cn35
cn35 (üye)
İzmir / Meraklı

Analog Filmi Bilgisayara Atmak

#cn35' tarafından 01.09.2013 19:30:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Eylül 2013, 19:27 - İp: 195.***.**2.219
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Taratarak.

Tarih: 2 Eylül 2013, 20:30 - İp: 78.***.**7.5
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Dslr varsa(Görüntü kalitesi açısında) parlamayan uygun ışık ortamın da fotoğrafını çekin.Ben böyle yapıyorum.Görüntü kalitesi hem çok iyi hemde iyi çekilirse orjinal gibi oluyor...

#alfaci' tarafından 11.09.2013 01:27:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2013, 12:51 - İp: 217.***.**9.3
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Negatifin mi fotoğrafını çekiyorsunuz?

Tarih: 11 Eylül 2013, 21:52 - İp: 78.***.**5.148
oguzhanoz
oguzhanoz (üye)
Antalya / Amatör

yüksek ihtimalle pozitifi çekiyodur. ama aparatlar var.negatifi sabi şekilde tutup fotografını çekmeye yarıyo. o da olabilir.

Tarih: 13 Eylül 2013, 11:08 - İp: 88.***.**2.193
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Profilimdeki tum filmli kareleri DSLR ile 'taradim' Makro objektif , negatif cercevesi, hersey sabit, arkaya beyaz fon ve manuel flash ... Renkli negatifleri fotografa donusturmek zor, genelde filmin kirmizi/turuncu maskesi var...

#turntablis' tarafından 13.09.2013 11:11:20 tarihinde düzenlendi.

Kalitesi yeterli bence

#turntablis' tarafından 13.09.2013 11:12:46 tarihinde düzenlendi.

#turntablis' tarafından 13.09.2013 11:13:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2013, 11:10 - İp: 217.***.**3.225
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Negatif filmi, dijital ortamda pratik yoldan pozitife çevirip "Orange Mask"ı kaldırma yöntemi :

http://www.youtube.com/watch?v=Ifwz7vxm4Mc

GIMP, açık kaynak kodlu (open source) serbest yazılımdır (free software). Resmi siteleri : http://www.gimp.org

Esas olarak Unix/Linux tabanlı sürümleri olan GIMP'in, http://www.gimp.org/downloads/ sayfasından anladığım üzerine MAC ve Windows ortamında da sürümleri varmış.

#antika' tarafından 14.09.2013 20:33:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2013, 20:26 - İp: 88.***.**8.225
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

antikacigim Gosterdigin link guzel ancak ortaya cikan fotograflarin yesil bir tonlamasi var sanki, okadar basit degil gercekten ... Renkli film tararken en guzel sonuclari soyle elde ettim: Once white balance'imi beyaz monitor ekranina gore ayarladim makinadan. O fonda filmimin bos bi karesini cektim. Fotografi PCye yukleyerek Invert yaptim. Ortaya cikan kareyi fon olarak kullandim, bu sayede filmin maskesi gri oluyor we sonra renkleri gerceine benzetmek daha kolay oluyyor

Tarih: 16 Eylül 2013, 09:45 - İp: 217.***.**3.225
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

numark,

Bahse konu linkteki yöntemin mükemmel olmadığı açıkça ortada fakat makul bir kalite için oldukça kolay ve pratik. Bir de Auto WB yapılan karenin içinde mutlak siyah ve mutlak beyaz alanlar varsa mükemmele daha yakın bir iş çıkaracaktır.

Senin yöntem açıkçası benim de aklıma gelmişti ama boş negatif karesinin fotosunu çekip makinaya yüklemeye üşenmiştim doğrusu. Bu yöntemle ilgili belirtmek istediğim bir kaç detay :

1. Boş film karesinin fotografı çekilirken WB'de kullanılan monitörün beyaz bölümü arka fon olmalı. Monitörle film arasında biraz mesafe olmalı böylece monitörün pikselleri fokus dışı kalacak, düz fon elde edilecektir.

2. Negatifle bilgisayara tarayıcı vasıtasıyla akterilacaksa, bu aktarım esnasında aynen yukarıdaki WB değerleri kullanılmalı veya yukarıda bahsi geçen monitörün beyazına göre WB yapılmış fotograf makinası ile akterılmalidir.

3. Orange mask rengi "invert" edilince ters filtre elde edilmez. Olay toplama-çıkarma değil, olay çarpma-bölme. Orange mask'ın ters filtresi "orange" rengi oluşturan R-G-B değerlerinin ters orantılarıyla elde edilmeli.

