cemaslan
cemaslan (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Ae-1 Ve Nikon F100

Arkadaşlar bu 2 ürün hakkında sorum olucak.

İnternet üzerinden alıcam fakat ileride herhangi bir problem'de tamir ettireceğim bir yer varmı

2.Nikon 660 tl canon ise 300 sizce hangisini almalıyım.

Tarih: 19 Ocak 2012, 00:03 - İp: 88.***.**1.100
cemaslan
cemaslan (üye)
İstanbul / Meraklı

Peki teşşekkür ederim yorumlarınız için.

Tarih: 19 Ocak 2012, 21:35 - İp: 88.***.**1.66
quicksand
quicksand (üye)
Konya / Amatör

siz ciddimisiniz? ae-1 e antika diyen fotoğraf çekmez diyeni anlamıyorum eğer analog kalitesinde fotoğraf çekmek istiyorsan kalitesinin ucuna yetişen makul fiyatlı canon 1dsmarkii var ..

Tarih: 31 Ocak 2012, 01:16 - İp: 78.***.**3.203
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bence de bu saatten sonra filmli makinelere büyük paralar harcamya değmez.Değişime ayak uydurmalıyız.Şehrimizde istediğiniz filmi kolayca bualbiliyor musunuz mesela?Filmlerinizi banyo edecek yer kaldı mı?Buralardan aldığınız sonuçlardan memnun musunuz? Bunlara benim şahsi cevabım hayırdır.O halde hevesimizi tatmin etmek için uygun fiyatlı bir makine almak en iyisi.

Tarih: 31 Ocak 2012, 18:51 - İp: 78.***.**8.76
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Quicksand,

Asla "Canon AE1 ile fotograf çekilmez" demedim, tabiiki çekilir.

35mm filmli SLR makina kullanımı sözkonusuysa, benim için en uygun, en seri ve en güvenilir seçim şu şekildedir :

1990'ların ortasından sonra üretilmiş, AF yapabilen, kendinden flaşı olan, P, A (Av), S (Tv), M çekim modları olan Canon, Nikon, Minolta veya Pentax makinalardır.

Yukarıdaki tarifi bu sayfalarda defaatle tekrarladım.

Maalesef Canon AE-1 bu kriterlere uymuyor. AF (otomatik fokuslama) yapamaz, film takması zordur, filmi kendi sarmaz, kendi flaşı yoktur, harici flaşla uğraşmak gerekir ve maalesef yukarıda bahsi geçen modellerden 15-25 sene daha yaşlı olması sebebiyle her an yaşını belli edecek arıza çıkarabilir.

Bu olumsuzluklara mukabil, bazı insanlar 70lerin metal işçiliğini sever, elde tutmaktan ağırlığını hissetmekten haz alırlar, gövdesi gibi iyi işçilik ürünü metal lenslerin manuel fokusunu ayarlamaktan hoşlanırlar, film takma, film sarma gibi ritüellere bayılırlar, zamanının kilometre taşı olan böyle modellere sahip olmak, kolleksiyonlarına katmak isterler. İşte bu insanların, bu zevklerinden dolayı AE1 gibi modeller "antika" değeri kazanıp kıymete binerler.

Bende de birkaç eski manuel fokus makina var, sırf yukarıda sözünü ettiğim cinsten zevkimi tatmin etmek için aldım, arada bir zevk için "garaj"dan çıkarıp kullanıyorum.

Mustafa Özdağ,

Soruyu soran arkadaş (Cemal Aslan), İstanbul'da oturduğunu beyan etmiş. İstanbul'da film de var banyo da, şimdilik.

Tarih: 31 Ocak 2012, 22:56 - İp: 88.***.**9.176