ralado
ralado (üye)
Eskişehir / Amatör

Büyük Format Kullanan Var mı ?

Merhaba arkadaşlar ben 2012 Mayıs ayında analog fotoğrafa merak sardım. İşin içine koleksiyonlukta girdi, iş çığrından çıktı gitti. 1 senedir büyük format makinalarla ilgiliyim. Deli gibi arıyorum heryerde. şuanda elimde 2 tane 9x12 formatında orta boy körüklü, bitane arca large format 9x18, bir tane cambo large format 9x18 bitane ahşap körüklüm var 9x18 formatında. Genelde yaprak film yerine karanlık oda kartlarına pozlama yapıyorum. sonuçlarınıda çok beğeniyorum. Yaprak film hem pahalı hemde banyosu uzun sürüyor.

Bu fotoğrafıda 13x18 formatında Fomaspeed negatif sb karta ile pozladım. 1,5 dakika civarı olması lazım poz süresi. lenside heliar 210 mm 4.5

#ralado' tarafından 01.07.2014 12:45:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Temmuz 2014, 12:45 - İp: 93.***.**1.228
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Bravo tebrik ederim.

Tarih: 1 Temmuz 2014, 18:25 - İp: 78.***.**4.131
ralado
ralado (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkürler hocam

Tarih: 2 Temmuz 2014, 07:23 - İp: 93.***.**1.228
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Icimden Turkiyede olmak ve sizinle gorusup fotograf cekmek geldi. Mukemmel bir is... Fotograf karti bazi isik dalgalarina karsi kor olsada iyi is gormus

Tarih: 16 Temmuz 2014, 17:08 - İp: 217.***.**3.225
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

ciddi ciddi tebrikler!
ben de bir dönem meraktan 300D'mi satıp amerikadan graflex spped graphic getirtip 4x5 ile çekim yapmıştım. büyük format çok başka bir olay sahiden.
yalnız masraflı da olsa en azında bir iki manzara fotoğrafını 4x5 fuji provia ile çekmeni tavsiye ederim. çözünürlükler arasında dağlar kadar fark olduğunu göreceksin.

Tarih: 20 Temmuz 2014, 03:46 - İp: 94.***.**2.210
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

benim gibi 6x6 orta formattan oteye gecemiyenlere sadece bakmak kaliyor Biraz daha fotograf paylasirmisin ? NAsil bir Gelistirici kullaniyorsun kartlar icin ?

Tarih: 21 Temmuz 2014, 11:10 - İp: 217.***.**3.225
ralado
ralado (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkürler arkadaşlar güzel yorumlarınız için. geliştirici olarak İlford PQ Universal kullanıyorum hazır sıvı banyo. Sirkeciden aldım hep pamuk ticaretten. Kartlar değişiyor genelde forte, ilford, fomaspeed kullandım. pek vaktim olmuyor dışarıyada çıkarmak çok zor bunları. çıkarsanda tek kasetim var 2 film ancak çekerim. küçük bir makina aldım yeni fransadan onuda kasetleri yok işte ona uygun bişeyler bulursam roll film ilede çekerim elimde adaptör çok roll film için.

4x5 yada 5x7 filmler biraz masraflı gerçekten banyosuda biraz sorunlu olur diye düşünüdm onun yerine roll fimlede çekilir ama onun tadını asla vermez. ben şimdilik negatif kart kullanıyorum sadece. masraf fazla değil. artık dışarı çıkartıp değişik bir kaç mekan fotoğraflamak istiyorum. düşüncem banyosunu içinde yapabileceğim ahşap sandık bir makina. bunun hakkında epey araştırma yaptım. malzeme ve zaman yok işte. kesip biçmek için ekipmanada gerek var. yada düz bir sandıktan bile yapılabilir.

http://www.kamerakoleksiyonum.com/?pnum=17&pt=Alaminut%20Foto%C4%9Fraf%C3%A7%C4%B1l%C4%B1k

http://www.kamerakoleksiyonum.com/

Cambo Large Format
Heliar 210 mm 4.5 Lens
İlford Yarı Mat Siyah Beyaz Negatif Kart
Poz Süresi 2 Dakikadır

Tarih: 19 Ağustos 2014, 09:11 - İp: 93.***.**1.228
  • 1