Fotoğraf ve fotoğrafçılık hakkında haberler, bilgiler ve tartışma platformu.
  Anasayfa Foto Haber Forum Foto Market Fotoğraf Galerisi Seri İlanlar Eğitim Fotoğraf Gezileri Reklam İletişim
film şeriti
  çocuk olmak - Fotoğraf: Mehmet Etiz Felsefeye Giriş - Fotoğraf: Gamze Eroğlu ... ::: Bayrak ::: ...  - Fotoğraf: Nazım Tetik Her şeye rağmen  - Fotoğraf: Berkan Dolapcı renkelere bulandım - Fotoğraf: Ali Tuzcu
6 Haziran 2020, Cumartesi
» Diyar Diyar Anadolu
 Doğal Yaşam
 İl İl Türkiye
 Kültürel Miraslarımız
 
 
» Fotoğrafça
Tekrar Kadrajlamak Neden Kötü ?
ocaklilar   Otomatik netlemeli makinelerde, tekrar kadrajlamak neden kötü bir yöntemdir?      Otomatik netleme becerisine sahip bir çok makinede, tek netleme noktası yerine, birden çok netleme noktası bulunur. Genellikle; gerek diğerlerinden daha geniş yapısı ve gerekse başkaca ...
Devamı »
 
» Doğal Yaşam
Arılar, Karıncalar (hymenoptera)
Arılar, Karıncalar (hymenoptera)
[b]Hymenoptera (Zar kanatlılar)[/b], böcekler içinde oldukça büyük bir takımdır. [b]Yaprak arıları, yaban arıları, bal arıları ve karıncaları[/b] içer...
Devamı>>>
 
» Aktif Üye/Ziyaretçi
Üye: tuncay1919, ilhamid, (2)
Ziyaretçi:
 
Toplam Üye: 279074
Dün: 5
Bugün: 3

Eski Tokat Evleri - Tokat Kent Merkezi / Tokat

Tokat ,geleneksel mimari mirasımızda "Türk Evi" diye nitelediğimiz ahşap evlerin yoğun olarak bulunduğu kentlerimizden biridir.
Ahşap karkas taşıyıcı sistem arasına kerpiç dolgu tekniğiyle yapılan bu evler tatlı kireçle sıvalıdır.Çoğunlukla 2 yada 3 katlıdırlar. Şehir merkezinde bitişik yapılaşma ençok rastladığımız tiptir.Nadir olarak iç avlulu tiplerede rastlanmaktadır. Üst katlarda sokağa doğru uzanan çoğunlukla üçgen cumbalar sayesinde, ev hem sokakla bütünleşen geniş bakış açıları kazanır ,hemde birbirine saygılı, birbirinin görüşünü ve ışığını kesmeyen evler dizisiyle o güzel sokak perspektifleri oluşur. Bütün evlerin bahçesi-hiç olmazsa avlusu -vardır.
Zemin katlarda genellikle , hayat adı verilen büyükçe bir taşlık mekan etrafında , işevi, kiler,mahzen gibi hizmet mekanları yer alır.Asıl yaşam alanları üst katlardadır.Üst katlar da bir veya bazen iki sofa etrafında konumlanan odalardan oluşur.Her bir oda kendi içinde çok işlevli -yaşama ,yemek,yatak odası, banyo...- kullanıma uygun düzenlenmiştir.
Isınma bazı odalarda bulunan ocaklarda yakılan ateşin mangallarla evin diğer bölümlerine taşınması suretiyle yapılırdı.
Yaz aylarında taşınılan bağ evlerinde de aynı çizgi sürer .yalnız bağ evleri şehirdeki benzerlerinin aksine büyük bahçeler içinde birbirlerinden uzak konumlarıyla ,bahçelerinde bulunan büyük havuzları ve müştemilatlarıyla dikkat çekerler.
Ülkemizde koruma bilincinin geç kalmışlığı yüzünden bu evlerin çok nadide örneklerinden önemli bir bölümü yok olmuş, kalanlarında çoğu neyazık ki harap durumdadırlar.

Gönderen: Yasemin Dutoğlu

Yolbaşı - Yasemin Dutoğlu
Yolbaşı
Ulu Camii Yolun... - Yasemin Dutoğlu
Ulu Camii Yolunda
Sıla - Yasemin Dutoğlu
Sıla
Ağaçların Ardın... - Yasemin Dutoğlu
Ağaçların Ardında
Halit Sokak - Yasemin Dutoğlu
Halit Sokak
Bey Sokağı - Yasemin Dutoğlu
Bey Sokağı
Atatürk Evi - Yasemin Dutoğlu
Atatürk Evi
Çiçek Ev-tokat - Yasemin Dutoğlu
Çiçek Ev-tokat
Geçmiş Zaman O... - Yasemin Dutoğlu
Geçmiş Zaman  Olurki...
Sayfalar: 1 | 2
 
©Copyright 2002 - 2011