feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Gece Çekimi...

Merhaba; Geçenlerde gece çekimi yapmaya gittim ve sonuç felaket.Çektiğim konu, özel aydınlatılmış tarihi mekanlar,kapılar vb...benim yaptığım hataları saymazsak, donanımın iyi olmaması(film iso 200-lens 28 100 3.5 5.6) çok büyük bir etken.Uzun süredir çektiğim fotoğrafları taratmadığım için siteye koyamadım.Sormak istediğim soru gece çekimleri için kullanabileceğim bir film ve manuel mod da çekim teknikleri olucak yardımcı olursanız sevinirim...

Tarih: 12 Şubat 2012, 21:18 - İp: 95.***.**4.103
burak33
burak33 (üye)
Ankara / Meraklı

bir amatör olarak gece çekim yaparken makinenizi mutlaka tripot ile sabitleyin ve diyaframı olabildiğince açık iso'yu düşük tutun ve diyafram öncelikli mod veya uzun pozlama yapıcaksanız estantene öncelikli modda kullanmanızı öneririm

Tarih: 12 Şubat 2012, 21:54 - İp: 78.***.**5.113
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Uzun pozlama yapmayı düşünmüyorum zaten fazla pozlama yapmış makine p modun da çekim yapmıştım tripot kullandım...manuel de çekim yapmayı istiyorum... vizör de hiç bir uyarı vermedi acaba fotoğrafların banyosun da bir problem olmuş olabilir mi? bilmiyorum...

Tarih: 12 Şubat 2012, 22:27 - İp: 95.***.**4.103
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

50mm F1.7 veya F1.8 lens kullansaydınız 2 stop yani 4 kare daha çabuk perde hızı kazanırdınız. 50mm lensleri 200-300 TL'ye bulmak mümkün.

Diğer bir sorun renk ayarı. Sıradan filmler günışığına göre ayarlanmışır, aynı filmi gece sarı ışıkta kullanmak için filtre gerekebilir veya en azından tarama aşamasında müdahale edilebilir.

Tarih: 13 Şubat 2012, 01:26 - İp: 88.***.**6.178
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

50mm lens almayı düşünüyorum, 1.4,1.8 gerçekten kaliteli lensler.Aslında bu ikinci gece çekimim,yol uzun tecrübe edinmek lazım galiba...denklanşör'e basar basmaz göremiyoruz hemen çektiğimizi.Şikayetçi de değilim böylesi daha güzel...Öneriler için teşekkürler herkese...

Tarih: 13 Şubat 2012, 20:48 - İp: 95.***.**7.25
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Bu arada dikkatimi çekti tarihi bir mekanı çektiğimde, aydınlatmanın farklı olduğu yerlerde mesela saat kulesini çekerken,kulenin altı az aydınlatılmış,saat'in olduğu bölüm ise çok aydınlık.Pozlama yaparken ışığın az olduğu yerden ışık ölçümü yaparsam faydası olur mu? Daha doğrusu bu tarz farklı ışık koşullarında ne yapmak daha doğru olur?

Tarih: 13 Şubat 2012, 21:04 - İp: 95.***.**7.25
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bunun her zaman geçerli tek doğru cevabı yok.

Karanlığın çok karanlık, aydınlığın çok parlak olduğu yüksek kontrast durumlarında bir seçim yapmanız gerekir : Aydınlığı pörtletmemek veya karalığın içini görmek.

Eğer tercihiniz konu olarak seçtiğiniz mekanın detayı ve dokusu ise o zaman ölçümü aydınlık bölgeye göre yaparsınız. Eğer tercihiniz mekandan ziyade mekanı içeren daha geniş açılı manzara ise, o zaman ölçümü karanlığa göre yaparsınız.

Dar dinamik aralıkları yüzünden dijital makinelerde böyle yüksek kontrast durumlarını idare etmek çok daha zordur. Filmin özellikle negatif filmin dinamik aralığı çok daha geniş olduğu için yüksek kontrast ile başa çıkmak daha kolaydır.

Tarih: 14 Şubat 2012, 00:04 - İp: 88.***.**3.90
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Bilgiler ve paylaşım için teşekkürler...

Tarih: 14 Şubat 2012, 21:36 - İp: 95.***.**8.118
  • 1