glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Analog Pentax + Dijital Objektif

Arkadaşlar merhaba,
Soru biraz saçma gelecek size belki ama sanırım yardımcı olabilecek birileri çıkacaktır. Bende Pentax K100D makine var. Kit lens 18-55 mm ile birlikte. Bunun yanında S&B çekimlerde kullandığım babadan kalma 35 yıllık bir Porst FX4 makinem var. Ama bu analog makinenin pozometresi çalışmadığından harici el pozometresi kullanıyorum. Flaş gerektiğinde kablo ile çalışan harici flaş bağlıyorum. Yani anlayacağınız zahmetli bir iş. Diyorum ki; yenilerden analog SLR bir Pentax body alsam, elimdeki SMC DA 18-55 mm objektif ile kullanabilir miyim? Böylelikle ilerde DSLR için alacağım farklı objektifleri de analog makine ile kullanabilmeyi planlıyorum. Normalde hep bunun tersi sorulur biliyorum ama bir fikir verebilirseniz çok sevinirim.
Teşekkürler.

#glorfindel' tarafından 18.10.2007 23:20:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2007, 23:19 - İp: 85.***.**4.8
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax DA lensler ve Sigma DC lensler sensörü croplu makinalar için üretildiklerin Full Frame makinada kenarları siyah çıkacaktır.
Bu iki grup dışındaki diğer lenslerin tamamı hem crop faktörlü DSLR'de hem de FF makinada sorunsuz çalışır.

Tarih: 19 Ekim 2007, 00:39 - İp: 88.***.**2.84
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın ''glorfindel'' benim de öğrenmek istediğim bir konuyu sormuşsunuz..Bunun için teşekkür ederim.
Peki sayın ''hamsiköy'', yazdığınızdan şunu anladımentax analog makineye Pentax'ın KA, KAF kodlarını taşıyan lensleri uyumlu mudur?

Tarih: 19 Ekim 2007, 16:40 - İp: 88.***.**5.94
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Doğrusu hangi analog makinadan bahsettiğiniz bilmiyorum. Makinanızın klavuzu en doğru bilgiliyi verecektir.
Genel olarak konuşursak benim bildiğim Pentaxın 3 değişik lens bağlantı ucu var.
1. M42 denilen vidalı uç
2. K bayonet (K, KA, KAF)
3. 645
Kullanabileceğin anlamı çıkıyor.

#hamsikoy' tarafından 25.10.2007 16:24:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2007, 17:15 - İp: 213.***.**1.171
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

hamsiköy, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu durumda yapılacak iş, Pentax analog makineyi body olarak değil, yanında mesela iyi bir geniş açı ya da duruma göre iyi bir tele zoom ile birlikte alıp; bu objektifi de aynı zamanda DSLR ile de kullanmak olacaktır. Ayrıca elimdeki (Porst ile kullandığım) M42 bayonetli 3 adet objektifi de adaptörü ile bu analog makine ile kullanabilirim. Tekrar teşekkürler.

Peki mevzu açılmışken başka bir şey sorayım. Dediğim gibi 3 tane de M42 (vidalı) objektifim var. Bunları K100D ile kullanabilmek için KA bayonet M43 dönüştürücü adaptör aldım. Bu sayede eski objektifler DSLR ile kullanılabiliyor. Ama elimdeki lenslerin hepsi prime lens ve hepsi sadece ve sadece tek noktada odaklama yapabiliyorlar DSLR üzerinde iken. Ve hatta çok fazla geride yapabiliyor. Örneğin 50 mm vidalıyı K100D ye takınca yaklaşık 10 cm mesafeyi netleyebiliyor. Ya da 135 mm takınca sadece 3 metreden odaklayabiliyor (2 ya da 4 metreden asla netlemiyor). Evet, adaptörün kalınlığı sensör ile lens arasındaki mesafeyi değiştirdiğinden bir sapma olması anlaşılır ama, özellikle 35mm ve 50 mm objektif ile bir insan çekmenin imkanı kalmıyor. Ben mi birşeyleri yanlış yapıyorum yoksa bir yolu var mıdır bu sorunu düzeltebilecek?
Bilgi verebilecek herkese tekrar teşekkürler.

