anxietypiggy
anxietypiggy (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Bu İşi Beceremiyorum Galiba

ilk filmimi banyo ettirdiğime 36 pozdan sadec 10unu elde edebildim diğerleri bembeyaz diğerlerinide 2 tanesi düşük ışık ve aşırı zumdan olsdaa gerek kumlu..
yaw burda yazılanları anlıyorum ama iş pratiğe gelince yok ,elim ayağıma dolanıyo!!off napayım ben nerelere gideyim..

Tarih: 30 Ağustos 2007, 22:53 - İp: 85.***.**6.105
planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

merhaba
film le fotoraf dijitalden bikadame farklive bilgi istiyo bence makinanizin auto modunda ( bilemiyorum bu modda cektigi degerleri görebiliyormusunuzz ) cekimler yapin tabiki bu noktada eger bu modda cekilen estantene ve diyafram bilgilerini aklinizda tutmaya calisin hangi isikt nekadar gibi sonra yavas yavas manuel moda veya diger modlara gecersiniz eger ffotograf makinanizin modelini belirtirseniz daha cok yardimci olabilirim

Tarih: 31 Ağustos 2007, 05:31 - İp: 87.***.**8.161
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Bu iş biraz tecrübe ve bilgiya bakıyor her seferinde kendinizi biraz daha geliştirmiş olacaksınız inanın bana öyle hemen bir tek filmle bu işten vazgeçmeyin ve ümitsizliğe kapılmayın derim.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 09:57 - İp: 85.***.**1.170
sahindiric
sahindiric (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

İlk filmde daha ne bekliyordun ki?
Aslında takdire şayan bir durum senin analog makina kullanıyor olman.Merak etme kimsenin ilk filmleri süper olmadı. Ustaların bile pozlama vb hatalar yapabildiğini bilmek seni rahatlatır sanırım. Deneyimlerimiz arttıkça ve bilgilerimizi geliştirdikçe hatalarımız da azalacak..
İstanbul dasın galiba, dilersen makinanla ve çektiğin fotoğraflarla bizim atölyeye uğrayabilirsin. Dilimizin döndüğünce, aklımızın yettiğince yardımcı oluruz.
Şahin

Fotoğraf Atölyesi
Bağdat Caddesi No:343/C D:11 Şaşkınbakkal
0 216 357 44 63

Tarih: 31 Ağustos 2007, 12:04 - İp: 88.***.**3.47
anxietypiggy
anxietypiggy (üye)
İstanbul / Amatör

hepinize tek tek teşekkğür ederim ben i cesaretlendirdiniz..
bu arada smallness; makine n90s. Biraz karışık ben enstanteneyi veriyorum diyaframı bulduruyorum.Ama makineyle bi oynamaya kalksam bi dasha eski değerlere dönemiyorum

Tarih: 31 Ağustos 2007, 13:13 - İp: 81.***.**6.114
planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

merhabalar

birnikon sever olarak makinaniz güzel ve özel bi model
size önerim bir süre ful auto fotoraflar cekin ve cekimleriniz esnasinda ekradaki degerleri sürekli okuyun

eger manuel cekiyosaniz dia ortamlarda 1/500 civari ve f 8 gibi günesli havalarda cekim yapilabilir taabiki cekeceginiz objeyi günesi arkaniza almayi unutmayim analoglarda diafren birazdaha farkli objenin netligi ve alan derinligi ile bagintili estantene ise isigin siddetne göre film lerin isolar 36 cekim sirasinda degismiyeecegi icin buna müdahale edilemez film takarken dikat etmeniz hangi ortamda fotoraf cekeceksiniz 100 iso film günesli bi günde cok güzelken biraz karanlik ic mekanlarda fazla ise yaramaz
busefer daha hizli bir film kullanilmali 400 veya 800 iso
siz cekimlerinize devam edin bilgileri paylasmaya devam ederiz isiginiz bol olsun

Tarih: 31 Ağustos 2007, 13:44 - İp: 87.***.**8.161
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

ilk makara için manuel makinada 10 çok iyi bir sayı bence,

ilk çekimlerde pozometreye pas atın biraz ,

deneme yanılma en iyi yöntem halen, çekmekten korkmayın.

ışığınız bol olsun

Tarih: 31 Ağustos 2007, 22:58 - İp: 85.***.**6.202
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

N 90 s makineyi bizim kardeşlerimizden biri de kullanıyor hem 90 hem 90 s i var.ikisi de süper dir .neyse eskiden filmlerin içinden şöyle ayarlar çıkardı,fotoğrafı normal güneşli bir ortamda çekiyorsanız ve filminiz 100 asa ise ens:125 diyafram 11 ,Yaz güneşi bir ortamda çekiyorsanız 125- 16 açık gölgede 60-8,normal gölgede 60-5,6 koyu gölgede 60 -4 ayarlar verilirdi bu sizin işinizi büyük oranda görür, eliniz alıştıkca ve konu hakkında fikriniz olmağa başladıkça da deneysel çekimlere başlarsınız bir de çekimlerinizi hangi ayarlarda yaptığınızı not ederseniz daha kısa sürede olgunlaştığınızı göreceksiniz ışığı istediğiniz gibi kullanmayı da öğreneceksiniz inşallah şansınız da açık olur kısa sürede fotoğraf çekmekten bıkmazsınız,ayrıca ışık tam olarak arkanızda olmasın çünkü fotoğraf kartının iki boyutu vardır eni ve boyu derinlik hissinin oluşması için ışık, konunuzu 30 yada 45 derece açıyla yandan aydınlatmalıdır.

#fotoasli' tarafından 01.09.2007 19:15:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2007, 19:09 - İp: 88.***.**8.232
  • 1