avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Af Motoru Ne Kadar Önemli?

Merhaba,
Yakın zamanda Nikon D5100 18-55+55-200 şeklinde bir kit almayı düşünüyorum. Aynı zamanda bunun yanında portre vs. çekimler için de bir prime lensim olsa hiç fena olmaz. Ancak fiyat benim için önemli. Nikon 50mm f/1.8 af motorlu ve motorsuz modelleri arasında hemen hemen 400 lira gibi bir fiyat farkı var. Açıkçası bu da korkutuyor beni. Sadede gelecek olursak;

Bu lens için af motoru olmazsa olmaz mıdır? Af motoru eksikliğini hangi durumlar bana hissettirir?

Bu lensle daha çok sabit nesneler üzerinde çalışacağımdan eksikliğini hissetmem gibi geliyor ama yine de bilenlere danışayım istedim

(Biraz uzun oldu ama affınıza sığınıyorum artık )

Tarih: 24 Mayıs 2013, 16:40 - İp: 95.***.**7.114
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Merhaba,
Daha önce manuel odaklama yaptınız mı bilmiyorum ama manuel odaklama yapmak bol bol pratik, metrik bilgi ve keskin bir göz ister. Aynı zamanda da zevklidir

Tavsiyem 18-55mm lensinizi manuel olarak bir süre kullanın. Eğer başarabilirseniz manuel, başaramazsanız otomatik bir lense yönelirsiniz. Böylece paranızı da riske atmamış olursunuz.

Tarih: 24 Mayıs 2013, 18:45 - İp: 94.***.**4.35
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Daha önce manuel netleme yaptım. Arkadaşımın 70-300 ve 18-55 lensleriyle. Açıkçası beni mf ye iten af nin yavaş oluşuydu Ben daha mı hızlıydım belki hayır ama daha fazla zevk aldım. Elimde dslr olduğunu hissettim. Zaten bence dslr da her şeyi makinaya bırakmanın bir anlamı yok Şu anda mf ye daha yakınım ama korkmuyor da değilim Ben zateen o lensi AF modunda kullanacağımı zannetmiyorum ama AF motorunun olmayışı beni ne durumda zorlar? Yani gerçekten af motoru olmadan yapamayacağım ya da yapmakta çok zorlanacağım çekim türü var mıdır?

DN:30 küsür kişiden sadece 1 kişinin cevap vermesi de bir forum için olumlu bir izlenim yaratmıyor ya bende.. Hayırlısı

#avanguardist' tarafından 24.05.2013 21:48:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2013, 21:47 - İp: 95.***.**8.246
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Tekrar merhaba

Madem manuel netlemede tecrübeniz var, sabit nesneleri çekerken af'nin olup olmaması çok önemli değil o zaman.

AF motoru, hareketli çekimlerde çok işe yarar. Örneğin hareket eden bir objeyi el ile netlemek zordur.

Nikonun AF mekanızmasından hızlı iseniz AF lens ile hiç uğraşmayın bence :D Şaka bir tarafa manuel netleme yaparken ben de çok keyif alıyorum.

Tarih: 25 Mayıs 2013, 21:01 - İp: 94.***.**4.244
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Zaten netlemeyi de makineye birakacak olursak ne anlami kaldi dslr almanin ) su an icin 50mm yi ikinci plana attim zaten tripod canta vs derken.. biraz beklese sorun olmaz bence ayrica tesekkur ederim ilginiz icin

Tarih: 25 Mayıs 2013, 21:23 - İp: 78.***.**2.202
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Rica ederim ne demek

Netlemeyi makineye bırakmak o kadar da kötü sayılmaz. Adamlar teknolojiyi biz kullanalım diye yapıyorlar sonuçta Kullanmayacaksak para vermeye gerek yok. Sadece şunu söyleyebilirim prime objektiflerin verdiği tadı hiçbir zoom objektif vermiyor. İster AF ister MF olsun.

Ben sadece macro çekimde manuel netleme kullanıyorum.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 00:28 - İp: 94.***.**4.244
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

Elbette gereksiz olduğunu söyleyemeyiz ama ne bileyim portre çekerken örneğin otomatik netleme kullanmak haz vermez gibi geliyor ama hareketli neselerde yeri doldurulamaz bir nimet olsa gerek bizim için

Tarih: 26 Mayıs 2013, 00:34 - İp: 78.***.**2.202
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Tanıdık bir modelin portresini çekerken AF elbette çok elzem değil ancak, sokakta çalışırken, tanımadık birinin veya habersiz bir portre çekmek için AF gerekli olur sanırım.

Sanırım bu seçim tamamen çalışılacak konu ve kişisel zevkler ile alakalı bir durum

Tarih: 26 Mayıs 2013, 21:14 - İp: 94.***.**4.244
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Manuel fokus zevkli olsaydı millet doğru ve hızlı AF için tonlarca para ödemezdi..

D800 ün üç beş af noktası doğru AF yapamıyor diye yaygara kopmazdı.

Millet 11-16mm lens almaya çekiniyor, AF yok diye.. Sen 50mm 1.8 i MF kullanırım diyorsun. Helal olsun..

Demek ki atmaca gibi göz, çelik gibi bilek var..

Tarih: 27 Mayıs 2013, 02:57 - İp: 88.***.**0.170
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Benim düşünceme göre Mf Af'ye göre daha eğlenceli ve hızlı.50mm ve 300mm lenslerimde genelde Mf kullanırım.Alışması en fazla 2-3 gün alıyor.Af ile aynı netlikte alınıyor...

Tarih: 27 Mayıs 2013, 13:48 - İp: 82.***.**1.141
avanguardist
avanguardist (üye)
Aydın / Meraklı

AF nin manuelden eglenceli oldugunu dusunmuyorum. zaten konumuz bu olmamakla birlikte bu tamamen kişisel bir tercihdir. D800 odak noktalari sorunluysa eger ben de bir D800 kullanicisi olsam sanirim ben de sorun ederdim bunu. Sonucta karsiliginda ucret odenmis bir seyin calismamasi hos bir sey degil. Eger yazilanlari okuduysaniz genellikle portre uzerine veya sabit nesneler uzerine calisacagimi belirtmistim yani oyle asiri hizli bir af ye gerek duymayacagim. denedigim manuel odaklamalarda da sure sıkıntım olmadi. Zaten artik pek onemi kalmadi an itibariyle Canon 650D modelini almaya karar verdim. ve canonun prime lensi gayet ekonomik ve af bulunduruyor. İlgilendiginiz icin tesekkur ederim.

Tarih: 27 Mayıs 2013, 15:39 - İp: 95.***.**2.215