dönmez.

Ama manüel çekim için objektifi kilitlememeniz gerekir.

Eğer varsa objektif üzerindeki ayarı da manüel (M)konumuna getirin.

Makinenin ön tarafında,objektifi takıp çıkarırken kullandığınız düğmenin altında bir ayar düğmesi daha vardır.Onu da manüel (M) konumuna getirin.

Makineyi fonksiyon düğmesinden manüel (M) konumuna getirin.Makinenin üst tarafında,sağdaki LCD ekranda "M" harfi belirir.
Bu aşamaya kadar birşeyleri yanlış yaparsanız bu ekranda "errror" veya "er" gibi bi yazı belirecektir muhtemelen.

Başta söz ettiğim,vizörün içinden göreceğiniz dikey çubuklar yardımıyla tam ayarı,LCD ekranın arkasındaki dönen çevirtgeç yardımıyla perde hızını (shutter),objektifin arkasında bulunan halka yardımıylada diyafram ayarını yaparsınız.

Ayarları doğru yaptığınızda vizördeki dikey çubukların ortasındaki kalın yerin sağı,solu boş olur.
Işık az olduğunda sağdaki (-),fazla olduğunda soldaki (+) bölümde işaretler belirir.

Bu bölümün tahminen solunda diyafram,hız,netlik (yeşil nokta) vs diğer datayı da görebilirsiniz.

Tarih: 30 Haziran 2007, 01:03 - İp: 195.***.**6.4
fototurk
fototurk (üye)
Ankara / Amatör

çok teşekkür ederim idris bey

manuel çekim bildiğim gibi sorun yoktuda bu otomatik çekimde objektifi en kısığa getireceğimi bilmiyordum

eskiden beri canondan başka makine kullanmadım onlardada böyle bişe yok.

sonuç itibari ile otomatik çekim için sadece diyafram halkasını en kısığa getirmem yetiyor.gerisini zaten düğmee hafif basmamla makine yapıyor.

tekrar sorumu cevapladığınız için tşk ederim.iyi günler.

Tarih: 30 Haziran 2007, 17:51 - İp: 88.***.**1.44
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

"S" ve "P" konumunda objektifi kilitleyin.
"M" ve "A" konumunda kilitlemeyin.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 02:40 - İp: 195.***.**6.4
legionella
legionella (üye)
Malatya / Amatör

Arkadaşlar bu makina ile diafram halkası bulunmayan objektifleri kullanabiliyor muyuz? Arkadaşa bir F70 aldık, dijital makinada kullandığımız Nikon'un kit lensi 18-55 DX G objektifi takınca diaframı ayarlayamıyoruz. İlla ki diafram halkası olması gerekir mi?

Tarih: 16 Ocak 2008, 21:41 - İp: 88.***.**8.227
  • 1