korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Aydınlar Foto’ya Ön Ödemede Dikkat

14/12/2007 tarihinde Aydınlar Foto’da satıştan sorumlu Oktay Ergen’le telefonda Nikon D300 fotograf makinesini banka havalesi ile satın almak üzere anlaştık. Bana makinenin 17/12/2007 P.tesi günü geleceğini, ön ödeme yaparsam gelecek makinelerden bir adet bana ayırabileceğini söyledi. Bunun üzerine, aynı gün (14/12/2007 tarihinde ) Aydınlar Foto’nun, Yapı Kredi hesabına banka havalesi ile 2.909 TL gönderdim. Makine 17/12/2007 tarihinde gelmedi, bir sonraki gün dediler. Bir sonraki gün de gelmedi. O halde bana paramı iade edin ben başka bir yerden alacağım dedim. Olur dendi ve benden banka hesap numaralarım alındı. Buraya kadar herşey normal bir iş ahlakı içinde gelişti ancak takip eden günlerde para iade edilmedi ve en sonunda bayramdan sonraki ilk gün dendi. Bayramdan sonra da para iade edilmeyince, tekrar şirket yetkilileri ve şirketin sahibi ile görüştüm. Her defasında bana, ‘çok haklısınız, özür dileriz, hemen yarın paranız iade ediliyor’ dendiği halde, bugüne kadar alınan para iade edilmedi. En son, 28/12/2007 Cuma günü, bizzat şirket sahibi Aydın Aydın tarafından, paranın 31.12.2007 P.tesi günü sabahtan hesaba yatacağı söylendi. Para hala iade edilmediğinden dolayı kendisini tekrar aradığımda aldığım cevap, ‘burası bakkal dükkanı değil, muhasebe işlemleri var para hemen öyle kolay iade edilmez’ oldu. Hernedense Aydınlar Foto müşterilerinden ön ödemeleri toplarken muhasebeleri gayet iyi çalışıyor ama para iadesi söz konusu olduğunda muhasebe işlemleri pek çalışmaya istekli görünmüyor. Bugün, 31.12.2007 ve neredeyse mesai saati bitimi ve para hala hesaba yatırılmış değil.. Bu şekilde, müşterilerden ön ödeme adı altında ne kadar para topladıklarını bilemiyorum ama parayı kullanmak için sistem oldukça iyi kurulmuşa benziyor.
Yeni yılın ilk iş günü kendilerine noterden ihtarname çekerek kanuni işlemleri başlatacağım ve konuyla ilgili ne kadar forum varsa insanları bilgilendireceğim.
Bu mesajın, bu iş yerinden alış veriş eden veya etmeyi düşünen fotografçı arkadaşlara benzer bir şekilde mağdur olmamaları için buraya ön ödeme yaparken çok dikkatli olmalarına yardımcı olur sanıyorum.

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:06 - İp: 85.***.**7.26
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

öncelikle yaşadığınız olay için üzüldüğümü belirtir ve geçmiş olsun dileklerimi sunarım..bu forumda daha önce de Aydınlar Fotoğrafçılık için birçok olumsuz yazı okudum..umarım en kısa zamanda paranıza kavuşursunuz..

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:36 - İp: 88.***.**5.165
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

demek ki makine bir yana para bir yana konacak ,makine gözle görülüp elle dokunulmadan para ödenmeyecek bu anlaşıldı,tam 15 gündür oyalamak çok rahatsızlık verici olmuş,inşallah daha fazla canınızı sıkmadan makinenizi gönderirler...

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:50 - İp: 88.***.**9.251
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

öncelikle geçmiş olsun.
firmaların büyüklüğü veya küçüklüğü başlangıçta parasal güçle orantılıdır. ama devamlılığı iş ahlakıyla sağlanır. o nasıl muhasebedir ki günler sürüyor para çıkması. bakanlar kurulu onayımı gerekliymiş bunun için?
ayrıca bu tarz çalışan firmaların böyle forumlarda deşifre edilmeleride önemli. bunun için teşekkür ederim. hatta bunun tersi,hizmetinden memnun olunan firmalarda tavsiye edilmeli. bende fotoğraf makinemi sizin gibi stokta olmamasından dolayı ön siparişle almıştım. ancak aldığım yer benden ön ödeme filan istemedi. Makine geldi, bana telefon ile haber verdiler, makinemi aldım ve ücreti ödedim. daha sonrada fotoğrafla ilgili bütün ihtiyaçlarımı buradan karşıladım. Üstelik Eskişehir de olmasına rağmen fiyatları İstanbul dakilerden daha makul. İlgilenen arkaqdaşlar için WEB adresi: Foto Zeynep İçin Tıklayın

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:55 - İp: 88.***.**6.0
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

foto aslı abim sana bir pentax alıversin bana dua edersin.öyle fazla ödeyip kazıklanmayın. makine müslüman malı kardeşim.dükkanında geli,n görün.o detay bir harika.nice mutlu yıllar

Tarih: 31 Aralık 2007, 18:50 - İp: 88.***.**3.77
oguziu
oguziu (üye)
İstanbul / Amatör

geröektende üzücü olayllar ne olursa olsun nakıt pra çalışmak en mantıklısı ama D300 gelmiş galiba Srikeci de hemen her yerde var makinayı almayı deneyin isterseniz tekrardan tani ne kadar içinize siner bu bilemem ama

