realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

6enstantene16diyafram

arkadaşlar şimdiye kadar öğrendiğim bilgiler doğrultusunda hızla hareket eden birşeyi fotğraflarken net bir çekim için hızlı enstantene kullanılmalıdır.ancak çok seri hareketleri olan bir ördeğin fotoğrafını 6 enstantene 16 diyaframla çektim..normalde bu değerlerde bu netice alınmamalıydı..anlayamadım yardımcı olabilirmisiniz????siteye göndereceğim en kısa zamanda o fotoğrafı

Tarih: 29 Mart 2005, 11:23 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

6 enstantaneden kastın 6 sn. mi 1/6 sn. mi? 6 sn. ise fotoğrafa bakıldığında onun bir ördek olduğu bile anlaşılmaması lazım. 1/6 sn. ise ördeğin hareket hızına bağlı olarak tatminkar bir görüntü olabilir. Hareketli nesneler mutlaka hızlı enstantane ile çekilir diye bir kural yok. Hareketi dondurmak istersen hızlı enstantane kullanmalısın. Bazen hareketi özellikle vurgulamak isteyebilirsin. Bu durumda zaten yavaş enstantane kullanman gerekir. Ancak ortada bir fotoğraf olmadan yapılan yorum subjektif olur. "Normalde bu değerlerde netice alınmamalıydı" ifaden bile çok subjektif. Ortada fotoğraf yok. Hiç değilse biraz tarif etseydin nasıl bir netice aldığını.

Tarih: 29 Mart 2005, 13:50 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

ilgilendiğin için sağol..enstantene 1/6sn..fotoğrafı tarayınca orda da görürsün tabii ama sorun da bu o kadar hareketliydi ki ördek su zerrecikleri bile neredeyse görünüyor üzerinde..görenler maket sanıyor o kadar durgun..hiç fluluk yok..hareket ettiği kesinlikle anlaşılmıyor..şöyle bir mantık geçerli olabilirmi diye düşündüm tamam saçma gelecek belki ama prof.değilim...çok daha hızlı örtücü perde hızı kullanmalıydım bu kadar hareketli bir nesneyi dondurmak için..ayrıca arka plan neredeyse hiç çıkmamış..bu da diyaframın oldukça açık olması gerektiği anlamında ise....ben diyaframı kısıp perde hızını düşürdüysem normalin tam olarak zıttını yapmış oluyorum..yani değerler yine eşitleniyor gibi birşey...bu düşünce geçerli olabilirmi acaba...ama 2-3 gün içinde fotoğrafı vericem siteye...

Tarih: 30 Mart 2005, 13:34 - İp: yok
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle birşey olamaz. Söylediğin şey fotoğrafçılığın temel ilkelerine tamamen aykırı. Diyaframı kıstıkça net alan derinliğin artar, perde hızını arttırdıkça da hareket etkisi azalır. Bu değişmez kuraldır. Bunların tersini yaparak aynı sonuca ulaşamazsın, tam tersi o sonuçtan daha fazla uzaklaşırsın. Ördeğe ne kadar uzaklıktaydın? Zoom yaptın mı? Konuya olan mesafe ve odak uzunluğu da alan derinliğini etkiler.

Tarih: 31 Mart 2005, 11:00 - İp: yok
  • 1