aalii
aalii (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax M 50mm F 2. 8 İkinci El

pentax M 50mm f 2.8 ikinci el bir lens buldum bunu pentax k100ds makinama takma şansım oldu fakat makina tanımadı.
Şimdi sorularıma geleyim
1.Bu lensi makinama nasıl tanıtabilirim?
2. Bu lense 80 lira vermek mantıklı mı?
3.Aynı lensin A olanını buldum buda 100 lira. Sizce hangisi ve fiyatlar bu lansler için uygun mu?
4. İki lens içinde yorumlarınız?

Sizden gelen yorumlara göre lens alacağım yada almayacağım.
Unutmadan uzatma tübü de buldum makro için oda 80 lira şu tüpler ne işe yarar? Makro için işe yarar mı?

Tarih: 31 Mayıs 2008, 21:28 - İp: 78.***.**5.234
erd
erd (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

shake reduction on yaptıktan sonra makinayı açınca lensi görüp focal length diye sorar ordan 50 yi secmek lazım.bir sorun olmaması lazım.
lensin SMC-A olanına 20 lira fazla vermek mantıklı tabi lenslerin kondüsyonları arasında fark yoksa. A alırsanız makinan uzerinden diyafram kontrolu yapabilirsiniz.M alırsanız makineyi manualde kullanabilirsiniz, diyafarmı da objektif uzerinden secersiniz.
umarım yardımcı olmuşumdur..

Tarih: 31 Mayıs 2008, 23:21 - İp: 81.***.**4.170
aalii
aalii (üye)
İstanbul / Amatör

Hafta sonu yine hayyama gittim sayın @erd nin tavsiyesi üzerine SMC-A 50mm olanı aldım f:2 diyafram o kadar hoş oluyormuş ki kit lensi bıraktım 50mm ile çekimler yapmaya çalışıyorum. Dslr-satın alma rehberinde konu açtım ilgilenenler için bir iki fotoğraf ekledim. Dileyenler inceleyebilir.

Tarih: 10 Haziran 2008, 11:27 - İp: 193.***.**8.254
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba aldığınız lens oldukça kaliteli lens.Ama size tavsiyem kesinlikle Pentax SMCP-FA 50mm f 1/1.4 olur.Yurtdışı fiyatı 190 usd civarı. Hayyamdada 230-250 usd cıvarında zaman zaman bulunuyor.Selamlar.

Tarih: 10 Haziran 2008, 11:48 - İp: 88.***.**7.26
aalii
aalii (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi sırada sigma 70-300 var. Onu aldıktan sonra kesinlikle bütçeme göre prime lensler almayı düşünüyorum. Belki 135 mm olabilir. Ama mali durum da önemli öğrenci olarak para ayıramıyorum bu işlere o yüzden sürekli ikinci el arıyorum. Tavsiyenizi aklımın bir köşesine not ettim.

Tarih: 10 Haziran 2008, 21:22 - İp: 193.***.**8.254
erd
erd (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

aalii hayırlı olsun lensin, smc-m den smc-a ya terfi edince hakkaten keyifli olur.. güzel gunlerde kullanman dilegiyle.
hayyamda pentax lens kovalıyorum ben de 50mm smc-a f:1/1.4
var ama 300 $ fiyatı.insanın sinirleri bozuluyo
bir de 100 mm f:2.8 smc-m var 150 $ aslında alınabilecek bir lens cok ta temiz..
kolay gelsin..

Tarih: 11 Haziran 2008, 00:25 - İp: 81.***.**4.170
aalii
aalii (üye)
İstanbul / Amatör

Açıkçası smc-m artık hiç düşünmüyorum. Nedeni makinama lensi taktıktan sonra hiç fotoğraf çekememiş olmam. Bunun nedeni makinanın lensi tanımaması. Beceremedim bir türlü satıcı da anlamıyormuş. Olur olur sen al dedi. İyiki almamışım başka bir yere smc-a buldum Makinaya taktım direk tanıdı. odak uzaklığını girdim canavar gibi Tek sorunu netleme yaparken görüntü sallanıyo. Mercek oynuyo tahminim. Beni acayip gıcık ediyo vizörde görüntü sallanıyo azcık oynatınca yerine gelio. Ama şikayetim yok. Ucuz etin yahnisi hesabı
Bende f:1\1.4 aradım ama bulamadım. Pentax camiası toparlamış hepsini Adam önceden zorla satmaya çalışırlardı almazdık şimdiyse biz bile bulamıyoruz dedi. Önceden 30 liraya sattıkları lensleri şimdi bize 80-100 liraya satıyorlar.
Konuyla alakalı değil ama başıma gelen bir olayı anlatayım
50 mm lens ararken dükkanın birinde satıcı ne çekmek istediğimi sordu bende daha acamiyim herşeye merakım var dedim. Özellikle makro çekim yapmayı istiyorum dedim. Bunu üzerine bana bir lens verdi. Yanlış hatırlamıyorsam 35-70 mm yada 35-80mm neyse lensi elime aldım. Oda ne lens dökülmeye başladı Bu dökülme gerçek manasıyla bir dökülmedir...! Lens param parça oldu Dedim ki bu ne iş ben bu lensi alsam 150 lira versem eve gidene kadar sadece bayoneti makinada kalacak. Arkamdan birinin parçaları toplaması gerekecek.
İşin özü adamların elinde lens yok sağdan soldan kırık çıkık lensleri toplayıp bize satıyorlar. Dikkatli olmak lazım.

Tarih: 11 Haziran 2008, 14:31 - İp: 193.***.**8.254
  • 1