sah987
sah987 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos3000n Veya Eos300 Kılavuz

selam arkadaslar eos 3000n mi yeni aldımçfakat kullanma kılavuzum yokç gece uykusuna hasret kaldım.her iki makinenin kılavuzları birbiirne yakın herhangi birinin türkçe ya da ingilizce kılavuzunu bana iletirseniz gerçekten çok seviniirm.
[email protected]

Tarih: 15 Aralık 2004, 12:09 - İp: yok
soner81
soner81 (üye)
Ankara / Amatör

O makinaların kullanımı çok kolay ama öncelikle fotograf hakkında teknik bilgileri bilmek gerek. Eger takıldıgın bir nokta olursa sorabilirsin. Gene de sana tavsiyem okuyarak degilde fotgrafı çekerek ögrenmektir sonuçlaırını fotograf üzerinde görmen daha ögretici olacaktır bence

Tarih: 15 Aralık 2004, 13:32 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)
Çanakkale / Doğa Fotoğrafçısı

Soner sana bir soru sormak istiyorum:
Bende 300v kullanıyorum.Sormak istediğim şey mak.açınca (bütün modlarda)ekranın sağ alt köşesinde
+2,+1.-2,-1 çıkıyor bunlar ne anlama gelmektedir?
Diyafram ve enstantene hızlarını ayarlayan sonsuz dönen tuşla oynayıca iki nokta çıkıyor ve biri +2 ye doğru diğieri -2 ye doğru gidiyor bu ne anlama geliyor??

Tarih: 15 Aralık 2004, 17:31 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

murat 856, Soner adlı arkadaşımıza sormuşsun ama ben görmüşken soruyu cevaplıyim.
+2,+1.-2,-1 görüntülerinin bide en ortası sıfır noktası var. Enstantane ve Diyafram eşitliğini sağlıyorsun. Eğer 1- veya -2 de ise yada -2 üzerinde yanıp sönüyorsa resim kalitesinde sorun oluşabilir. Onu olabildiğince en ortada tut. ( bir nevi pozometre olarak kabul et. ) Bunuda enstantane hızını düşürerek yapabilirsin. Tabi diyaframıda kurcalaman gerekiyor. Alan derinliği özelliğini kullanarak objektifin ne kadar ışık girişine izin verdiğini görebilirsin.

Bu arada kullandığın film, negatif ve 100 ASA değerinde ise enstantane hızı kesinliklerde oldukça yavaş olacaktır. Eğer hızlı bişeyler çekmek istiyorsan 400 ASA filmden aşağısını kullanma. En azından 1/125 ve üzerini kullanabilirsin...

Saygılarımla

Tarih: 16 Aralık 2004, 01:23 - İp: yok
sace
sace (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaslar tesekkür ederim.kılavuzu buldum,tuslarla ilgili ufak tefek sorularım vardı cevabını aldım.. yalnız sormak istediim bisey var,eos3000n de cekim yaparken film rulosunu bitirmeden cıkarıp farklı bi filmle cekim yapıp yine aynı filme makinaya takıp sarma luksum var mı yok mu. varsa nasıl....
saolun bi de...

Tarih: 16 Aralık 2004, 01:41 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

sace, Canon makinaların hepsi film makarasını takınca sona kadar sarıyor ve ardından çekmeye başlıyor. Diğer makinalara göre tersten başlıyor diyebiliriz. EOS 3000N'de makarayı geri takma olayı oluyormu bilmiyorum ama ben EOS 300 kullanıyorum öyle bir özellik yok. Makarayı yarıda kesemiyoruz. Eğer kesmek zorundaysakta diğer boş pozlarada elveda ediyoruz

Saygılarımla

Tarih: 16 Aralık 2004, 12:04 - İp: yok
sace
sace (üye)
İstanbul / Amatör

nıghtmare
tesekkür ederim yardımın için. o özelliğin olup olmadıını merak etmiştim sadece.ilgin için sağol hocam

Tarih: 16 Aralık 2004, 14:35 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

nihtmare çok teşekkür ederim oldukça önemli bir özellikmiş bak daha yeni öğrendim klavuzun olmamasının en baş nedeni tabiki...
eve gidince hemen bir göz atıp kurcalıyacağım...
tekrar tşk.ederim...

Tarih: 16 Aralık 2004, 17:09 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

sace ve murat 856 rica ederim. Bildiklerimizi paylaşmak için buradayız

Bu arada murat 856, klavuzda bu tür bir özellik yazmıyor. Eğer dikkat ettiysen, film makarasını taktığında sona kadar sarar Canon makinalar.

Aslında düşünücek olursak bu özellik bir dezavantaja karşılık bi çok avantaj sağlıyor bize.
Bunlar nedir derseniz eğer, benim düşünceme göre, takılan makaranın çıkarıldıktan sonra yeniden kullanılamaması bir dezavantaj. Ancak avantajları daha fazla, ilk olarak makara değişiminde hızlılık sağlıyor, çünkü son poz çekildiğinde makara içeri doğru sarılmış ve çıkarmaya hazır oluyor. Bir diğeri ise, olası bir ihtimal ile makinanın arka kapağı açılırsa çekilen pozlar yanmıyor. Çünkü çekilen tüm pozlar makaranın içinde oluyor.

Saygılarımla

Tarih: 17 Aralık 2004, 00:16 - İp: yok
murat 856
murat 856 (üye)

haklısın.
sen istihbarattan mısın??

Tarih: 17 Aralık 2004, 20:30 - İp: yok
nightmare
nightmare (üye)
İstanbul / Amatör

murat 856, siteyi soruyorsan evet..