ahmet0036
ahmet0036 (üye)
Ordu / Amatör

Fotoğrafın Kimlik Kartı ”exif Bilgi

arkadaşlar bir çoğunuzun bildiği ama bilmeyenler için bir hatırlatma yapmak istiyorum,bu konuda çokca soru geldiğinden yazmak istedim,umarım bazı arkadaşlarım ukalalık olarak değerlendirmezler..web'de yayınlanan ve exif bilgileri olan fotoğraflar her zaman öncelik görür ve değerlendirilir.bir nevi fotoğrafın kimlik kartıdır,belgedir.yani önemli bir olay.bunuda yapmak çok kolay.photoshop'ta düzenlediğiniz veya açtığınız fotoğrafı "save as" ve "jpeg" formatında kaydederseniz,fotoğrafınız exif bilgileriyle export olmuş olur.

Tarih: 21 Eylül 2006, 16:22 - İp: 81.***.**7.132
seridar
seridar (üye)
İzmir / Amatör

slm ahmet abi bende bunu merak ediodum..yalnız ben bu bilgilerin fotografımdan silmek istiyorum..özellikle photoshopla calıştıktan snra,oluşturulan yazılım diye photoshop u gösterio birde kamera modelini felan yazıyo bnde bunu istemiyorum..bu konuda bilgin varsa yardımcı olabilirmisn...şimdiden tşk edrim

Tarih: 24 Eylül 2006, 00:17 - İp: 88.***.**2.170
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Photoshop un eski sürümlerinde dediğin doğru, exifler kayboluyordu. CS2 de böyle bir sorun yok. Sadece bir fotoğrafla çalışıyorsanız şayet. Eğerki birkaç farklı exif bilgisine sahip fotoğraflarla oluşan çalışmanız sonuçta background exif bilgisine sahip olur. ve exif bilgileriniz korunmuş olur.

Exfif bilgilerinden kurtulmanın en basit yolu, basit foto editorlerinden biriyle fotoğrafınızda ufak bir değişiklik yapıp kaydederseniz exif bilgilerinden kurtulmuş olursunuz. Yeni editörler bu bilgileri koruyabilir.

Tarih: 24 Eylül 2006, 02:48 - İp: 85.***.**7.84
seridar
seridar (üye)
İzmir / Amatör

azrael tşk ederim yanıt için.. ama bunun photshop cs2 de bi yolu yokmu acaba çünkü diger foto editörleri sanki fotografın kalitesini düşürüyor photoshop ta exif bilgilerini kaybetmenin yolu warsa yardımcı olurmusunuz

Tarih: 24 Eylül 2006, 11:40 - İp: 88.***.**7.103
ahmet0036
ahmet0036 (üye)
Ordu / Amatör

photoshopta "save for web" le fotoğraflarınızı kaydederseniz exif bilgileri kaybolur.

Tarih: 26 Eylül 2006, 19:39 - İp: 85.***.**3.7
  • 1