dr.fotosever
dr.fotosever (üye)
İstanbul / Amatör

Analog Makina Önerisi

Merhabalar aranıza yeni katıldım.4 yıldır nikon d3000 kullanıcısıyım ama son zamanlarda çektiğim fotoğraflar beni mutlu etmiyor netlik sağlayamıyorum renkleri beğenmiyorum photoshopla müdahale etmeyi de çok sevmiyorum aslında çok iyi kullanamıyorum da...Makineyi 18-55 vr kit lensiyle kullanıyorum belki daha iyi bir lensle daha keyifli kullanacağım ama şu anda büyük maliyetleri karşılayabilecek bütçem yok. Yeni bir dslr araştırırken-aslında bütçem olmasa da- burada sizleri buldum ve analoğ makina denemenin iyi bir fikir olabileceğini düşündüm.Fotoğrafla ilgili heyecan hissetmek istiyorum hiç filmli makina kullanmadım denilebilir eski 1990'larda ve 2000'lerin başında ayarları değişmeden sabit basıp çeken makinalar dışında.Bana öneride bulunabilir misin;filmli makinalarla daha çok düşünüp daha az çekerek sonucu merak ederek, biraz fotoğrafçılığın heyecanını yaşamak istiyorum.Bir gün fotoğraf çekmeye çıkıp 400 foto ile eve dönmek artık bana zevk vermiyor...

Tarih: 10 Haziran 2014, 09:08 - İp: 85.***.**2.235
dr.fotosever
dr.fotosever (üye)
İstanbul / Amatör

33 kişi okumuş kimse cevap yazmamış belkide 10 kere gelip kontrol ettim.

Tarih: 11 Haziran 2014, 19:44 - İp: 85.***.**2.235
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Merhaba,
Öncelikle DSLR makinede netlik sağlayamıyorsanız makinede ya da lensde problem olabilir. 4 yıldır kullandığınızı belirttiğiniz için böyle düşünüyorum. 18-55vr'ye gelince fiyat performans olarak iyi bir lens. Bence makinenizi yetkili servise gösterin.

Analag kısmına gelince, uygun fiyata alınabilecek makineler var. Nikon olarak f65, f75, f100 tavsiye ederim. Ben f 75 kullanıyorum. Ayrıca Minolta, Pentax, Canon modellerinede bakın derim. Sitenin içinde arama motoru var, burdan aklınıza takılanları aratabilirsiniz... 33 kişinin 3'de ikisinin bu soru ve benzerine cevap verildiği için cevap yazmamış olabilirler...Saygılar sevgiler.

Tarih: 11 Haziran 2014, 21:14 - İp: 95.***.**3.247
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Özlem Hanım arkadaşın da dediği gibi 4 yıldır kullandığınız makinede son zamanlarda problem yaşıyorsanız ayarlarda sıkıntı var,ya da göz aşinalığından kaynaklı çektiğiniz fotoğrafları beğenmiyorsunuz,görmeden yorum yapmak da zor.

Günümüz şartlarında orta ve ileri düzey amatör fotoğrafçılar az/çok PS müdahelesini de bilmeli.

İkinci olarak analog makine ile heyecan hissetmek istiyorum demişsiniz ancak günümüz de analog makinelerin devri bitti sayılır,benim iki tane SLR makinem vardı Canon T80 ve Nikon F70.Canon'u iki yıl önce sattım,Nikon öylece duruyor,hiç kullandığım yok.Bence dijital fotoğraf üzerine araştırmalarınızı ve kendinizi geliştirin.

Tarih: 12 Haziran 2014, 02:51 - İp: 91.***.**4.100
dr.fotosever
dr.fotosever (üye)
İstanbul / Amatör

af tuşu bozulmuş deklanşöre basılı tutarak netleme yapabiliyorum. yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler analog makinayı alırken tekrar danışacağım, çekerken mutlaka danışacağım çünkü daha nce hiç kullanmadım

Tarih: 12 Haziran 2014, 13:14 - İp: 85.***.**2.235
  • 1