onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

K100d’ye Filtre.

Arkadaşlar 100 ytl bütçem var ve pentax k100d'nin kit objektiflerine uygun (52mm) polarize ve uv filtre almayı düşünüyorum.Marka fiyat-performans ilişkisinde alabileceğim en iyi filtreler hangisidir? bu arada uv çok önemsizse paramın tamamıyla daha iyi bir polerize de alabilirim.Fikirlerinizi bekliyorum.
İlgilenen herkese şimdiden selam.

Tarih: 15 Şubat 2007, 14:35 - İp: 88.***.**5.227
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili bitpire,
konuyla ilgili verdiğin linki ve pek çok topiği incelemeye çalıştım. merak ettiğim uv ve polarizeyi beraberce mi almalıyım yoksa parayı sadece polarizeye mi yatırmalıyım. 100 ytl'ye B&W polarize alabilirken cokin'in uv ve polarizesini alabiliyorum. yani uv filitre olmazsa olmaz mı? olmazsa ne olur? fotoğrafa etkileri ne boyuttadır?

Tarih: 15 Şubat 2007, 17:20 - İp: 88.***.**5.227
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

onca80,

UV filtre, genellikle lensi korumak için takılır, fotoğrafa pek bir katkısı olmaz.

Tarih: 15 Şubat 2007, 19:18 - İp: 88.***.**0.209
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Ocaklilar,
Sizin böyle her yardıma ihtiyacı olana koşmanıza şaşıyor ve sizi gönülden takdir ediyorum.Daha önce "dslr mi slr liki mı" topiğimde de sizin fikirlerinizden fazlasıyla yararlanmıştım.çok teşekkürler.

"UV filtre, genellikle lensi korumak için takılır, fotoğrafa pek bir katkısı olmaz."

Peki çekim koşullarında örneğin ters ve sert ışık gibi durumlarda görüntü bozulmalarını engelleme gibi bir durum söz konusumu. veya güneşteki patlamaları engelleme gibi bir kullanım amacı var mı. Eğer bu gibi veya benzeri başka artıları yoksa sadece lensi korumak maksatlı ise buna bütçe ayırmayıp B&W polarizeyi alacağım. siz ne dersiniz?

Tarih: 15 Şubat 2007, 20:34 - İp: 88.***.**5.227
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Peki çekim koşullarında örneğin ters ve sert ışık gibi durumlarda görüntü bozulmalarını engelleme gibi bir durum söz konusumu.

Tam tersi. Bırakın görüntü bozulmalarını engellemeyi; lensin önünde fazladan bir cam daha olacağından, (ki, bu camın kalitesi hiç bir zaman lensinizin camı kadar kaliteli olmayacaktır) dediğiniz koşullarda fazladan yansımalara bile neden olabilirler.

Tarih: 15 Şubat 2007, 21:26 - İp: 88.***.**0.209
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım bu aşamada kalitesiz iki filitre alıp birinden görüntü etkileyici bir fayda sağlayamıyacak diğerinden de çok tatminkar sonuçlar elde edemeyeceksem, kaliteli bir polarize almak daha mantıklı. Bu yönde uv'nin etkilerini tam olarak kestiremiyordum, verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler. Saygılarımla...

Tarih: 15 Şubat 2007, 22:27 - İp: 88.***.**5.227
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

B&W circular polarize almaya karar verdim. Buraya kadar her şey tamam da bu seferde slim olup olmama durumu çıktı ortaya.Sn. Ocaklıların diğer yerlerdeki anlatımlarından slimin ince olduğunu ve üzerine başka bir flitre takılamadığını ancak fotoğraflarda oluşabilecek kenar kararmalarını önleyeceğini biliyorum. slim fiyatları slim olmayanlara göre 10 ytl kadar daha ucuz. Yani bu güzel bir haber. ama bu seferde acaba polarizenin üzerine başka bir flitre takmak icabeder mi? ederse tasarruf ettiğmi zannettiğim 10 ytl'den daha fazlasını harcamak zorunda kalır mıyım?bunları düşüdüm ve polarize işini bir kez daha erteledim.
Net olarak sorum şu:
1-polarizenin slim olması başka bir filitrenin üzerine takılmasını da engeller mi? mesela UV'nin(mantık olarak tabii ki hayır ama emin olmak istedim)
2-Polarize'nin üzerine başka filitre takmak icap eder mi?Ederse bu önemli bir filtre midir? yakın zamanda almak istenebilecek bir şey mi? Eğer kısa bir süre sonra böyle bir filitreye de ihtiyaç duyulacak olursa slim olmayanlardan bir tane almak gerekir diye düşündüm.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Tarih: 18 Şubat 2007, 23:16 - İp: 85.***.**0.104
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

SLIM filtrelerin bazılarının üzerine başka bir filtre vidalamak mümkün değildir. "bazılarının" diyorum, çünkü bazılarına vidalanabiliyor, az da olsa vida yivleri olabiliyor bazılarında. Örneğin benim kullanmakta olduğum Heliopan UV filtrede durum böyle. SLIM olmasına rağmen üzerine polarize filtreyi takabildiğim gibi, lens kapağını da takabiliyorum. Ama, Yine SLIM olan Heliopan polarize filtremin önünde hiç diş yivi yok, yani üzerine hiç bir şey takamıyorsunuz. Polarize'nin üzerine başka bir filtre takılmaz zaten.

Tarih: 18 Şubat 2007, 23:42 - İp: 88.***.**1.176
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

onca80;

Gereksiz kuruntu yapmışsın. "İleride Polarize'nin üstüne başka filtre takmak gerekir de ya takamazsam" diye polarize filtre almaktan vazgeçilir mi? Başka filtre de takmayıver üzerine. İlla UV de olsun diyorsan Cokin'in UV'sini al. 10-12 lira civarındadır. Polarizeyi de B+W veya Heliopan al. Polarize filtre devamlı objektifin üzerinde taşıyacağın bir filtre değil zaten. İhtiyacın olduğunda UV'yi çıkarıp polarizeyi takacaksın, çekimini yaptıktan sonra çıkarıp tekrar UV'yi takacaksın. Bence slim almana da gerek yok. Bildiğim kadarıyla slim olmayanlar çok geniş açılarda (10-12 mm gibi) köşelerde kararma yapıyor. Senin kit lensinde böyle bir problem olacağını zannetmiyorum.

Tarih: 19 Şubat 2007, 15:18 - İp: 213.***.**5.242
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

"Polarize'nin üzerine başka bir filtre takılmaz zaten."

O zaman slim olarak alacağımız polarizenin tek dezavantajı önüne objektif kapağı takamamak.polarizenin ihtiyaç görüldüğünde kullanılacağını düşünürsek buda büyük bir dezavantaj değil. ama olası köşe kararmalarını önlemesi bir artı. Peki B&W ile Heliopen arasında kalite farkı var mıdır?

Tarih: 19 Şubat 2007, 15:20 - İp: 85.***.**0.104