ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Minolta Xd-7

Arkadaşlar, dün bir Minolta XD-7 makine buldum. Neredeyse hiç kullanılmamış.
Kitapçığı, orijinal çıtçıtlı naylon kabı, vizör lastiği yerine takılmamış,Askı kordonuna el deymemiş. bayonet kapağıyla.

Normal objektifi minolta 50mm f1,4 ;

Geniş açı için orijinal çantasında Makinon 28mm f/2,8 ;

Telesi de orijinal deri taşıma silindirinde Sun 70-210

Flaşı Minolta Auto 320X deri taşıma kılıfı ve diffüzeriyle

49mm ve 62mm B-W UV filtreleri de el değmemiş gibi.
Sadece flaşın içinde piller patlamış, akmış. Dikkatlice silip temizlemek gerekti. Artık o da çalışıyor.

Bir arkadaşım "Sen kıymetini bilirsin" deyip Soligor marka (Minolta bayonet) bir tele hediye etmişti 80-200 onunla setim desteklendi.

Tabii yukarıdaki sete dünya kadar para vermem gerekmedi. (200$)

Belki hiç kullanamayacağım. Ama koleksiyonumdaki değeri, güncel makinelerle eşit. Sandıklarda neler var.
Mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim.

Saygılarımla.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 18:42 - İp: 81.***.**4.149
planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

merhabalar
ya hocam ben konu actim ama kimse ilgilenmedi bu makinanin bi farklisi bende var ve üzerindeki acma kapama kismindaki B.C. kismi var öntaraftaki kirmizi isik yaniyor bu ne ise yarar bu konuda bilginiz varmi acaba

Tarih: 31 Temmuz 2007, 17:25 - İp: 87.***.**9.160
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

smallness arkadaşım,

Büyük ihtimalle "Battery Control" kelimelerinin kısaltılmışı. Yani pil kontrol. Kırmızı ışık yanıyorsa piller sağlam değilse değiştirilmeli demek.

sn. Ocent,

Setinizi güle güle kullanınız. Bende de birçok analog makina var ama satmaya kıyamıyorum.

Tarih: 31 Temmuz 2007, 17:34 - İp: 85.***.**7.71
planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

cok tesekkürler galiba halisiniz

Tarih: 31 Temmuz 2007, 17:53 - İp: 87.***.**9.160
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

minolta xd-7 minoltanın belkıde yaptığı en iyi işdir...
hayırlı olsun...
kıymetini bilin...

Tarih: 31 Temmuz 2007, 20:04 - İp: 81.***.**4.155
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar,
Tatil arası internete biraz uzağım.
Cevap yazan arkadaşlarıma teşekkürler.
Smallness arkadaşımızın sorduğu konunun cevabı, net.

Minoltayı görür görmez temizliği ve ilk sahibinin verdiği önem anlaşılıyordu. 30 yıllık flaşın kafasının yukarı aşağıdan öte sağ ve sol hareketinin olması, diffüzer parçasının oluşu hemen dikkat çekiyordu. Tabii f/1,4 bile başlıbaşına ayrıcalık.

Geçen yıl bu zamanlar bir de EOS 5 (kutusunda film takılmamış)bulup (200€ almıştım. Zaman zaman kutudan çıkarıp inceliyor, Türkçe kullanım kılavuzunu okuyup beyin jimlastiğinden sonra kutusuna (Yuvasına) kaldırıyorum.

Aldığım malzemeyi içimden sevdikten sonra parasını ödeyip alıyorum. Aldıktan sonra artık onun maddi değerinin rakkamı kafamdan siliniyor. Birkaç kat fazla rakkam bile o hazdan vazgeçmeye deymez. Sağlığımda bu setin son sahibi benim.

Sahip olup sevdiğiniz donanımı değiştirirken elden çıkarmakta acele etmeyin. Çoğu için sonradan pişman olacaksınız.

Saygılarımla.

Tarih: 2 Ağustos 2007, 23:40 - İp: 77.***.**7.0
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Hayırlı olsun

Tarih: 3 Ağustos 2007, 03:12 - İp: 88.***.**9.100
  • 1