feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Çözemediğim Sorun!!!

Merhaba, içinden çıkamadığım problemi sormak isterim. Sorun negatiflerde mi? tam olarak anlayamadım.Kısaca bahsetmek gerekirse, herhangi bir fotoğraf çekerken kadraj'a dikkat etmeye çalışırım yani fotoğrafın sağından solundan vb, gerksiz şeyleri kadraj'a almam, ancak geçenlerde bir şey farkettim, baskı ile negatif'ten taranmış fotoğraflar arasın da fark var, Şöyle ki eklediğim fotoğraf negatif'ten tarandı ve fotoğrafın sağında kayalıkların ucu görünüyor, ancak baskıda ki fotoğraf'ta görünmüyor. Konuyu kadrajlarken bu kayalıkları almadığımı da biliyorum... İşin içinden çıkamadım...Problem nedir? ben çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.Dört, beş adet bu şekilde fotoğraf tespit ettim...Saygılar.

Tarih: 24 Eylül 2012, 21:48 - İp: 95.***.**4.129
sabuncu
sabuncu (üye)
İstanbul / Meraklı

makinenizin vizörü %100 değil de daha azını gösteriyor olabilir, dolayısıyla vizörde görmediğiniz kenarda köşede olan bi nesne kadrajınıza girebilir.

Tarih: 25 Eylül 2012, 11:04 - İp: 83.***.**7.179
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Sorun da burda zaten, makinamın vizör'ü %89 oranına sahip olduğu için çekimleri ona göre yapmaya çalışıyorum ve pay bırakıyorum.Anlamadığım şey baskıyla, taranmış negatif arasında bir fark olması.Sizin söylediğinizi de düşündüm ancak öyle olsaydı baskıya da yansırdı diye düşünüyorum...

Tarih: 25 Eylül 2012, 13:58 - İp: 95.***.**6.126
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Baskıda da bir miktar kırpılıyor olabilir.

Tarih: 25 Eylül 2012, 17:12 - İp: 92.***.**9.163
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Kırpıyorlar'sa eğer benim için daha kötü.Kullandığım makinanın vizör kaplama oranını tam olarak algılayamam o zaman.Bunu fotoğrafçıya sormam gerekiyor.

Son makara da daha fazla pay bırakarak çekimler yapıcam, olmazsa bide böyle deneyim...Peki şöyle bir şey olabilir mi? 10'a 15 baskının negatifte ki konuyu tamamıyla içermemesi gibi...

Tarih: 25 Eylül 2012, 17:46 - İp: 95.***.**1.5
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Kayalar negatifte varsa (ki, öyle görünüyor) basılan kağıtta yoksa, baskıda kırpılmış demektir. 15*10 kağıdın ve filmin (36/24) en boy oranları aynıdır: 1.5

Tarih: 25 Eylül 2012, 20:03 - İp: 92.***.**9.163
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Az önce baskı'ya baktım ve taranan fotoğrafla arasındaki fark, hem sağ hem sol taraftan kırpılmış... Teşekkür ederim...
Ocaklilar, size mesaj attım yanıt verirseniz sevinirim. Saygılar.

#feelthesilence' tarafından 25.09.2012 20:55:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2012, 20:35 - İp: 95.***.**8.142
  • 1