cagatayy
cagatayy (üye)
Ankara / Amatör

Nikon F3 - Fe

f3 ile fe arasında kararsız kaldım. kenrockwell fe demiş boyutundan, hafifliğinden ve birbirine yakın özelliklerinden dolayı ama başka forumlarda f3'e tapanlar var. tavsiye verebilecek olan var mı?

çoğu başlıkta gördüğüm "filmliyi napacan dijitale geç" diyen arkadaşlar malesef yardımcı olamıyorsunuz

http://www.kenrockwell.com/nikon/fe.htm
http://www.kenrockwell.com/nikon/f3.htm

Tarih: 8 Ekim 2009, 12:41 - İp: 212.***.**3.109
cagatayy
cagatayy (üye)
Ankara / Amatör

fiyat farkı önemli değil bu arada

Tarih: 8 Ekim 2009, 12:43 - İp: 212.***.**3.109
adul
adul (üye)
Muğla / Özel Gün Fotoğrafçısı

bende satılık analog canon eos3 var onu vereyim sana uğraşma bunlarla

#adul' tarafından 08.10.2009 13:19:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Ekim 2009, 13:19 - İp: 78.***.**6.118
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Amaca göre değişir

Kolleksiyoncuysanız, konuşmaya gerek yok ikisini de alacaksınız - nokta

70lerin metal işçiliğinden zevk alıyorsanız ve ağırlık taşımak koymaz diyorsanız F3

70lerin metal işçiliğinden zevk alıyorsanız ve biraz pratik, biraz da ucuz olsun istiyorsanız FE

Leica veya AF sistemli geniş açı lensler bir servet diyorsanız ve eski güzel bir geniş açı Nikkor bulduysanız FE

Bunun dışında fotografçılıkla ilgili herşey için built-in flaşlı, AFli ve üzerinde P, A (Av) , S (Tv), M modları olan bilimum SLR daha iyidir. 70'lerin harikalarıyla aynı hazzı vermez, orası başka.

Tarih: 8 Ekim 2009, 19:38 - İp: 88.***.**3.58
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Ben hala FE'yi severek kullanıyorum. Küçük hafif ve çok kullanışlı bir gövde. Vizörden hem diyaframı hem de enstantaneyi görebiliyorsunuz. Dezevantaj denilebiirse flaşlı çekimlerde TTL ölçüm yapmıyor. F3 kullanmadım ama aradaki en önemli fark F3'ün gövdesinin çok daha sağlam olması, kafanın değişebilmesi, profesyonel kullanıma yönelik aksesuar zenginliği olabilir. Bizim gibi amatörler için FE çok bile. Yalnız bulma imkanınız olursa FE2 alın. TTL flaş ölçümü yapar. Bence Nikon'un amatörlere yönelik en kullaışlı gövdesidir.

Tarih: 8 Ekim 2009, 23:20 - İp: 85.***.**5.157
cagatayy
cagatayy (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim cevaplar için.

nikkor 50mm 1.4 mf buldum. gözün gördügü açıya en yakını buymuş diyorlar.

ağırlık koymaz taşırım. flaşı da pek sevmiyorum ama belirgin bir farkı yoksa f3ü keriz gibi alıp taşımayayım.

giriş seviyesi olayını da sevmiyorum. ilgili meraklı insan kısa sürede geçiyor bu seviyeyi, ondan sonra elindeki yetmiyor. hazır slr'ler çok ucuzlamışken çook uzun süre kullanabileceğim tatmin edecek bir makina almak istiyorum. çok fazla ekstra sayısal değer veren otomatik ayar yapan makineye de ihtiyacım yok, gözüm anlasın biraz da (diye düşünüyorum). tamamen mekanik olsun takıntım yok.

af lensler kazık hala, af çıktıktan sonrakileri eledim.

dijitale geçtikten sonra bile yanımda dursun ara ara kullanayım. çok değerli kareleri onunla çekeyim istiyorum

konuyu taşırdım biraz.

Tarih: 10 Ekim 2009, 10:52 - İp: 212.***.**3.109
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Ben kafanızın çok karışık olduğuu görüyorum. İnsan gözüne en yakın açının 53 mm olduğu söylenir. Dyaframın 1.4, 2 veya farklı olması bu açıdan bir fark yaratmaz. 50/1.4 pahalı bir objektifdir. 50/1.8 daha ucuz daha iyidir. Daha da iyisi 50/2'dir (illa 50 mm alacaksanız).

10 liraya alacağınız bir gövde ile 2000 TL'ye alacağınız bir gövdeden alacağınız fotoğraflar -objektif aynı kalitede ise- birbirine çok yakındır. Gövde seçimi ne kadar sıklıkla kullanacağınıza, ne gibi özelliklere ihtiyacınız olduğuna, objektiflerin ne kadar ucuza ve bol bulunabildiğine göre yapılmalıdır.

Nikon FM2, Olympus OM1, Pentax KX, MX gibi pile ihtiyaç duymayan full mekanik gövdeler hem çok kullanışlı ve iyidir hem de ileride bence çok kıymetlenecektir.

Tarih: 11 Ekim 2009, 20:20 - İp: 85.***.**4.92
cagatayy
cagatayy (üye)
Ankara / Amatör

bila bey cevabiniz icin sagolun
(göze yakınlıkta sadece açıyı kastetmiştim). sizin gibi dusunuyorum ben de. bahsedilen modeller ucuza objektif bulmada ve uyumlulukta iyiler ( http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm )
fotografa en fazla hakim olabilecegim makinyi ariyorum aralarinda o kadar fark olmasa da. arayistayim hala
mekanik takintim yok ama otomatiklikten de pek hazzetmiyorum. makina benim yerime karar vermemeli

Tarih: 18 Ekim 2009, 21:16 - İp: 81.***.**8.247
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Makina bir araçtır. Önemli olan fotoğrafçının birikimi ve yeteneğidir. Bence çok para harcamayın. Önce 20-50 TL arası satılan FED3-FED4, Praktka, Zenit gibi bir marka alın. Biraz deneyin. Belki de hevesiniz hemen geçecektir. Ben bile yıllardır analog makina kullandığım halde çok pratik olduğu için dijtal gövde ve otofokuslu lens dışında analog sistem kullanamıyorum. Eğer çok azimleyseniz banyonuzu taramanızı kendiniz yapacaksanız o zaman başka..

Tarih: 19 Ekim 2009, 14:56 - İp: 88.***.**4.116
ismilcan
ismilcan (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

10 yıldır FE-35 mm lensli makinamı zevkle tatillerde kullanıyorum ,ha digital makinamda var ancak bu bir zevk meselesi öyle gece çekimleri yapıyorki harika. içinede atarsın 200-400 asa film 2-3 maqkara bitiriisin ve tab ettirir zevkle bakarsın.

Tarih: 30 Kasım 2009, 19:20 - İp: 85.***.**8.221
  • 1