emreata
emreata (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 3000v de Keskinlik

arkadaşlar,
yaklaşık 2 ay önce canon 3000v makine aldım, ve 8 makara kadar resim çektim. ancak resimlerin nerdeyse tamamında gördüğüm şu ki, elde edilen resimler çok yumuşak. ben keskinliği yüksek resimleri seviyorum. daha önce yashica fx-7, nikon fm2 ve zenit et kullandım, inanın zenitle çektiğim resimlere bakıyorum onlarda bile keskinlik daha fazla. sizden öğrenmek istediğim keskinliği ve renkler arasındaki ayrımı nasıl arttırabilirim. acaba bu durum kit halinde gelen objektifin yetersizliğinden mi kaynaklanıyor, filtre ile durumu düzeltebilir miyim? cevaplarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 22 Ağustos 2006, 23:44 - İp: 85.***.**7.250
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

tabii ki lensten kaynaklanıyordur. yoksa filmli makinelerde keskinliği etkileyecek başka bir şey yok. en profesyonel makineyi de kullansanız yine de fotoğraf kalitesini etkileyen tek şey lens oluyor film etmenini saymazsak.

canon'un, özellikle giriş seviyesindeki makinelerinin kit lenslerinin kalitesi ortada. büyük ihtimalle daha kaliteli bir lensle fotoğraf çekerseniz memnuniyetiniz belirgin derecede artacaktır.
zenitleri, yashica'ları yabana atmamak lazım bu arada. bir de genellikle bu makinelerde prime, yani sabit odaklı lensler kullanıldığı için çoğunun görüntü kalitesi kit lenslerden öte oluyor.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 03:25 - İp: 84.***.**3.207
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

baskı yaptırıyormusun yaptırıyorsan nerde yaprıyorsun negatif baskıları noritsu baskı makinası olan yerlerde bastırırsan daha keskin daha güzel neticeler alabilirsin diye umuyorum baskı ile alakalıdır resimler lazerlı baskı makinalarında daha keskindir ledli baskı makinalarında daha soft tur resimler

Tarih: 23 Ağustos 2006, 11:49 - İp: 85.***.**1.77
emreata
emreata (üye)
İstanbul / Amatör

ceyhun79 ve burfak yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum. diyafram açıklığı yüksek kaliteli bir objektifle çekimlerimi deneyip, noritsu su olan bir yerde baskı yaptıracağım, tabi bunları tek tek ve beraber deneyerek durumun hangisinden kaynaklandığını anlamaya çalışacağım. bu başlıkta sonucu da sizinle paylaşmak isterim. ilginiz için tekrar teşekkürler.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 17:11 - İp: 81.***.**1.196
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

sevgili emreata arkadaşım istersen baskıyı biz yapabiliriz yardımcı olmaz maksatlı noritsu 3203 le baskı yapıyoruz yerimiz anadolhisarında bilgin olsun arkadaşım yakınsa uğrarsın görüşmek üzere

Tarih: 23 Ağustos 2006, 17:46 - İp: 85.***.**1.77
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Objektifinizin kalibrasyon ayarını kontrol ettirin.Ayar kaçık ise fotograflar flu gelebilir.

Tarih: 23 Ağustos 2006, 18:36 - İp: 85.***.**3.100
emreata
emreata (üye)
İstanbul / Amatör

eos önerin için teşekkürler, bugün bi fotocu arkadaşa makineyi gösterdim, kalibrasyon sorunu olmadığını söyledi, o nedenle kalibrasyon sorunu seçeneğini eledim. ceyhun79 ben kartaldayım, ama an. hisarına gelebilirim. benim için ii de olur. sakıncası yoksa adresi verebilir misin?

Tarih: 24 Ağustos 2006, 23:02 - İp: 81.***.**7.245
lostsoul
lostsoul (üye)
İzmir / Amatör

sanırım canon'culuk nikon'culukta buradan çıkıyor nnikon objektifler daha keskin canon objektifler daha soft görüntü veriyor ama şöyle birşey var canon'da keskin görüntü elde etmek istiyorsanız sigma objektif kullanabilirsiniz hem canon'a uyumlu hem nikon'a yakın görüntü veriyor.

Tarih: 23 Temmuz 2007, 15:13 - İp: 85.***.**6.230
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon objektifler keskin, canon objektifler soft diye bir değerlendirme çok yanlış. Her objektif ayrı değerlendirilmelidir.
135mm de canon super keskin, 55 mm de nikon ... gibi bir çok örnekler verilebilir.

Bu arada Sevgili EOS'e bir soru;
Canon lensler için kalibrasyon cihazları ve bunları iyi kullanan teknisyenler varmı ? neredeler ?
kalibrasyon için garantili garantisiz objektifler fark ediyormu ?
Artık garanti dışında kalmış objektiflerin kalibrasyon maliyetleri ne civarda ?
Bu konu pek çoğumuzu ilgilendiriyor, sağlayacağın bilgiler çok yararlı olacak. Belkide objektifler bölümünde paylaşılsa daha geniş kitleye hitap edecek, yanıt alırsam ben oraya taşıyacağım bu konuyu.

Tarih: 24 Temmuz 2007, 19:28 - İp: 85.***.**0.165
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

emre ata hangi objektifi kullandığını yazmamışsın. Eğer 28-90 kullanıyorsan şikayetin çok normaldir. Bende eos 300v deki ilk çekimlerimi bastırınca nerde on yıl önceki zenitim demiştim.

Tarih: 25 Temmuz 2007, 20:20 - İp: 88.***.**2.191
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Selamlar..

Makinenize ve lense kalibrasyon ayarını Erkayalar Merkez ofis binamızdaki teknik servis bölümümüde yaptırabilirsiniz.

Tarih: 26 Temmuz 2007, 23:03 - İp: 88.***.**2.6
  • 1