levonter
levonter (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 650d Icin Ekipman Listesi

herkeze selam,

650d aldim ve amatorce affiniza siginarak basitce birkac sorumu soracagim.

1) grip alicam ama canon bge8 orjinali yerine replika alsam problem yaratirmi (infrared remote kumandali)

2)tripod alicam. velbon marka var bircok yerde. ozellikle vs-443d ve dv7000 modelleri guzel gibi. yada onereceginiz baska bisi varmi? (video icin kullanicagim rahat ve kullanisli bisiler onerebilirsiniz)

3)softbox alicam...firma/marka/model farkedermi?

4)filtre alicam. 18-55 icin kac mm almam gerek?

5)flash alicam speedlite 430 fx baktim ama fiyatlar ucuk. baslangic icin ne olabilir?

6) Canta cullman dusunuyorum.. Baska onerisi olan?

tesekkurler..

levent.

Tarih: 9 Ocak 2013, 04:21 - İp: 178.***.**5.57
alisam
alisam (üye)
İstanbul / Amatör

selam..öncelikle makinan hayırlı olsun..elindeki çok iyi bir makina
benim makinam 550D ve 4 aydır yansanayi grip kullanıyorum..eğer ilk 3-4 gün sorun çıkarmazsa bidaha bozmaz makinanı
tripodların en iyisi manfrotodur..slik te tercih edebilirsin..manfrotto alırsan sana rahat olması için ball head kullan
flaşlarla ilgili çok bilgim yok oyüzden bişey söyleyemiyeceğim
ne filtresi almak istiyorsun UV ve ya polarize mi?18-55 lensin filtre ölçüsü 58tir
sırt çantasını tercih edebilirsin..vanguard ve ya lowerpro en iyileridir..
ne tür video çekimleri yapacaksın?

Tarih: 9 Ocak 2013, 17:23 - İp: 37.***.**4.99
levonter
levonter (üye)
İstanbul / Amatör

selam...tesekkurler yanitin icin.

su an isvicredeyim ve alacagim ekipmanlari su sekilde siraladim.

canta - Lowepro Event Messenger 250
tripod - Manfrotto MKC3-H01
uv filtre - B&W 58ES CLEAR UV HAZE (010)
grip - phottix bge8 grip

https://www.planetmultimedia.ch

bu adresten tum detaylara bakabilirsin.

flash da canon speedlite 430 a karar verdim ama yinede yoruma acik. 1 hafta sonra alacagim flashi.

video yu alabilecegim en yuksek fps de kullanip full hd olarak landscape cekimler yapacagim. vfx ile bazi efektler ekleyecegim ve 3d objeleri aktaracagim. biraz deneysel olucak fakat video yu en iyi ozelliklerde kullanmak icin sabirsizlaniyorum.

video hakkinda bilginiz varmi peki?
ic ve dis mekanda acik ve koyu sahneler icin nasil bir konfigurasyon onerirsiniz?

tesekkurler

Tarih: 9 Ocak 2013, 17:53 - İp: 178.***.**5.57
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

1.manfrotto tripod tavsiyemdir bir kere al 20 yıl kullan okadar
https://www.klasfoto.com.tr/Manfrotto-055XPROB-Pro-Tripod-Manfrotto-804-RC2-Head,PR-3233.html tuzlu ise
https://www.klasfoto.com.tr/Benro-A-2690TBH1-Magnesium-Travel-Angel-Serisi-Tripod-Top-Kafa-ile,PR-3326.html
2.uv filtre almayın piyasadakiler bildiğiniz cam paraya kıyarım derseniz bw marka veya marumi veya rodenstock alın en uygunu marumi ama iyidir.
çapı 58 cm olduğu için bütçenize hangisi uygun geliyorsa onu alın polarize almanızı tavsiye ederim
3.soft box için birşey diyecemicem çok marka ve boyut var ihtiyaçlara göre...
4.430 ex2 690 tl ama ucuz olsun derseniz yongnuo alın son çıkan modeli bile 300 küsür.565ex ama çin malı bakarsın yanr bakarsın tık demez flaşı garantii almak mantıklı bence.
5.lowepro kalitelidir veya kata sırt çantası mı bende hem sırt var hemde yandan postacı tipi fastpack 250 ve 170 aw var. bence bu ekipmana 170 aw yeterli
6 gripte ise orijinal veya bilindik birşey alın en azından derim
ben olsamm canon alırdım
http://fotografdunyasi.com.tr/product/battery-grip-ekstra-pil-yuvalari/canon-bg-e8-battery-grip.html

Tarih: 9 Ocak 2013, 19:02 - İp: 78.***.**2.231
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Makinanızı iyi günlerde kullanın,
Sorularınıza gelince,

1) gribin orjinali tabiki makbul olanı, replikaların çok fazla kalite farkı var, phottix tercih edilebilir,