Tarih: 31 Aralık 2007, 20:02 - İp: 88.***.**0.221
sayman
sayman (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

İşte iş,esnaf yada meslek ahlakı yada ahlak...lığı.Kendimizi bu arkadaşımızın yerine koyalım bir an için.İnsanların onuru ile bu kadar oynanmaz.Tüketici olarak bunların dersini vermek lazım.Nasıl? bunların yaptıklarını herkese duyurarak.Bunların yaptıklarına karşılık onlardan hiçbir şey almayarak.Benimde mesleğim muhasebe yani çokmu zor bu iş.Birde burası bakkal dükkanımı diyerek terbiyesizce cevap vermesi işin tuzu biberi.EVET ORASI BAKKAL DÜKKANI.BAŞKA TÜRLÜ OLSA BİR CİDDİYET BİR SİSTEM OLURDU.Neyse daha söylenecek çok şey varda terbiyem müsaade etmiyor.

Tarih: 1 Ocak 2008, 00:21 - İp: 81.***.**7.197
ellez52
ellez52 (üye)
İstanbul / Amatör

geçmiş olsun bende makinamı aydınlardan aldım ve oktay baya alakadar oldu hattabatarya şarj cihazında bi arıza olmus degiştirdiler ama sizin basınıza gelenler katlanılacak gibi değilmiş . aklıma ole bişi yapcakları hiç gelmezdi gene geçmiş olsun hayırlı seneler

Tarih: 1 Ocak 2008, 01:25 - İp: 78.***.**0.157
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Çok sinir bozucu bir durum. Hem benim paramı kullanacaksın beni kandıracak/paramı aldığın halde söylediğini yerine getirmeyecek kusurlu davranacaksın hem de bakkal çakkal muhabbeti yapacaksın. İnanılır gibi değil.
Söylediğiniz çok iyi oldu bilmiyordum durumu ben orayı iyi dürüst saygılı çalışan bir yer olarak biliyordum. Tanıdığım arkadaşlar da öyle biliyordu. Şu sıralar bir Eos 5D almayı düşünüyordum ordan. Bu makinayı almayı düşündüğüm bi yerle ilgili sizin bu başlığınızı görünce tabi bir bakayım neymiş dedim. Kesinlikle artık ordan bir şey almam. Arkadaşlarıma da aldırmam. Bu tür yerlere para kazandırmayın arkadaşlar. Hem bizim fotoğraf düşkünlüğümüz üzerinden para kazanacaklar hem de kusurlu davranan kendileri olduğu halde saygısızlık edecek sorunu çözmeyecekler. Olmaz bu.
Arkadaşlar böyleyse lütfen bu tür yerlerden alışveriş etmeyin. Yazık yani...
Bizi uyardığın için teşekkürler Korle. Başına gelen talihsizliğe çok üzüldüm. Elbetteki kolaylıkla çözülebilir bir mesele ama işte niye uğraşasın değil mi. Elini ver kolunu kurtarama.
Tüm suçun peşin paranla bir makina almayı istemekti.
Saygılar...

#kansukara' tarafından 01.01.2008 03:54:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ocak 2008, 02:52 - İp: 88.***.**9.205
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu firmayla ilgili şikayetler aldı yürüdü. Sinir bozucu bir durum.Sizin adınıza üzüldüm.
Bence asıl suçlu adam gibi satış ağı oluşturup makineleri adam gibi fiyatlarla her yerde satmayan makine ithalatçılarıdır.DSLR ithalatçıları yüksek karla çalışmaya alışkın olduklarından böyle davranıyorlar.
İnsanlar da mecburen spot mal peşinde.

Tarih: 1 Ocak 2008, 08:10 - İp: 85.***.**2.74
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Burada Aydınlar Foto hakkında yazdığım mesajın bir kopyasını, Foto Kritik te de yazdım. Mesaj ertesi gün silindi ve hesabım Foto Kritik tarafından hemen askıya alındı. Oldukça enteresan bir durum. Hem, foruma -tüketici hakları- başlıklı bir bölüm açacaksın, hem de üyeler, mağduriyetlerini bildiren bir yazı yazdıkları zaman salt firma ile dostluk ilişkilerin var diye yazıyı hemen sileceksin..
Aynı forumun tüketici hakları bölümünde Şükrü Yalçın adında bir başka üyenin de Aydınlar Foto’dan şikayetçi olduğu bir mesajı var. Her nedense, herhalde eski üye olduğu için onunkini silmemişler..
Şükrü Yalçın Bey’in mesajını burada aşağıya aynen kopyalıyorum.. Umarım, başkaları bu duruma düşmez.

Şükrü Yalçın'ın mesajı,
Aydınlar Foto dan internet üzerinden hiç bir şey almayın.
Stokta var görünen mal yok, ama parası çekiliyor. Durumu anlamaya çalışmak için telefonla defalarca aramanız gerekiyor (çünki telefon suratınıza kapanıyor) yılmayın 20 ci kerede yanlış cevapla durum hallediliyor. Bunun üzerine ürünün iptali için yeniden telefonla kıyasıya bir mücadele başlıyor. Bununla da bitmiyor para iadesi yapılmıyor, ve yine korkunç bir telefon trafiği başlıyor. Bu iş böyle uzayıp gidiyor...

Tarih: 2 Ocak 2008, 02:09 - İp: 85.***.**7.26