darknessquench
darknessquench (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon 14mm Lens 4. 500tl Ne Farki Var?

http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp?numRecordPosition=4&P_ID=3644&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=172

14mm lens 4.500gibi ucuk bir fiyata satiliyor ama 18-135mm lensler 600-700 liraya falan bulunuyor 1000 diyelim en fazla bunlar arasindaki fark nedir acaba ?

diyafram deseniz yorum yapamam ama zoom bakımından 135mmler daha iyi değilmidir + ları - lerini nedenleriyle birlikte benimle paylasabilirmisiniz acaba bu konu cok kafami kurcalıyorda lenslere merak salmis birisi olarak

şimdiden teşekkürler

Tarih: 11 Ocak 2010, 22:36 - İp: 78.***.**8.92
drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

www.kenrockwell.com

Tarih: 12 Ocak 2010, 06:37 - İp: 67.***.**2.124
darknessquench
darknessquench (üye)
İstanbul / Amatör

bu site nedir hocam ingilizce pek fazla anlamadımda ?

Tarih: 13 Ocak 2010, 13:50 - İp: 78.***.**8.92
nusi55
nusi55 (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

selamlar kardeş
bilgimin yettiği kadar cevap vereyim sana...
18-135 mm lens kullanırken sana daha cazip gelir. bir cok işini gördüğünü zannedersin...
ancak yaptığın iş hassasiyet isterse ve de sana getir sağlıyorsa...
işe göre malzeme kullanılmasında fayda var..
en kücük ve en yüksak değerler arasındaki rakam ne kadar fazla olursa
objektifin içindeki mercek sayısı fazla olur...
yada merceğin özelliği değişir...
18 135- 18 105 - 18 125 gibi lensler amatör cekimler içindir..
objektiften gelen ısık ve pozlanma işlemi tam anlamıyla net olmaz ( yakın cekim de)...
birde almak istediğin objektifin numarası f2,8 olsunki mercek kalitesi ortaya cıksın...
ama sunu rahatlıkla söyleyim..
normal kullanıcılar için bu tür objektifler iş görür..
stüdyo veya katalog cekimi gibi işler ile ugrasanlar için mükemmell.

Tarih: 15 Ocak 2010, 10:39 - İp: 81.***.**0.10
oguz orhan
oguz orhan (üye)
İzmir / Amatör

Farkları mı;
1) Nikon 14mm AF-S f/2.8G ED lens Full Frame (FX) format makinelere uyumludur. Yani oluşturulan görüntü 36x24mm lik çipe göredir..
Bahsi geçen diğer lensler (örn 18-135mm )DX format (yani daha küçük görüntü sensörleri ki bunlar crop lu makineler diye anılır) için tasarlanmıştır.
2) Açıklığı f/2.8 dir. Bu da daha çok ışık alabilir anlamındadır.
3) 14mm lens gövdesi üzerinde manual netleme bileziği mevcuttur.
4) En önemli özelliği kullanılan mercek yapısı ve kaplamalarıdır. 14mm lens içindeki bazı mercekleri ELD (ışığın mercek içinde çok az dağılması, ideali hiç dağılmasın!) özelliğe sahiptir..
5) Ayrıca mercekler NANO COATING denen özel bir kristalin yapıyla kaplanmıştır.. Herşey görüntü daha iyi olsun çabasıdır.
6) Gövdesi gayet sağlam metal alaşımlardan imal edilmiştir. O ucuz lenslerin iç yapısında bol miktarda plastik kullanılmıştır ve kısa süre sonra bunlar aşınırlar ve bir miktar kalite kaybına sebep olurlar.
7) 14mm lensin makina gövdesine takıldığı bölüm (bayonet) contalıdır, yağmurlu havada burdan su vs girişi önlenmiştir.

Bu objektif öncelikli olarak profesyonel kullanıcılar için tasarlanmıştır. Sadece mekanik yapısıyla değil çektiğiniz fotograflardaki keskinlik ve canlı renklerle de çok kaliteli bir lensdir.

Tecrübe ettiğim lenslerde de aynı şeyi gördüm.
Bende Nikon 14-24mm f/2.8 ve Nikon 24-70mm f/2.8 lensleri var.. (Hongkong dan almıştım)
Daha önce Nikon 18-135, 50mm f/1.8, Nikon 70-300mm kullandım, halen de elimde mevcut.
Fark mı... 18-135 lens 24-70 in yanına bile yaklaşamıyor.. Bu kadar keskin ve canlı renkler.... Ben bir amatörüm ve teknik olarak daha kaliteli fotograf çekme adına kullanıyorum bu lensleri.
Peki bu kadar fiyat farkı olmalı mı... Yorum size kalmış.

Tarih: 22 Ocak 2010, 06:28 - İp: 88.***.**9.172
darknessquench
darknessquench (üye)
İstanbul / Amatör

olmalı yorum ve açıklama için teşekkürler gerçekten çok daha iyi anlıyorum şuanda ama kafamı karıştıran bir soru kaldı sadece, diyafram değeri düşük olan f5 den ziuyade f1,8 lensler ile daha kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor orası çok güzel ve kafamdaki lensleri bir çırpıda silip attınız bu yorumunuzla ve teşekkür ederim.

yanlız zoom noktasına takıldım ben zoom eksisini nasıl artıya çevirebiliriz ?

Tarih: 24 Ocak 2010, 16:37 - İp: 78.***.**6.185
  • 1