paluze
paluze (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Canon A-1

iyi günler, fotoğrafçılığa yeni başladım ve çoğu insan tarafından Canon A-1 almam önerildi.Bu makinen özelliği nedir ve önerileri dikkate almam gerekiyormu?ve ayrıca önerebileceğiniz başka makineler varmı ?

Tarih: 8 Kasım 2005, 12:31 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Çok iyi makinedir. Tavsiye ederim.

Tarih: 8 Kasım 2005, 15:20 - İp: yok
emrah.gokm
emrah.gokm (üye)
İzmir / Amatör

Ben de aynı durumdayım açıkçası bu soruya ben de pek yanıt bulamıyorum ama bana önerilen aletler de bunlar. Bütçene göre tabi AE-1 yada A-1 en ideal tercihler sanırım. Nikonunda F2'si öneriliyor ama fiyatı sanırım biraz daha pahalı. Bence A-1'i tercih et... Eğer AE-1'de karar kılarsan da kendini öğrenmeye zorlaman açısından makinanın 'AE-1 Program' olmaması daha yararlı bir tercih olabilir sanırım.

Ben mesela AE-1 arıyorum şuan hala bulamadım

Kısıtlı bilgimle bu kadar yardım edebilirim ama umarımı daha deneyimli biri bize yardım eder

Tarih: 8 Kasım 2005, 23:39 - İp: yok
meraklisi
meraklisi (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba arkadaşlar

emrah.gokm
"Eğer AE-1'de karar kılarsan da kendini öğrenmeye zorlaman açısından makinanın 'AE-1 Program' olmaması daha yararlı bir tercih olabilir sanırım." Cümlesini biraz açabilir misin?

Ben 4 yıldır AE1 Program kullanıyorum bayram arifesinde Canon Powershot Pro1 aldım ama AE1 Programın yerini dolduramam, ben fotoğraf çekmeyi onunla öğrendim. Kullanımı oldukça rahat, tavsiye de ederim. Program ve A Kısmını hiç kullanmadım. Bir arkadaşım Canon un A serisi arasındaki farklar konusunda bilgi verebilir mi? Neden AE1 Program değil de A1...

paluze
Bu günden sonra geriye dönüp film banyo baskı ile uğraşmaya değer mi, bir süreliğine diyorsan belki ama; benim düşüncem değmez... Şu da bir gerçek ki Filmli makinamın yerinide yeni makinam dolduramaz...

Tarih: 9 Kasım 2005, 19:41 - İp: yok
l.k
l.k (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

selam paluze soz konusu makine hem amator hem profesyonellere hıtap eder. Senin gibi yeni başlayan amator bir fotografcı için ideal program çekimi ışık ölçeri objektifinde cam obtikli ise mükemmel sonuc verir. Şunu da ekleyim. Fotoğraf larını manuel de çekmeni öneririm. İlk zamanlar sonuçlar dan hosnut olmayabilirsin ama zamanla beğeneceksin. BAŞARILAR

Tarih: 9 Kasım 2005, 22:17 - İp: yok
l.k
l.k (üye)
Ankara / Haber Fotoğrafçısı

selam paluze soz konusu makine hem amator hem profesyonellere hıtap eder. Senin gibi yeni başlayan amator bir fotografcı için ideal program çekimi ışık ölçeri objektifinde cam obtikli ise mükemmel sonuc verir. Şunu da ekleyim. Fotoğraf larını manuel de çekmeni öneririm. İlk zamanlar sonuçlar dan hosnut olmayabilirsin ama zamanla beğeneceksin.
Nikon FM2 tamamen manual calısan mekanik bir makine ve tam anlamıyla profesyonel makinasıdır. Çok saglamdır. Ancak yedek parçası nispeten pahalıdır. Savas muhabirlerinin hemen hemen hepsi FM2 kullanır. Bende kullandım ve kullanmaktayım. BAŞARILAR

Tarih: 9 Kasım 2005, 22:21 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İngilizceniz varsa şurayı tıklayın Bütün Canon, Nikon, Pentax ve diğer markaların bütün modellerini en ince ayrıntısına kadar anlatmış adam.

Tarih: 10 Kasım 2005, 10:17 - İp: yok
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar, canon a1 ae 1 den daha yetenekli bir makinadır. tek bir butonla üstüste defalarca aynı kare üzerinde cekim yapabilirsiniz. Ae 1 de bunu yapabilmek için filmi 1 kare geri almak zorunda kalırsınız ki zor iş iştir.ae1 ve a1 de de otoprogram vardır hem diyafram öncelikli secim hem enstantane öncelikli seçim mevcuttur.A1 zamanının üstün nitelikli makınalarındandır. Ama tavsiyem objektif seçimlerini iyiyapmanızdır. canon makinalarının o yıllardaki objektifleri cok yumsaktır.portre için iyi ama manzara vb ları için daha keskin objektifler kullanmanız önerilir. Bu arada sizsiz olun eski teknolojiye yatıracağınız her para bir daha geri dönmeyeceğini de düşünün.yakın bir gelecekte filmleri banyo edecek yer bulamayacağınızı, bulsanız dahi pahallı olacağını da hesaplayın.ve en önemlisi sadece makina almakla bitmiyor iş, o makinaya objektif ve filtreler de almak zorunda kalacaksınız ki bu ne kadar ucuz olursa olsun yine de pahallıya gelecektir. sevgiler

Tarih: 11 Kasım 2005, 12:15 - İp: yok
makromikro
makromikro (üye)
Bursa / Amatör

bende thalassaya katılıyorum fakat ileride fotograf banyosu yapılacak yer kalmıycağı görüşüne katılmıyorum bana göre bugünkinden az olmayacak . Bazı popülist yaklaşımlar belki mevcut bazı firmalar tarafından sadece kar amaçlı fakat fotograf sanatını ayakta tutan şeyler hiç bir zaman tarihe gömülemez yaşatılır. Neyse ben konuya dönersem yaklaşık 1 sene kadar zenit kullandım ve fotografı zenitle öğrendim.
A1 iyi bir makine ae1 den daha iyi bu konuda thalassa ya katılıyorum . Bu makinede fotografı öğrenmen çok daha yararlı olur tabi objektif seçimide çok önemli makineyi alırkende yanında iyi bilen biri olsun çünki makine 2. el ve kırık çıkık olmasın makinede . benim kullandığım zenit ttl hayyamda 50 milyon 58mm objektifle satılıyor ve benim için çok özel bir yeri var sayısız güzel fotografı onunla çektim . Tabi şunuda düşünmelisin alıcağın makine mekanik olucak autofocus vesaire çok gerekli oluyor ben bunu 6 aydır canon 350d kullanıyorum bu zaman zarfında anladım . Tabi dijitalin rahatlığı ayrı ama benim görüşüme göre filmin ve 50milyonluk o zenitin yerini tutamaz belki gülüceksin ama bu böyle . Neyse şimdiden hayırlı olsun umarım iyi bir seçim yapabilirsin.

#makromikro' tarafyndan 17.11.2005 20:57:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Kasım 2005, 20:55 - İp: yok
  • 1