onurhazar
onurhazar (üye)
Kastamonu / Amatör

Nikon F-601 M Kullanımı...

Nikon F-601M makine kullanıyorum. Bu makine hakkında bazı sorularım olacak size… İlkönce Mode ayarlarında bazı programlar var. P, Pm, S, A ve M olarak geçiyor bunlar.

P ve Pm sanırım enstantane ve diyaframı otomatik olarak kendisi ayarlıyor. Ancak P ile Pm arasında ne fark var onu anlayamadım

S diyaframı kendisi ayarlıyor, enstantaneyi sana bırakıyor

A ise enstanteneyi kendisi ayarlıyor, diyaframı sana bırakıyor.

M ise Manuel

Sanırım buraya kadar bir sorun, yanlış bir bilgi yok…

Şimdi gelelim benim sorularıma…

Hangi moda olursa olsun bazen enstantane göstergesi yanıp sönüyor. Örneğin 4 gösteriyorsa bu yanıp sönmeye başlıyor bunun anlamı nedir.

İkincisi ise, yine enstantane göstergesi üzerinde bazen çift tırnak görülüyor. Bu ne demek? Örneği 2” gibi veya 1” gibi?

Gelelim makinenin kendi özelliklerine ki burada da oldukça çok sorum var.

Makinenin sol tarafında “mode”, “bkt”, “iso” ve “drive” var.

Şimdi burada
Mode: programları ayarladığımız bölüm ve burada sorun yok
İso: elimizdeki filme göre ayarlıyoruz burada da sorun yok
Drive: sanırım çekim hızını belirliyor. Bu ayarda “s” “Cl” ve “Ch” var. “Ch” da deklanşöre basılı olduğu sürece çekim yapıyor. Bunu anladım. “s” ise normal çekim ancak “Ch” nedir bunu anlamadım?
BKT: ayarı ise forumda önceden tanımlı olarak açıklanmış. Ona basılı tutarak deklanşöre bastığımızda ardı ardına 3 poz çektiği ve önceden tanımladığımız 3 farklı ayarda çekim yaptığı yazıyor. Eğer bu doğruysa bunu nasıl ayarlayacağım bunu bilmiyorum. Yani ayarı nereden nasıl yapacağım

Makinenin sağ tarafında ise +/- işaretli bir düğme var ve sanırım bu da +1 stop veya –2 stop gibi ayarları yapmaya yarıyor. Peki bu ne işe yarar neden böyle ayrı bir düğme var. Yani bunu elle de yapamaz mıyız?

Hemen onun yanında da aynı işaretli bir başka düğme var sanırım o da flaşla ilgili… onun da ne işe yaradığını henüz çözemedim…

Ayrıca, biraz önce bahsettiğim Makinenin sol tarafında bulunan “mode”, “bkt”, “iso” ve “drive” düğmelerinin altında sarı renkte yazılı başka yazılar var. BKT yazısının altında SET/r yazıyor, ışık merkezi mi ortam ortalaması mı olsun bunu ayarladığımız düğmenin altında da SLW yazıyor… Bunların anlamı ne ve bunları hangi başka düğmeye basarak kullanıyoruz…

Yine makinenin arka tarafında bir ayar kaydetme düğmesi var. Bu düğmeyle de sanırım bir başka yerde yaptığımız ışık ayarını kaydediyoruz ve o ayarla bir başka yerde çekiyoruz… Peki böyleyse bu nasıl bir yerde kullanılır ve hatta nasıl kullanılır.

Bir de bu makine de B ayarı dediğimiz, elimiz deklanşörde basılı kaldığı süre boyunca perdeyi açık tutan ayar yok mu?

Son olarak; bütün göstergenin yanıp sönmesi pilin bittiğine işaret midir? Yoksa başka bir sorun mu var?

Şimdiden teşekkür ediyorum…

Tarih: 25 Aralık 2005, 00:56 - İp: yok
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

selam onur kullandığın makinanın hemen hemen bütün özelliklerini sormuşsun sıradan başlıyorum öncelikle yanıp yanıp sönmesi rakamların pilinin zayıf olduğnu gösterir daha sonra düşük ensantanelere geldiğinde yani tam saniyeler rakamların üstünde tırnakçıklar çıkar o sadece tam saniyelerde olur drıwer da s tek kare çekim c sürekli çekim ch ise sürekli hızlı çekim demek birde sol taraftaki modların altında sarı işaretler de vardır bu sarı olan bölümleri kullanırken sağ tarafta bi tane sarı düğme var aynı zamanda flash +- düğmesidir bu modları kullanırken mutlaka bu sarı düğmeyi kullanman gerekir tabiki bkt bölümünü kullanırkende bunu kullanıyorsun mesala ıso bölümü kendi asanı kendin ayarlıyorsun ama bunu sarı düğmeyi kullanarak dx moduna geçebilirsiniz şimdi bu makina için daha anlatacak o kadar çok fonksiyon varki bunu size netden anlatmam çok güç zannediyorum istanbul dasınız ben le www.macrofoto.com.tr den ulaşabilirseniz size daha ayrıntılı bilgi verme şansım var veya sirkeciye yakınsanız bensize uygulama lı bütün özelliklerini anlatırım.

Tarih: 26 Aralık 2005, 01:13 - İp: 212.***.**4.55
__pnr
__pnr (üye)
İstanbul / Amatör

hala kullanıyormusun bu makinayı

Tarih: 9 Mart 2008, 13:31 - İp: 88.***.**2.32
onurhazar
onurhazar (üye)
Kastamonu / Amatör

hala kullanıyorum denilemez.. aslında çok uzun zaman önce yazmışım bunu makinayı ve fotoğrafı az buçuk öğrendim ve 350d den devam ediyorum... makinayı da yeni başlayan bir arkadaşa verdim; öğrensin heveslensin tadını çıkarsın diye

Tarih: 9 Mart 2008, 14:06 - İp: 88.***.**8.229
__pnr
__pnr (üye)
İstanbul / Amatör

evet baya önce yazmışsın tesedafen gördüm senin sorduğun soruları şuan ben soruyorum bendede var aynısından 1 senedir kullanıyorum ama inan daha doğru dürüst çözemedim çok fonksiyonlu bir makina biraz okudum yazılanları bu arada kullandığın 350 d süper

Tarih: 9 Mart 2008, 20:14 - İp: 88.***.**2.32
  • 1