ggratel
ggratel (üye)
Konya / Amatör

Netleme Nasıl Yapılıyor,yarım Daire???

kullandığım anolog makinada netleme sistemnin nasıl yapıldığını çözemedim küçük bi yarıya bölünmüş daire görüyorum vizörden bu dairenn yarısı diğer yarısı ile paralel olmuyor çoğu zaman ve dairelerden birisi karanlık oluyor..netlemeyi nasıl yapabilirim bunlar ne anlmama geliyor? teşekkürler

Tarih: 21 Haziran 2014, 17:33 - İp: 88.***.**1.245
anna-t
anna-t (üye)
Yurtdışı / Doğa Fotoğrafçısı

Hangi makinayı kullanıyorsunuz peki?

Tarih: 21 Haziran 2014, 20:22 - İp: 77.***.**0.31
ggratel
ggratel (üye)
Konya / Amatör

nikon f3

Tarih: 21 Haziran 2014, 21:32 - İp: 88.***.**1.245
anna-t
anna-t (üye)

F3'ten sonra da bir ya da iki harfin olması gerek. Mesela Nikon F3 AF kamerasında otomatik netleme sistemi var. Ayrıca netleme ekranlarının da birkaç tipi var F3'te. Neyse elle odaklama yapmak için vizörden gördüğünüz daha büyük dairenin içinde olan ikiye bölünmüş en küçük daireye bakarak objektifteki odaklama bileziğini öyle çevirmeniz lazım ki dairenin iki yarısındaki resim tam olsun. İşte o küçük dairede normal resmi görebiliyorsanız netlemeyi doğru yapmışsınız demek.

Tarih: 21 Haziran 2014, 23:54 - İp: 77.***.**0.31
ggratel
ggratel (üye)
Konya / Amatör

sadece nikon f3 yazıyor herhangi bi harf yok. sanırım af özelliği yok. peki sadece fotoğrafın ortasındaki nesneyi netlemiş oluyorum bu şekilde fotoğrafın köşesindeki objeyi nasıl netliycem?

Tarih: 22 Haziran 2014, 13:53 - İp: 88.***.**1.245
anna-t
anna-t (üye)

Fotoğrafın köşesindeki objeyi bu şekilde netleyemezsiniz maalesef. Vizörden gördüğünüz daireler aslında netleme ekranında bulunuyor. Netleme ekranı, ayna ile penta prizma arasındaki camdır. Nikon F3 için uygun olan yaklaşık olarak 20 tip netleme ekranı var (değiştirilebilir parça yani). Standart K tipi (genel olarak F3 bu ekranla satılır) anladığım kadarıyla sizinki gibi.

Bunun dışında birkaç tip daha var

Belki onlardan biri karenin köşesindeki objeyi netlemek için daha uygun olabilir.
Ayrıca kameranızdaki K tipi netleme ekranı aracılığıyla da önce istediğiniz objeyi küçük dairenin içine alıp elle netleme yapabilirsiniz, sonra da onu karenin köşesine alıp çekebilirsiniz, yeter ki mesafe değişmesin.

Tarih: 22 Haziran 2014, 14:53 - İp: 185.***.**4.242
ggratel
ggratel (üye)
Konya / Amatör

çok teşekkür ederim açıklamanız için evet benim ki k tipi oluyor.işte ben netlediğim şeyi vizörde köşeye aldığımda net gözükmüyor flu gözküyor.son bahsettiğinizle alakalı bi sorunum var.acaba ortada netledikten sonra bi tuşa mı basmam gerekiyo sonra köşeye çekmem :S

Tarih: 22 Haziran 2014, 18:06 - İp: 88.***.**1.245
anna-t
anna-t (üye)

Rica ederim. Objeyi ortada netledikten sonra deklanşöre basmanız gerekmiyor; çünkü elle odaklama yaptığınızda onu etkileyen tek şey odaklama bileziğidir. Dijital makinelerdeki gibi netleme kilidi de bu kamerada elle yapıyoruz. Yani objeyi ortada netledikten hemen sonra bu objeyi köşeye almanız, sonra da deklanşöre basmanız lazım.

Tarih: 22 Haziran 2014, 21:00 - İp: 128.***.**9.51
ggratel
ggratel (üye)
Konya / Amatör

köşeye aldığımda obje flu gözüküyor.bu normal mi? fotoğraf ta mı net çıkacak?

Tarih: 22 Haziran 2014, 22:24 - İp: 88.***.**1.245
anna-t
anna-t (üye)

Evet, bu normal. Netleme camı mat olduğu için öyle gözüküyor. Fotoğrafta net çıkacak.

Tarih: 22 Haziran 2014, 22:29 - İp: 128.***.**9.51
  • 1