eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Parasoley / Lens Hood

Merhaba arkadaşlar, imzamdaki 18-55 lik ve 55-200 lük objektiflere parasoley almak istiyorum.Ancak kafama takılan şeyler var

1- Bir sürü farklı lens hood tipi var, yaprak şeklinde dedikleri, düzz olajlar vs vs farkı nedir?

2- Ben seçerken neye göre seçmeliyim, aklımda yaprak şeklinde olanlardan almak var...

Birde bana model önerirseniz minnettar kalırım.

Tarih: 15 Haziran 2006, 08:13 - İp: 85.***.**1.131
sturm
sturm (üye)
İstanbul / Amatör

selam,
Bildiğim kadarıyla parasoleyler genelde iki tip oluyor.
1. düz lens hood standart objektiflerde kullanılıyor.
2. taçyaprağı gibi olanları geniş açılı objektiflerde kullanılıyor. Yanlardaki kısımlar kırpılmamış olsa görüntüye girebilirlerdi.

Aşağıdaki adreste kendi objektifinize göre lens hood kalıbınızı indirip, kağıt veya siyah plastikten yapabilirsiniz. Benim Nikon 62mm çapındaki objektifim için biraz bol geldi ama tekrar deneyeceğim

http://www.lenshoods.co.uk/

Tarih: 15 Haziran 2006, 09:45 - İp: 194.***.**7.18
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

Genelde parasoleyler bir model için bir tanedir. Yani lensime parasoley alacağım derseniz, sizin modeliniz için üretilmiş olanı almalısınız. Mutlaka aynı marka içinde iki makinada kullanılabilen parasoleyler vardır ama "hem düzi, hem taç yapraklı var, hangisini alayım?" gibi bir soruyla karşılaşabileceğinizi sanmıyorum.

Tarih: 15 Haziran 2006, 12:31 - İp: 84.***.**7.186
eserburak
eserburak (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Nereden temin edebilirim arkadaşlar biliyor musunuz?

Tarih: 17 Haziran 2006, 07:55 - İp: 85.***.**1.131
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

lensinize uyan parasoleyleri bulun. yer olarak yurtdışı yazmışsınız. Ebay'den ikinci el olarak oldukça ucuza bulabilirsiniz gibi geliyor bana. takıp çıkarılmasında problem olmadıktan sonra performasını etkileyen bir şey olmadığı için 2. el alınabilecek en rahat şeylerden biri olsa gerek.

ufak bir araştırma yaptım.

18-55 için Canon EW-60C Lens Hood
55-200 için Canon ET54 Lens Hood

yalnız lütfen ısmarlamadan veya almadan önce tekrar kontrol edin modelleri. 55-200 için diyafram bilgisi vermemişsiniz, başka bir 55-200 için de olabilir bu parasoley.

umarım yardımcı olmuşumdum.

Tarih: 17 Haziran 2006, 18:52 - İp: 84.***.**6.203
allegro
allegro (üye)
İzmir / Amatör

parasoleyin diyaframla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum.(net bilmemekle birlikte,sadece mantık yürütüyorum) zira ben 58mm.parasoley aldım bu hem 18-55 için hem de 75-300mm için kullanılabiliyor.filtre çapıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.
yanlardan gelen bozucu ışığı kestiği için yararı olduğu kanısındayım.yanları full kapalı olanlar ışığı daha fazla engeller,taç yapraklı olanlarda ise kullanırken dikkat etmek lazım sn.deep-and-black.

Tarih: 9 Nisan 2007, 14:10 - İp: 85.***.**5.181
cpt.phgrecher
cpt.phgrecher (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Bir Sorun olucak Bu 58mm Yaprak Parasoley Canon EOS 550D 18-55mm Makinede Objektifte Gözükürmü Yanı Yanlarda Cerceve gıbı bır görüntü ?

Tarih: 13 Mart 2012, 20:18 - İp: 85.***.**9.19
  • 1