chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Dia Taratma Hakkında!

Merhaba arkadaşlar Canon EOS 3000N SLR makina kullanıyorum. Makaralarımı yıkatıp tarattığım zaman her bir jpeg dosyasının boyutları 500-600 KB oluyor, geçenlerde bi arkadaş burda dia taratınca 17 MB lık jpeg resimlere sahip olduğunu söylüyordu. Sizce nasıl olabilir böyle bişey varmı? Evet benimde dia larım taranınca 15-20 MB arasında oluyor diyen arkadaş varsa yazsın bi zahmet buraya.

Tarih: 7 Ekim 2006, 15:03 - İp: 88.***.**0.147
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

daha yüksek çözünürlükte taranınca, haliyle MB cinsinden büyüklük artıyor...

tarama yapınca, yüksek çözünürlük seçip arşive öyle geçmekte fayda var ..

Tarih: 7 Ekim 2006, 15:45 - İp: 85.***.**6.19
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Merhaba mete,
Artık bu konuları sana özelden sorucam neyse burdan bikez daha soruyum bi arkadaşımın fotoğrafcı dükkanında banyolatıp taratıyorum makaraları Tarayan makina KISS DKS1510 bunda çözünürlük standartmı yoksa yükseltebilirmiyiz? Başka bi arkadaşımdada AGFA marka var 2 li bi model ama hatırlayamıyorum hangisi daha iyi olur bilgin varmı? tarama olsun çözünürlük olsun.

Tarih: 7 Ekim 2006, 21:40 - İp: 88.***.**0.61
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

o minilabları kullanmadığım için, şekildeki gibi bakıyorum...

minilabımızda, baskı yapmaksızın tarama mümkün... (bizdeki noritsu) iki minilabın tarayıcısınıda aynı örneği götürüp denemenden başkla yol söyleyemeyeceğim ( bu kadarını herkes cevaplar.. bahane de bulamıyorum)

minilabı kullanan operatöründe iyi olması gerek tabi.. bazı arkadaşlar sadece basit şekilde baskı yapması için yetiştiriliyor.. yüksek çözünürlük seçeneğini bulamıyorlar..

kısaca, "yanıt yok" mu desydim acaba...

Tarih: 8 Ekim 2006, 13:48 - İp: 85.***.**6.47
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Tamam dostum teşekkür ederim ilgilendiğin için.

Tarih: 8 Ekim 2006, 14:16 - İp: 85.***.**5.52
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar,
Dia tarayacak profosyonel scannerler oldukça pahalı.
Piyasada slide dublikator diye satılan, cihazlar var. 130$ civarında.
Uygunbayonetiyle slr( Digital) makineye tele gibi takılıp uçtaki yuvaya kasetiyle dia takılıp av modunda gökyüzüne doğru bakılp çekiliyor.
Digital görüntü makinenin desteklediği kadar büyük olur.

Biz olayı pratik bir yöntemle çözdük. Sıradan tarayıcılardan çok daha güzel ve keskin sonuçlar aldık.
2 cm de makro çeken 3 ayrı makinede başardık.
Fuji s7000, Nikon 995, Nikon 4500
Siyah kartondan 5 cm bir koni objektife gecirilir (biz kola şişesi boynundan faydalanıp siyah elk. bandı ile kararttık), uç çapı 40mm kadar kaset elle tutulup evin güneşli bir tarafa bakan penceresine a4 beyaz kağıt fon olarak bantlanır,
beyaz zemine bakarak ışık ölçümü matrix, tek af monitorda makro modunda kadraj ve netleme yapılıp çekilir.
Sonuçlar çoğu taramadan kaliteli ve yüksek çözünürlükte.

Deneyip başaran arkadaşlardan sonuçları forumda paylaşmalarını bekliyorum.
Başarılar diliyorum.

Tarih: 11 Ekim 2006, 23:28 - İp: 81.***.**1.166
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Sevgili ocant35;
Geçenlerde gittigidiyor.com da gördüm dediğiniz aleti 130 YTL fiyat biçmişlerdi.
İşe yararmı yaramzmı diye tereddüt edip almadım açıkcası nikon d70 e taktığım zaman 6 mp görüntü elde ederim hiçte fena sayılmaz bi bakıp araştırma yapayım ben teşekkür ediyorum paylaşım için.

Tarih: 12 Ekim 2006, 00:57 - İp: 81.***.**6.253
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

chopsuey kardeşim,
Ben az kullanılmış temiz soligor marka 100 ytl bulup aldım.üzerine canon eos bayonet takılı.
Verdiği randıman pek hoşuma gitmedi.
Tamam net ama resim tam oturmuyor, kadraj güzel değil ben fullframe eos 5d de kullandım., resmi 2x e kadar büyütme özelliği var ama 1,5x çarpanlı makinede kareyi kapsayamaz.
En iyisi basit yöntemi dene. İnan başarısına şaşacaksın.
Makro ile 4-5 cmde dia fokuslanıyor, arkada beyaz zemin yaratan 20 cm arkadaki a4 flu olduğundan hiç bir gren etkisi olmadan dia, .jpg oluveriyor. En fazla acd see gibi programla bir autolevel veya hafif bir rotate veya crop yaparsın.
Başarılar diliyorum.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:35 - İp: 81.***.**1.166
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

ocant35 abi;
Benim bulduğumun markası Nikon ES-E28 Model
Abi ben onu alıyım ozaman ama ben basit yöntemle diğer yöntemi anlayamadım yaa..

Tarih: 12 Ekim 2006, 02:33 - İp: 81.***.**6.253
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Bahsedilen makineyi hiç tanımıyorum.
Bizim deneylerimizde 2 cm de makro özelliği olan eski model siyah katlanır nikon coolpixler başarılı oldu.
nikon 950, 990, 995 , 4400 gibi modeller başarılı oldu.
Siyah kartondan bir ucu objektifi sarp tutunan diğer ucu dia kasetinin mikasından dar, filmden geniş olacak.
Işık gören bir pencereye a4 beyaz kağıt bantlayıp, 20cm arkadan dia koniye elle tutulup netleyip çekilecek.

Masraf etmeden önce bir arkadaşının makinesiyle dene, aldığın sonuçtan memnun kalırsan deneyerek makineye para verirsin.

Yukarıdaki tarif ile negatif filmden de çekim yapılır.
acdsee ile ctrl+E filter-color - negative seçeneği ile normal fotolara dönüştürüp, auto level ile dengeler kullanılr.
Tarifimi elinde benzer makinesi olan arkadaşlar denerlerse başarılarını bu sütunlarda paylaşmalarından memnun oluruz.

İlgilenen başaracaktır. Saygılarımla.

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:09 - İp: 81.***.**1.166
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Taranan dianın yüksek megabaytlı olması tarama esnasında DP seçimiyle ilgili. Genelde diları 300 DP da tarıyorlar. eğer DP seçeneği daha yüksek seçilirse JPEG in kapladığı akan da artacaktır.

Tarih: 12 Ekim 2006, 15:22 - İp: 212.***.**0.50