aries
aries (üye)
İstanbul / Amatör

Nicon

Arkadaşlar bende yeni bir makina almak istiyorum ve NICON F65 almayı düşünüyorum ve sizlerden bu makina ile ilgili bilgisi olanların beni bilgilendirmelerini istiyorum şimdiden teşkkürler

Tarih: 28 Aralık 2004, 09:05 - İp: yok
umutakdag
umutakdag (üye)
Ankara / Amatör

iyidir güzeldir al. şimdi herkes bin tane yorum yazar,her kafadan bi ses çıkar,bence canon al bence nikon al bence minolta al bence pentax al bence olympus al.ne alırsan al en iyisi senin hoşuna giden, özellileri ve fiyatı sana uyandır.ben canon kullanıyorum ortağım nikon ama biz ikimizde fotoğrafçılığı çok seviyoruz.Hayırlı olsun kardeş.Herkes herşeyin EN İyisine layıktır.bu arada nicon değil nikon.(ha yine de bilgi istesersen adresini ver ben sana o sınıftaki makinelerin kataloğunu göndereyim).

Tarih: 28 Aralık 2004, 20:17 - İp: yok
maminci
maminci (üye)
Malatya / Doğa Fotoğrafçısı

Son 20 yılda o kadar gelişmiş makineler üretildi ki aslında şu iyi bu kötü demek biraz zor, sadece birkaç noktada birbirlerine üstünlükleri var. Öncelikle ne çekeceğinizi bilmeniz gerekli, buna göre malzeme temin etmelisiniz. Bir fotoğrafçı ne kadar geniş düşünsede mutlaka en çok zevk alarak uğraştığı bir kompozisyon türü vardır. Mesela ben çiçekleri makro çekmeyi hiçbirşeye değişmem...Size tavsiyem özellikleri geniş olan yani siz fotoğrafçılıkta biraz tecrübe kazanıp daha yaratıcı fotoğraflara yöneldiğinizde de size yetecek bir makine temin etmeniz. Başka bir tavsiyem mutlaka metal gövdesi olan bir makine almanız. Objektif seçerken markaya önem vermenizi tavsiye ederim çünkü aynı görüntü değişik optikler arasında çok fark ediyor. Bir de diafram 2,8 olmalı, özellikle makro çekim yaparken buna çok ihtiyacınız olacak...

Tarih: 29 Aralık 2004, 22:50 - İp: yok
soner81
soner81 (üye)
Ankara / Amatör

fotografa nikon ile başladım iyiki dae nikonla başlamışım nikonu ögrenmesi daha kolay canon ile başlamak biraz sakıncalı ve zor siteye bakarsan hep canon hakkında yardım istiyorlar hiç nikon hakkında bilgi isteyen yok bu da nikonnun kolay ögrenme avantajını kanıtlıyor

Tarih: 31 Aralık 2004, 15:15 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

bende hazirandan beri eos300v kullanıyorum ve daha yeni bir özelliğini öğrendim onca zaman sonra....nikon kullanmadım ama sanırım bencede kolay...

Tarih: 31 Aralık 2004, 18:13 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

nikonun ben kötü makinasını görmedim gördüm diyen varsa sölesin

Tarih: 31 Aralık 2004, 18:18 - İp: yok
umutakdag
umutakdag (üye)
Ankara / Amatör

canon un kötü makinesini gören var mı?

Tarih: 31 Aralık 2004, 19:00 - İp: yok
maminci
maminci (üye)
Malatya / Doğa Fotoğrafçısı

Ağırlıklı olarak çekeceğininz konuya karar vermeniz güzel. Doğa fotoğrafıyla uğraşan bir fotoğrafçının amacı renk cümbüşünü değişik açılardan alıp insanlara' yansıtmaktır. Siz, önce daha düşük özellikli malzemeyle başlar sonra büyütür/ilerletirim diyorsunuz ama ben böyle yapmanızı önermem. Baştan iyi bir makine alıp onun üzerine zamanla ihtiyacı olan malzemeyi tamamlamak 'daha eğitici' ve keyif verici olacaktır. Kendimden örnek vereyim: 7 yıldır fotoğrafla uğraşıyorum, ilk makinem Nikon FE2, ilk objektifim ise Nikon 50 mm, 1,8d idi. Makinemin özelliklerinin bir SLR'ye göre çok iyi olması nedeniyle şu an hala kullanıyorum ve gece, gündüz, sert ışık, sonbahar, kış, soğuk, sıcak, ters ışık her koşulda işimi görebiliyor. Tabi bu kadar uzun ömürlü olması ve çok iyi sonuç vermesinin en önemli sebebi 'temiz kullanılması'. Metal gövde ve orjinal Japon malı olmasının etkisi de büyük , şu ana kadar hiç mekanik problem çıkarmadı. Zamanla makinemden o kadar memnun kaldım ve onunla bütünleştim ki ara ara kullandığım ve daha pratik olan 'dokun çeksin' tarzı makinelerden aynı zevki alamadım.. Objektif değişikliği (Vivitar seri 1 geniş açı ve tele objektifi) yaptım ve bu iki üründen deçok memnunum. Bu kadar lafın üzerine size önerim:
Enstantene aralığı 30-1/4000 olan
Gövdesi metal olan
Hasar görmemiş olan (İÇİ AÇILMAMIŞ) bir makine ile
Mutlaka 2.8 diafram olan bir geniş açı bir teleobjektif
Polarize, skylight, 1A vb çok gerekli filtreleri temin etmeniz. Unutmadan, bilgi ve beceriniz arttıkça özel günlerde de çekeceğiniz için bir de flaş şart...

Tarih: 2 Ocak 2005, 10:56 - İp: yok
  • 1