smtozelci
smtozelci (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Af 50 Mm 1. 8d Netlik Sorunu

Öncelikle hayırlı günler
sorunumu bahsetmek istiyorum makinem nikon d5000 50 mm f1.8d lensimi alalı yaklasık 2 ay kadar oluyor yenı aldıgım lens ile fotoğrafı çektikten sonra makinede fotoğraf gayet net gözüküyor bilgisayar ortamına attığımda bulanık gözüküyor bunun sorunu ne olabilir ? yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 8 Ocak 2012, 12:34 - İp: 46.***.**0.40
et2
et2 (üye)
İstanbul / Amatör

demekki net çekemiyorsunuz

Tarih: 8 Ocak 2012, 14:53 - İp: 85.***.**1.238
smtozelci
smtozelci (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

net çektiğimden eminim vizörde ve ekranda resim gayet net bilgisayar ortamında bulanık .S,

Tarih: 8 Ocak 2012, 22:30 - İp: 46.***.**9.110
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Umarım 50mm f1.8D'nin makinanızda otofokus yapmadığının farkında olup, elle manuel fokus yapıyordunuz 2 aydır

Tarih: 9 Ocak 2012, 02:32 - İp: 96.***.**5.17
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğraf makinasındaki küçük lcd ekran yanıltıcı olabilir, bu yüzden birde ayarlarını değiştirmeden çekim yapın sonra çekilen fotoğrafı makinanızın lcd ekranında büyütün, eğer bulanıklık varsa ve manuel modda netlemeyi kendi gözünüze göre değilse vizör optik ayarını düzeltiniz yok eğer kendi otomatik netleme modunda ise sorun el titremesi de olabilir yada focuslamadan çekilimiş olabilir:..

Tarih: 9 Ocak 2012, 06:24 - İp: 176.***.**0.177
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bahsettiginiz lens makineniz uzerinde autofocus yapamaz.
manuel yani elle focus halkasını cevirerek netleme yapmanız gerekiyor.

lcd ekran kucuk olduu için fotografın net gorunmesi normal. bilgisayar ekranında da fotografı kuculturseniz net gorundugunu farkedebilirsiniz.

Tarih: 10 Ocak 2012, 10:57 - İp: 78.***.**8.170
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sevgili smtozelçi girdiği şoktan çıkamadı diye tahmin ediyorum - sorduğu soruya gelen yanıtları cevaplamadığına göre

Tarih: 12 Ocak 2012, 21:02 - İp: 96.***.**5.17
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lensi satan satıcıyı öldürüp hapse girmiş de olabilir. hayırlısı

Tarih: 13 Ocak 2012, 01:56 - İp: 78.***.**9.72
xyzarc
xyzarc (üye)
Ankara / Amatör

Aslında hazır "açılmış" ve "sahibi tarafından ilgi gösterilmemiş" bir başlık varken ucundan ben de birşey sormak isterim..

Herhangi bir fotografı (tabii ki nikon d5100 ile çekilmiş) nikonun verdiği yazılımla açtığımda gördüğüm manzara ile aynı fotoğrafı microsoftun herhangi bir fotoğraf açma ya da işleme programı ile açtığımda gördüğüm manzara arasında çok fark var.Yani nikonun programıyla açılan fotolar, diğerlerine nazaran daha az "canlı","pırıl pırıl",vb. gibi..Nasıl tariflenir bilmiyorum:-)
Oysa nikonun yazılımının, yine nikon bir makineyle çekilmiş fotolarda daha iyi sonuç vermesi gerekmez mi??

Tarih: 16 Ocak 2012, 00:25 - İp: 85.***.**2.56
lutus
lutus (üye)
Yurtdışı / Amatör

sn.alahan1963, fotoğraflarınızı raw mı çekiyorsunuz ? Raw çekilen fotoğrafları, bazı programlar makinenizden yapılan ayarlar(kontrast,doygunluk vb.) hiç yokmuş gibi gösterirken, bazı programlar ham fotoğrafı makine ayarları ile birlikte gösterir. Makinenizin keskinlik, kontrast, doygunluk,renk tonu ayarlarını 0 konumuna getirip, yada fotoğrafları jpeg çekip tekrar karşılaştırın.
Yine farklı görünüyor fotoğraflar derseniz, başka fikirler yürütebiliriz.

Tarih: 16 Ocak 2012, 12:55 - İp: 78.***.**9.86
copperdevil
copperdevil (üye)
Ankara / Amatör

Aslında benzer sorunla bende karşı karşıyayım.

Yeni Nikon 50mm 1.8D aldım. Nikon D90 kullanıyorum.
Lens gerçekten çok güzel..
Şimdi benim f1.8 e alıp çektiğim fotoğrafların tümünde benim istediğim netlik yok, buna keskinlik de diyebiliriz.
Makine zaten autofokus olarak lensi otomatik kullanıyor. yani ayarlarda govde de AF modunda.

Buna ragmen A modunda yani diyafram öncelikli çekimde, single point, dinamik area, ve 3D traking modunda AF-A, AF-S ve AF-C modunda kombinasyonlu olarak çekim yaptım ama hala istedigim alışık olduğum netlik ortaya çıkmadı, acaba 50 mm farklı bir ayarı ya da bilmediğim birsey mi var....

18-105 mm kit lensinde netlikle ilgili hiçbir sorunum yoktu.

Zaten anlamadığım makine yarım basıldıgında bip sesi ile nesneye kitleniyor tam basıp cekiyorum ardından.ama kitlendiği halde netlik tam değil yani çok kötu degil ama fotoğraf buyutuldugu zaman net olmadıgını görmeniz olası.

Farklı çözüm önerisi verecek ya da fikir söylecek arkadaşlardan
Acil çözüm bekliyorum.
Saygılar.

Tarih: 20 Ocak 2013, 14:37 - İp: 178.***.**3.3