2) Tripod alacaksanız ekipmanınızı taşıyabilecek tripod alınır, karar verdiğiniz markanın ekipmanınızı taşıyabilecek kapasite te olanını ve çekim amaçınızı uygun ayak ve başlık tercih edin,
video çekimi için farklı ayak ve başlık olabilir,
(alacağınız tripod video çekiminde kullanılan, gripli makinanızı taşısın ve rüzgarda sallanmasın)

3 softbox markası tabiki fark eder,

4) filitreniz UV ise bence gerek olmayabilir, koruma amaçlı alacaksanız orjinal parasoley daha koruyucu olabilir, polarize veya
nd ise filitre alacağınız B&W veya Hoya 58mm (lens kapağının içinde kaç mm alacağınız yazar) tercih edin.

5)430 EX kolay kullanabileceğiniz bir flaş,

6 Çanta ekipmanınızın tümünü ve daha sonra alacağınız bir kaç parça ilave ekipmanınızı da alacak kapasite ye sahip olsun,

7) 650d kullanıcılarının sorması gereken en önemli soru ise lensi İS limi İs STM mi alsam? tabiki STM olanı,

Tarih: 9 Ocak 2013, 19:05 - İp: 78.***.**3.248
levonter
levonter (üye)
İstanbul / Amatör

yanitlariniz icin tesekkurler oldukca aydinlatici oldu.

STM teknolojisini biraz daha aciklayabilir misiniz? benim objectifim default olarak 18-55 IS olarak verildi kutuda.

UV/IR nedir? Ayrica UV ile Polarizeyi ayiran temel kurallar ve gereksinimler nedir?

Ayrica alacagim tripod video icin design edilmis ve ekonomik oldukca. Ayrica head kismida oldukca ergonomik ve tum ihtiyaclarima karsilik veriyor gibi (ozellikle video icin)

https://www.planetmultimedia.ch/shop/manfrotto-mkc3-h01.html

Tarih: 9 Ocak 2013, 21:24 - İp: 178.***.**5.57
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

STM kısaca video çekiminde netlemeyi AF yapabilecek sistem,
ilk önce video için gereken tripod ve başlığını saptayıp, ekipmanınızın ulaşacağı ağırlı hesaplayıp, onu dışarıda rüzgarda taşıyacak uygun tripodu bulmalısınız, örneğin almayı düşündüğünüz tripod mak.taşıma kapasitesi doğru hatırlıyorsam 1.5 kğ ama ekipmanınızın toplamı o ağırlığı geçebilir.

UV/İR ayrımı için çok erken, filitrelerin farklarını detaylı aşağıda görebilirsiniz, makinanızın sensöründe UV ışınlara karşı koruma mevcut ayrıca uv filitreye gerek yok, bazı arkadaşlar lensi korumak için alıyorlar ama bence orjinal parasoley daha koruyucu.
Benim ve arkadaşların önerilerini bir kaz daha incelemenizi tavsiye ederim.

filitreler- Tıklayın

Sn.Baytan'ın araştırması filitreler hakkında gördüğüm en güzel yazılardan birisidir.

#evrendemir' tarafından 10.01.2013 00:39:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ocak 2013, 23:30 - İp: 78.***.**3.248
levonter
levonter (üye)
İstanbul / Amatör

Anliyorum.

Bu kadar bilgi bile birkac adim oteye atti bile.

Son durumda tripodu ayni birakiyorum disaridan danistigim birkac kisi agirligi konusunda onay verdi. Canta event messenger.

Filtrelerde polarize ve porasoley ile kullanmaya karar verdim.

softbox simdilik iptal..

flash konusunda ki kararsizliklarim devam ediyor. tanidiklarimdan odunc alip biraz ilgilenip neye tam olarak ihtiyacim olduguna karar verecegim.

bu kadar hizli ve aydinlatici yardimlarinizdan dolayi tekrar tesekkur ediyorum.

yakinda test fotograflarini tekrar sizlere sunmak icin sabirsizlaniyorum.

ve son olarak STM konusunda bircok yazi okudum ve pisman oldum acikcasi lens konusunda. Tabi kutu icerigine karisilamadi icin yapacak birsey yoktu fakat yeni lenslerde onceligim ilk bu olacaktir.

Tarih: 10 Ocak 2013, 19:40 - İp: 178.***.**5.57
levonter
levonter (üye)
İstanbul / Amatör

Ayrica video konusunda Full-HD cekimlerde ne yaparsam yapiyim olusan noise u gideremiyorum. Ayna gibi cekimler icin bana onerebileceginiz, yada sunuda oku-izle diyebileceginiz turkce-ingilizce kaynak varsa super olur. En azindan netteki bilgi kirliliginden arinmis olurum.

Tesekkurler.

Tarih: 10 Ocak 2013, 19:42 - İp: 178.***.**5.57
  • 1