kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Af Yardımcı Işını... ?

Arkadaşlar merhabalar,
Bu Canon'ların bazı modellerinde AF Yardımcı Işını diyor.Nasıl bir olaydır?Ne işe yarar?
Baktım EOS 3, EOS 1V gibi profesyonellerde yok.O zaman o kadar möhüm bir özellik olmasa gerek?
Ne dersiz?

Tarih: 3 Mart 2006, 00:21 - İp: yok
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

AF illimunator denilen ışık; aydınlığın az olduğu ortamlarda makinenin netlemeyi yapabilmesine yardımcı olan bir aydınlatma aracıdır.. AF bildiğiniz üzere Auto Focus demek.. yani makine pozlanacak konudaki objeyi otomatik olarak netler.. ama ışık olmadığında netleyecek obje bulamaz.. işte bu yardımcı ışık çekimden önce çekilecek objeleri aydınlatarak makinenin netleme yapmasına olanak veriyor.. ve netlemenin ardından sönüyor.. sizde çekiminizi başarı ile yapmış oluyorsunuz.. kesinlikle çok yararlı bir özellik..

sağlıcakla..

Tarih: 3 Mart 2006, 00:38 - İp: 85.***.**1.21
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

applemac bey, cevabiniz icin oncelikle tesekkur ederim.Yalniz bu EOS 3 veya 1V AF yardimci isin olmadigi zaman gece cekimleri nasil oluyor; kendimiz ayarlamiyoruz heralde?Profesyonellerin sania yakismaz ama dimi?

Tarih: 3 Mart 2006, 16:20 - İp: 85.***.**5.249
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

applemac bey, cevabiniz icin oncelikle tesekkur ederim.Yalniz bu EOS 3 veya 1V AF yardimci isin olmadigi zaman gece cekimleri nasil oluyor; kendimiz ayarlamiyoruz heralde?Profesyonellerin sanina yakismaz ama dimi?

Tarih: 3 Mart 2006, 16:21 - İp: 85.***.**5.249
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

siz söylediniz ya.. onlar profesyonel..

işin aslı o makinelerdeki "view finder" yani vizör optik olduğu için gözün gördüğü şekilde vizörden bakabiliyorlar.. zaten kimse zifiri karanlığı çekmeyeceğine göre sorun böylece kendiliğinden halloluyor.. ama bizim dijital makinelerimizin vizörü büyük bir oranda elektronik dolayısı ile siz gözünüz ile nesneleri ay ışığında filan seçebilirken, makinenin vizörü veya lcd ekranında simsiyah gözüküyor.. ancak enstantene süresini uzun tutarak çekim yaparsanız gözünüzün gördüğü gibi veya yakın bir çekim yapabiliyorsunuz.. ama sonuç olarak çekmeden önce göremiyorsunuz.. işte af ışığı burada işe yarıyor.. yardımcı olabildiysem ne mutlu.

sağlıcakla..

Tarih: 3 Mart 2006, 19:15 - İp: 85.***.**8.41
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

applemac arkaşımıza inadına teşekkür...

Tarih: 3 Mart 2006, 21:47 - İp: 81.***.**4.35
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

applemac arkadaşımıza inadına teşekkür...

Tarih: 3 Mart 2006, 21:48 - İp: 81.***.**4.35
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

applemac arkadaşımıza teşekkür edip konuyu kapattım diye düşünmüştüm ama yine aklıma takılmaya başladı:
Bu özellik neden daha ucuz bir makinada var da profesyonellerde yok?Acaba bu makinalar(profesyonel) karanlıkta odaklama yapmak için başka yöntemleri mi var?(Varsa anlatabilir misiniz?)
Çünkü o kadar para verip alınan profesyonel bir makinenin kendinden daha düşük model ve daha ucuz bir makinenin yapabildiği bir şeyiyapamamasını düşünemiyorum ben!!

Tarih: 5 Mart 2006, 20:22 - İp: 85.***.**1.143
kemal37
kemal37 (üye)
Kastamonu / Amatör

rengi kırmızı nasıl objeyi aydınlatıyoki ?

Tarih: 18 Şubat 2009, 23:28 - İp: 85.***.**7.21
  • 1