zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

Polarize Filtre Seçimi?

arkadaşlar merahaba bir adet polarize filtre almayı düşünüyorum. bu filtre tam olarak ne işe yarar? yani sadece gündüz vakti mi çekim yapılır bu filtreyle ve filtre sadece denizin ve gökyüzünün daha mavi çıkmasınımı sağlar yoksa diğer kadrajdaki objelerin renklerinin daha canlı çıkmasınıda sağlarmı. sizce cokin nasıl bir markadır? conkin circular polarize filtre almayı düşünüyorum.

Tarih: 15 Mayıs 2006, 18:27 - İp: 85.***.**3.20
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Cokin tavsiye edilen filtreler içinde. Hama ucuz ama pek tavsiye etmiyorlar. Ustalar siz ne dersiniz?

Tarih: 15 Mayıs 2006, 19:56 - İp: 213.***.**8.2
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

birde tam olarak ne işe yaradığını yazabilecek yokmu yani sadece gökyüzü ve deniz gibi mavi yerlerde mi etkili oluyor yoksa tü kompozisyona etki ediyormu?

Tarih: 16 Mayıs 2006, 09:17 - İp: 85.***.**3.20
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bir fotoğraf, bin kelimeye bedeldir. Burada iki fotoğraf var.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 09:46 - İp: 85.***.**5.234
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim hepinize özellikle ocaklılar size teşekkür ederim. sanırım resimlerdeki farkı yanlış görmediysem sağdaki resimde tüm renkler daha canlı ve belirgin çıkmış. ve bu heralde filtreli çekilmiş olan.
son bir sorum olacak bu filtre ile portre falan da çakilirmi yoksa çıkartmak gerekirmi?

Tarih: 16 Mayıs 2006, 16:44 - İp: 85.***.**3.20
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Portre çekimlerde hiç denemedim ama kullanılamaz diye bir kural da yok. "Çıkartmak gerekir mi?" dediğin için bir hatırlatma yapayım. Polarize filtre öyle devamlı lens üzerine takılı bırakabilinen bir filtre değildir. Su, cam gibi yüzeylerden gelen yansımaları azaltır/engeller bu nedenle renklerde daha bir canlılık sağlar. Dönebilen bir yapıya sahiptir bu nedenle arzu edilen (veya arzu edilene en yakın) etki sağlanana kadar (o poz için) çevrilmesi gerekir. Bir kötü tarafı da 2-2.5 stop poz kaybına neden olmasıdır. Ama buna rağmen ben kendisini severim.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 17:22 - İp: 85.***.**5.234
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

duyduğum kadarıyla bu poz kaybına lineer olanlar oluyormuş ben cicular polarize almayı düşünüyorum o zaman galba bu kayıp olmuyormuş ve makine doğru olan ayarları yapıyormuş.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 18:40 - İp: 85.***.**3.20
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

duyduğum kadarıyla bu poz kaybına lineer olanlar oluyormuş ben cicular polarize almayı düşünüyorum o zaman galba bu kayıp olmuyormuş ve makine doğru olan ayarları yapıyormuş.

Poz kaybının polarize filtrenin lineer veya circular olmasıyla bir ilgisi yok. Her iki türde de 2-2.5 stop poz kaybı olacaktır. Bunun nedeni filtrenin camının koyu renkli olmasıdır.

Otomatik netleme/pozlama yapan makineler için zaten circular almak zorundasınız. Lineer olanlar otomatik netleme/pozlama sisteminin hatalı çalışmasına neden olurlar.

Sözü edilen poz kaybında makine otomatik pozlamaya ayarlanmışsa, makine tabi ki giren ışığa göre doğru ayarı yapacaktır. Makinenin doğru ayarı yapması poz kaybının olmayacağı anlamına gelmiyor. Seçilen çekim moduna bağlı olarak, normalden daha açık diyafram ve/veya normalden daha yavaş bir perde hızı veya daha yüksek bir ISO değeri seçme zorunda kalınacak, bunlar ister makine ister sizin tarafınızdan seçilsin.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 00:19 - İp: 88.***.**2.32
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

ocaklilar benim anlatamadığımı çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim. benimde demek istediğim makine enstantene öncelikli veya diyafram öncelikli modlardaysa siz değiştirmediğiniz sürece pozlama ayarı değişmiyor. bu yüzden zaten cam koyuda açıkta olsa makine ona göre ayarını yapacaktır.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 11:10 - İp: 85.***.**3.20
zoki
zoki (üye)
İstanbul / Amatör

bugün gidip bir adet cokin circular polarize filtre aldım . fakat iki resim çektim ama pek fark görmedim akşam üstü olduğu için diye düşündüm kendi kendime. birde bu lens dönüyor sınırsız bir şekilde bu işlemi yaparkende vizörde bi değişiklik olmadı bu döndürmek ne işe yarar?

Tarih: 19 Mayıs 2006, 00:39 - İp: 85.***.**5.165
ahmetozt
ahmetozt (üye)
İstanbul / Meraklı

yakında cam yüzeyinde filan bi yansıma varsa çevirerek oraya bak farkı göreceksin aslında sonsuz dönmesine rağmen tüm değişim bir turda oluyor daha sonra başa dönüyorsun farkı bende çok göremedim ama ocaklılar ustamız dediyse vardır bir hikmet olmasa bile baya fiyakalı kerata

Tarih: 19 Mayıs 2006, 20:38 - İp: 193.***.**3.70