legoara
legoara (üye)
İstanbul / Amatör

D80’de Ir Filtre Kullanılabilir Mi?

Merhabalar.
Benim öğrenmek istediğim D80 ve diğer D-SLR makinalar ile IR filtreler kullanılıp fotoğraf çekilebilir mi? Yoksa bu makinanın özelliği midir? Biraz araştırdım ir fotoğraflar konusunda anlatımlar var ama tam olarak hangi makinalar ile bu işlem yapılabilir bilgisine ulaşamadım. Bu konu hakkında bilgilerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılar.

Tarih: 30 Nisan 2007, 13:52 - İp: 83.***.**1.2
holydiver
holydiver (üye)
İstanbul / Amatör

MERHABA,
BEN DE AYNI SORUYU MERAK EDİYORDUM.CHIP DERGİSİNİN EN SON FOTO SAYISINDA BİR CEVAP VAR.UZAKTAN KUMANDAYI OBJEKTİFE TUTARAK HERHANGİ BİR DÜĞMEYE BASIN,BEYAZ BİR NOKTA GÖRÜNÜYORSA MAKİNANIZ IR'İ ALGILIYOR DİYE YAZMIŞLAR.DENEDİM,D80 DE BEYAZ BİR NOKTA GÖRÜNÜYOR.BURADAN DA KULLANILABİLİR SONUCU ÇIKIYOR SANIRIM.
KOLAY GELSİN.

Tarih: 2 Mayıs 2007, 23:23 - İp: 88.***.**7.176
legoara
legoara (üye)
İstanbul / Amatör

holydiver;
öncelikle bilgilendirmen için teşekkür ederim. Sizin yazdığınız metodu ben de okudum. Bunu lcd ekranından çekim yapılan bir digital makina ile görebildim. Fakat D80 nin vizöründen bunu algılayamadım. Hatta evde ne kadar kumanda varsa hepsini denedim ve birkaç fotoğraf çektim ama olmadı maalesef. Siz bunu nasıl yaptınız? Hangi ayarları kullandınız da bunu tespit edebildiniz? Bu konuda da bilgi verebilirseniz sevinirim.

Saygılar.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 00:25 - İp: 88.***.**2.33
holydiver
holydiver (üye)
İstanbul / Amatör

ben de ilk denediğimde kumandanın ir lambasını mor-pembe bir renkte gördüm,algılamıyor sandım.ancak bunu karanlık bir ortamda denediğimde farkı gördüm.zaten sadece bir deneme olduğu için f değeri falan önemli değil.oda karanlık olsun, kumandanın ir lambası tam objektife gelecek şekilde tutun ve deklanşöre basın.beyaz bir nokta göreceksiniz.(ben gördüm en azından).bu da ır nin sensordeki hali.sanki aşırı beyaz noktada pozlama varmış gibi olacak.budur.ama oda karanlık olsun yoksa anlaşılmıyor.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 11:21 - İp: 88.***.**2.205
legoara
legoara (üye)
İstanbul / Amatör

Paylaşımın için tekrar teşekkür ederim. Bir de bu şekilde deneyeceğim.
Saygılar.

Tarih: 3 Mayıs 2007, 13:19 - İp: 83.***.**1.2
  • 1