Tarih: 19 Ekim 2007, 20:31 - İp: 85.***.**5.48
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

K10D ile M42 lens kullanıyorum, aşağıdaki gümüş renkli metal adaptör fotoğraf makinasına tam oturuyor, makina tam anlamıyla orijinal M42 vidalı oluyor.En yakından sonsuza kadar her uzaklıkta odaklama sorunsuz.
Ayrıca Porst marka lensim de var, K bayonet. O da sorunsuz.
Tek noktada odaklama yapması dönüştürücün ya fotoğraf makinasına yada lense tam oturmadığı için olabilir.

Tarih: 19 Ekim 2007, 22:47 - İp: 88.***.**0.19
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bendeki adaptör de sizinkine çok benziyor. aslında body'ye de objektife de tam oturuyor. Yani her üç objektifte de aynı sorunu yaşıyorum. Bir türlü bulamadım sebebi. Anlatmakla olmayacak. Sanırım birilerine baktırsam iyi olacak.
Çok teşekkürler hamsiköy ilgin için.

Tarih: 19 Ekim 2007, 23:09 - İp: 85.***.**5.48
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili glorfindel, başka bir şey daha aklıma geldi:

M42 lenslerin arkasında yer alan, diyaframı fotoğraf çekilirken, daha önce ayarladığın değere kadar kapatmaya yarayan iğne gibi çıkıntı (pim) benim makinamın deklanşöre basınca hareket eden parçası ile temas etmiyordu. Diyaframı hangi değere ayarlarsam ayarlayayım tam açık konumda çekiyordu. Dolayısıyla net alan derinliği çok az oluyordu. Pimin arkasındaki levhayı Japon yapıştırıcı ile birbirine yapıştırınca pime temas etmeye gerek kalmadan diyafram anında ayarladığım değere kadar daralıyor. Netlik sorunumu böyle çözmüştüm.

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:59 - İp: 88.***.**5.136
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili hamsiköy; bu iyi bir fikir. Bunu bir ara deniyeyim ben de. Tabii ben japonla yapıştıramam çünkü M42'leri Porst ile de kukllanıyorum. Ama sabitleyecek bir yöntem bulurum. Gerçi bu yöntem tam olarak aynı şey değilmiş gibi de geliyor bana ama. Bilmediğim için soruyorum; K100D alan derinliği önizleme imkanı veriyor mu ki ben (M42'de diyafram sonuna kadar açıkken) netleme yapmaya çalıştığımda çok kısıtlı bir noktadan yapabiliyorum?
Tekrar çok teşekkürler.

Tarih: 20 Ekim 2007, 12:02 - İp: 85.***.**5.48
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

K100D görmedim hiç. K10D vizörden ve L CCD ekrandan ayrı ayrı önizleme verebiliyor.
Bendeki K10D gibi M42 lensin pimini hareket ettiremeyeceğini düşünüyorum. Yapıştırdıktan sonra, diyafram halkasını çevirdikçe anında vizörden değişim izleniyor. (Normal lensler ile sadece perde açıldığı anda diyafram ayarladımız değere kadar kapanıyor ve tekrar eski tam açık haline dönüyor).

Tarih: 20 Ekim 2007, 18:51 - İp: 88.***.**5.136
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada, elimdeki FF lensler ile FF çekim yapabilmek için FF DSLR çıkana kadar idare edecek elden düşme bir analog makina almayı düşürdün aklıma sevgili glorfindel. Pirinci ayıklamak da sana düşer: Pentax lensler ile kullanmak üzere hangi makinayı önerirsin? Niçin?
Farklarını, özelliklerini karşılaştırabileceğim bir site var mı?

Tarih: 20 Ekim 2007, 18:56 - İp: 88.***.**5.136