kveldsmadrigal
kveldsmadrigal (üye)
İzmir / Amatör

Canon Ae 1 P Vs Canon Canonet Ql 17 Gııı

uzun yıllar sonra elime bir makina almak istedim ve araştırmalara başladım. maşallah bit pazarına nur yağmış resmen, fiyatlar pahalı geldi açıkçası

bana uygun olabilecek iki aletle karşılaştım. biri ae 1 program diğeride canonet Ql17 Giii. birinin slr diğerinin rangefinder olduğunu biliyorum. canonetin sabit lensli ae 1 p nin lenslerinin değiştirilebilir olduğunu da biliyorum; şu an için orta vadede bu pek sorun olmayacak zira başlayabilirsem uzun süre 50 mm -canonette 40 mm- lensle gitmeyi düşünüyorum. ayrıca canonet te bildiğim kadarıyla alan derinliği izleme düğmesi yok. yine canonetlerde bir bateri sorunu varmış, uygun bateri bulunamıyormuş, yerine konan pillerle de ışık ölçerin düzgün ölçüm yapmama gibi bir sorunu oluyormuş. bu saydıklarıma bakınca ae 1 program daha mantıklı geliyor ne var ki ikisi arasındaki fiyat farkı bayağı fazla canonet ae1 p nin yarı fiyatına. 40 yıllık bir makinaya açıkçası 400 - 500 tl vermek de biraz garip geliyor bana. ae1p yerine canonetten artan parayla siyah beyaz fotoğraflar için yıkama tankı ve kimyasallarını da alabilirim. amma velakin kullanım açısından görünürde ae 1 p daha pratik olanaklar sunuyor gibi. aklımda böyle sorular

yine de deneyimli dostlar hangisini tavsiye eder acaba? benim aklımdakiler dışında sizin belirtebileceğiniz sorunlar, artılar eksiler var mıdır? fotoğrafçılığa yeni başlayacak birine tavsiye veriyormuş gibi düşünün lütfen.

Tarih: 19 Eylül 2015, 20:38 - İp: 176.***.**1.22
rentner
rentner (üye)
Almanya / Amatör

Merhaba arkadaş canonet ile canon ae1 program arasında çok fark vardır biri kompackt diğeri spiegel reflex camera,AE1 P daha teferruatlı ve çeşitli FD objektifler gerekli ve analog fotoğraf mak. ile çalışmak pahalıya geliyor fiyata gelince 400-500 Tl normal Burada (Almanya'da 150-200 euro) bende canon Aı var komple arasıra kullanıyorum. madem canon analog diyorsunuz ben Canon t 90 ı tavsiye ederim o zamanlar canon'nun amiral gemisiydi çok kaliteli resimler çekmiştim. İyi akşamlar Münih'den selamlar

Tarih: 19 Eylül 2015, 23:29 - İp: 93.***.**4.133
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Bence filmli makineye 400-500 verilmez bu saatten sonra. Bu benim fikrim. Mesela sahibinden.com'da aynı makineye 70 lira isteyen de var 4000 lira da(abartmıyorum). Şimdi gidip o makineye 4000 lira verecek sazanlar olacağını düşünen süper ticari dehalı(!) insanlar da var yani. Bende 3 SLR bir de rangefinder makine var. O zaman benim evdeki filmli makinleri satsam ikinci el araba alabilirim. Beni değnekle kovacaklar bu forumdan ama yine söylüyorum, bu saatten sonra filmli makineyle falan uğraşılmaz. Siz illaki uğraşamk istiyorum derseniz bile zorluklarla karşılaşırsınız. İstediğiniz filmi bulamayabilirsiniz bazı şehirlerde film bile bulamazsınız. Filmi banyo edecek yer de bulamazsınız bulsanız da istediğiniz kalitede sonuçlarla karşılaşmayabilirisiniz. Eğer fotoğrafçılık bilgi beceriniz ileri seviyedeyse ve illaki filmli makineyle uğraşmak isytiyorum derseniz buyrun. Ama fotoğrafçılığa yeni başlayacak birisine kesinlikle filmli makineyi tavsiye etmem.

Tarih: 20 Eylül 2015, 17:46 - İp: 176.***.**9.136
kveldsmadrigal
kveldsmadrigal (üye)
İzmir / Amatör

yorumlar için teşekkürler.

mustafa bey aslında ne yalan söyliyeyim 2 gündür bu konuyu düşünüyorum sanırım tercihim dijitalden yana olacak. aynı fiyata ikinci el bir dijital alırsam öğrenme aşaması için daha sağlıklı olacak. kuşkusuz filmli makinanın kullanımı olsun, banyo süreci olsun bambaşka bir deneyim ama şu an için böyle bir şeye girişirsem astarı yüzünden daha pahalıya gelecek benim için. ilerde teknik konularda belli bir seviyeye gelince filmli makinaya geçmek daha mantıklı geliyor.

tekrar teşekkür ederim yorumlar için.

Tarih: 21 Eylül 2015, 07:08 - İp: 176.***.**1.22
  • 1