Ben, yukarıda dediğim gibi üşendiğimden, fotograf çekmek yerine göz kararı çalıştım. Boş negatif karesini ekranın beyaz bir yerine dayadığımda gördüğüm turuncu (orange) tonunu göz kararı elde ettim. Buna göre elde ettiğim RGB değerleri 8-bitlik skala (2 üzeri 8 yani 256 seviyeli skala) üzerinden şöyle :

Kırmızı : 160 (%62.5)
Yeşil : 96 (%37.5)
Mavi : 48 (%19)

Olayın sağlamasını yapmak için fotograf stüdyosunun taradığı görüntüyü kullandım. Önce "invert" edip negatife çevirdim, sonra "curves" kullanarak kırmızıyı %62.5 , yeşili %37.5 ve maviyi %19 maksimum değerlerini alacak şekilde kıstım. İlgili karenin negatifini elime alıp monitörümün beyaz bir yerine dayadığımda elde ettiğim görüntünün negatifin birebir aynısı olduğunu gördüm.

Amaç orange masklı negatif elde etmek değil kuşkusuz. Yukarıda belirttiğim yapay yoldan elde edilmiş negatifi ters işlem tabi tuttuğumda eski resmi elde ettim : Kırmızıyı 1.6 (100/62.5) , yeşili 2.66 (100/37.5), maviyi 5.25 (100/19) oranında arttırdım, "invert" ettim, orijinal görüntü karşımdaydı.

Bütün burada bahsettiğimiz dijital yoldan "orange mask" kaldırma yöntemleri. Photoshop veya GIMP gibi yazılımlarla gerçekleştirilen bütün dijital işlemler gibi bu işlem de kayıpsız değildir. Bu işlemde mavi rengin tonal çözünürlüğü 5.25 kere, yeşilinki 2.66 kere, kırmızınınsa 1.6 kere azalır, ara tonlar kaybolur. Dijital işlemle rengi açılmış bir resmin histogramına bakılırsa "tarak" şekli görülür. İşte o tarağın dişleri arasındaki boşluklar eksilen tonlardır.

Bu olayın sebebi tamsayı aritmetiğidir. Bir tam sayıyı bir değere bölüp (bizim örneğimizde 5.25) sonra yuvarlayarek elde edeceğiniz sayıyı bir daha geri çarparsanız sonuçta elde edilen sayı orjinalinin her zaman aynısı olmayacaktır.

Örnek :
Orjinal sayı 37 olsun, bölen 5, buna göre :
37 / 5 = 7.4 ===> 7
7 * 5 = 35 Yuvarlamadan dolayı 2 puan kaybımız var.

Mükemmel sonuç için tarama anına geri dönmemiz gerekiyor, tarama anında birşey kaybedersek sonra PS ile ne yaparsak yapalım nafile. Tarama anında şunlardan birisi yapılabilir :

1. Sonuçta 8 bitlik pozitif resim isteniyorsa 3 bit fazlası yani en az 11-bit ile taranmış negatif görüntüsüyle yola çıkılabilir. Çarpma bölme işlemlerinde 3 bitlik tonlama kaybı olsa bile 8-bitlik nihai görüntüye etkisi olmaz.

2. Tarama anında "orange mask"ın ters renklerinde yani mavi-yeşil bir filtre kullanılır, 2-2.5 stop fazla pozlanır. Sonuçta ters filtre ile beraber maximum aydınlık en fazla %20 seviyesinde olacağı için, full kontrast için fazla pozlanır.

Tarih: 18 Eylül 2013, 00:43 - İp: 88.***.**7.107
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Cok iyi anlatmissin antika. Bence bu olayi gorsel bir derse cevirip videolu gostererek anlatabilirsin. Okadar faydali bir ders olurki bircok kisiye veya asama,asama fotograflarla ve printscreenlerlede olabilir. Saygilar...

Tarih: 18 Eylül 2013, 09:26 - İp: 217.***.**3.225
m.levent
m.levent (üye)
İzmir / Meraklı

bende 78-84 yılları arasına ait ailevi filimler vardı bu filimleri ışıklandırarak 50 mm makro ile fotoğrafladım fotoşopta invert edip yine fotoşopun renk kanal mikserinde renkleri dengeledim sonuç harika oldu. Bu yöntemden önce taramayı denemiştim hiçte iyi netice vermemişti

Tarih: 30 Eylül 2013, 22:12 - İp: 82.***.**8.75
  • 1