sergio
sergio (üye)
Ankara / Meraklı

Canon Ae-1 Program

Merhaba, kuzenimin hediyesi olan canon ae-1 p de bi sorun var sanırım perde hızını B moduna aldığım zaman ayna sanki normal bir perde hızına sahipmiş gibi açılıp kapanıyor elim deklanşörde basılı olmasına rağmen perdeyi devamlı açık tutamıyorum makinada bir sorun mu var acaba yoksa ben mi yanlış biliyorum?

Tarih: 1 Nisan 2006, 00:18 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Basılı tuttuğunuz sürece açık kalması gerekir tabi. Peki, açılıp kapanması arasında geçen zaman tahminen kaç enstantaneye denk geliyor? B den bir önceki perde hızına denk geliyorsa, tam B ye oturmama gibi bir arızası olabilir.

Bir diğer olasılık ise pilinin çok zayıflamış olmasıdır. Bu makineler B modundayken bile pil tüketirler. Pili zayıf diye kapatıyor olabilir.

Tarih: 1 Nisan 2006, 00:45 - İp: 85.***.**5.30
sergio
sergio (üye)
Ankara / Meraklı

pil ii durumda ancak perde açılma süresinde en son ayarladığım değerle alakası yok ama 2sn değerine çok yakın çalışma sesi alıyorum ki bu modda bile 2 sn aynayı tutmuyor

Tarih: 1 Nisan 2006, 01:18 - İp: 85.***.**3.153
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

"En son ayarlanan değer" demedim, "B den bir önceki değer" dedim, yani çevirdiğiniz düğmenin üzerinde B den bir önceki perde hızı ki bu da yanlış harırlamıyorsam AE-1 lerde 2 saniyedir.

Tarih: 1 Nisan 2006, 10:54 - İp: 85.***.**4.190
sergio
sergio (üye)
Ankara / Meraklı

bütün perde hızlarını aynı sürede alıyor desem daha açıklayıcı ve net olur

Tarih: 2 Nisan 2006, 16:56 - İp: 85.***.**3.153
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

B den bir önceki değer yanlış hatırlamıyorsam 2 idi. Enstantaneyi B ye getirdiğinizde vizörden baktığınızda perde hızı olarak ne görüyorsunuz? Bulb mı yoksa 2 mi? Eğer 2 görüyorsanız, düğme B ye oturmuyor 2de kalıyor olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise, o düğmeyle biraz oynayın, 2 ile B arasında arka arkaya bir kaç defa çevirin. 2 den B ye geçerken de (B zaten son değer olduğu için) biraz kuvvet uygulayın bakalım bir değişiklik olacak mı.

Tarih: 3 Nisan 2006, 10:18 - İp: 85.***.**5.234
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sayın Ocaklılar sanırım bu cümle ile sorun aydınlanıyor:"bütün perde hızlarını aynı sürede alıyor desem daha açıklayıcı ve net oluyor."

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:22 - İp: 85.***.**4.96
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

selam bu makinanın pili ni kontrol edin eğer sağlamsa yüzde 90 magnetlerin kirliliğinden dolayı makina normal enstantene yapmıyor olabilir bu makinaların yaşı yüzünden buda normaldir yani ufak bir bakıma ihtiyacı olabilir

Tarih: 7 Nisan 2006, 23:44 - İp: 85.***.**2.34
  • 1