cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

Filmi Sarmadan Kapağını Açtım ...

arkadaşlar ben bir salaklık yapıp poz bitince sarmaya falan çalışırken arka kapağını açtım makinenin ve filmi yaktım galiba...analog makinemle bu 2. filmimdi bayat bir film vardı içinde...sizce hepsi yanmışmıdır ...

Tarih: 5 Nisan 2011, 00:52 - İp: 88.***.**8.88
kepix_mc
kepix_mc (üye)
Elazığ / Amatör

aynı durum bende de olmuştu
ümitsizlik vermek istemem ama benim pozların hepsi yanmıştı. siz yinede bi banyoya verin. şans sonuçta.

Tarih: 5 Nisan 2011, 02:21 - İp: 88.***.**5.209
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Kapağı açtığınız sırada film kartuşunun içinde kalan kısım yanmaz. Açıktaki kısım yanmıştır. Eğer filmin çoğunu sardıktan sonra açtıysanız bir kısmını kurtarabilirsiniz.

Tarih: 5 Nisan 2011, 11:30 - İp: 195.***.**4.6
cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

ya sarmamıştım hiç ama poz bitmişti...

Tarih: 5 Nisan 2011, 17:46 - İp: 88.***.**8.88
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bu durumda hepsi yanmıştır. Hiç boşuna banyo ettirmeyin.

Tarih: 5 Nisan 2011, 22:14 - İp: 217.***.**1.77
bigcruzer
bigcruzer (üye)
İzmir / Amatör

Tebrik ederim.

Tarih: 5 Nisan 2011, 23:04 - İp: 88.***.**6.153
cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

rica ederim bigcruzer...

Tarih: 5 Nisan 2011, 23:19 - İp: 88.***.**8.88
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aynı şey benim de başıma gelmişti. Elime yeni geçen bir makinanın gereksiz bir özelliğinin nasıl çalıştığını çözmeye çalışırken bir anda kapağın kilidini açıvermiştim. Ne kurtarırsak kardır mantığıyla hemen geri kapattım kapağı, kapak sadece aralandı, hiç tamamen açık kalmadı yani. 2-3 poz falan kaybetmiştim.

Kartuşun içindeki pozlara birşey olmaz (sizin durumunuzda kartuşun içinde hiç poz yok maalesef), eğer kapağı tamamen açmadıysanız diğer taraftaki pozlar da kurtulabilir, özellikle sarımın en iç katmanında kalan ilk 15-20 pozun kurtulma ihtimali oldukça güçlü. Tabii bu ihtimal kapağı ne kadar açtığınızla, ne kadar süre açık tuttuğunuzla ve kapağı açtığınız ortamın aydınlık-karanlık durumuna göre farklılık arzedecektir.

Bazı ucuz Canon EOS filmli makinaların "fool proof" bir özelliği vardır, filmi makinaya takar takmaz filmin tamamını diğer tarafa sararlar, her çekimden sonra pozlanan bölüm kartuşun içine geri sarılır, böyle bir kaza durumunda en fazla 1-2 poz bir de filmin henüz kullanılmamış kısmı yanar. ( Bu filmleri CDye aktarttığınızda jpg numaralarının ters olmasının sebebi budur)

Tarih: 6 Nisan 2011, 15:14 - İp: 78.***.**8.242
cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

ilginiz için teşkrler antika...gerçekten açıklıyacı bişey olmuş ama benim kapak uzun bir süre açık kaldı ve ortamda gün ışığı vardı yüksek seviyede...sanırım umudu kestim ben...

Tarih: 7 Nisan 2011, 11:33 - İp: 88.***.**8.88
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

2,5 lira için bu kadar dil dökmeye değer mi? Sirkeci'ye götür yaptır banyosunu. Hepsi yanmışsa da 2,5 liran gider en fazla.

Tarih: 7 Nisan 2011, 14:42 - İp: 213.***.**5.242
cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

2,5 liraya yapan yer varsa söyle gidelim bit pire

Tarih: 7 Nisan 2011, 19:08 - İp: 88.***.**8.88