leciel
leciel (üye)
Adana / Meraklı

Canon Ae1

Merhaba. Ben 1 yıla yakın süredir Zenit 122 kullanıyorum ama bu süre içerisinde 3 ya da 4 poz belki bitirebilmişimdir. Pek olanağım olmuyor bulunduğum şehirde fotoğraf çekmeye.
Son 1 ayda da İstanbul'a gittiğimde canon ae1 kullanma fırsatı buldum. Çok da kullanışlı geldi. Yine de bir sorum olacak, Zenit'i satıp Canon ae1 alma planım var. Hayyam'da ortalama ne kadar fiyata bulabilirim? İstanbul'da değilim, Hayyam'dan ne şekilde temin edebilirim makineyi?

ve son olarak, canon a1 mi canon ae1 mi? (makine için en fazla 200-250 tl verebileceğim düşünülürse.)

Tarih: 10 Ağustos 2011, 18:03 - İp: 217.***.**1.3
erkanbayir
erkanbayir (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

ae 1 tabiiki 1984 model zamanının en iyi makinelerinden di di diyorum çünkü analog bitti digital çıktı fotoğrafçılık ayaklar altına alındı

Tarih: 10 Ağustos 2011, 21:08 - İp: 88.***.**8.181
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Eğer stil peşindeyseniz, illa 70ler olsun, illa metal olsun diyorsanız Canon AE-1, AE-1 Program veya çıtayı biraz daha yükseltelim, Canon A-1 veya Canon T90 size uygun makinalar. Sanırım AE-1'i bütçeniz dahilinde bulabilirsiniz, A1 veya T90 için fiyat biraz daha artar.

Aynı fiyata 1985-2005 arası üretilmiş AF yapabilen, kendinden flaşlı, P, A (Av), S (Tv), M modları olan Canon, Nikon, Pentax ve Minolta makinalar bulabilirsiniz. Bu tür makinalar kullanım kolaylığı, pratiklik, pozlama hassasiyeti, güvenilirlik gibi fotografçılıkla ilgili her açıdan yukarıda bahsi geçen MF Canon gövdelerden üstündürler ve fiyatları ayndır hatta daha düşüktür.

Bu bilgiler ışığında Canon FD ( 1986 öncesi ) ve Miolta MD (1985 öncesi) manuel fokus makinaları tercih etmenin sadece 2 sebebi olabilir :

1. Stil : Bir nevii antika merakı, bir nevii kolleksiyonerlik, 1970lerin metal işçiliğine düşkünlük vs. Zaten bunları da kendilerinden daha üstün daha modern plastik modellerden daha pahalı yapan da budur.

2. Ucuz lens : Bahsi geçen oto fokus Canon, Nikon, Pentax ve Minolta (Sony) lensler bugünkü DSLRlara da uyumlu oldukları için oldukça pahalıdırlar. Özellikle ultra geniş açı veya makro gibi AFnin çokda önemli olmadığı yerlerde Canon FD veya Minolta MD gibi artık günümüzde yaşamayan sistemler tercih edilebilir.

Tarih: 11 Ağustos 2011, 02:15 - İp: 78.***.**4.180
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

bu cevabı analog başlığında yeni konu açacakların okuması için bence yönetim üst kısımda sabitlemeli.

Tarih: 12 Ağustos 2011, 02:31 - İp: 46.***.**8.42
  • 1