mbu
mbu (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Canon F/2. 8 Objektifler Hakkında..

Merhaba arkadaşlar. Makinem 550D ve kit lens çok yetersiz kalıyor. f2.8 aydınlık ve hızlı bir objektif almak istiyorum. Ama bu şekildeki lenslerin fiyatları bence şaşırtıcı derecede yüksek. Bilenlerden yardım bekliyorum. Bir kaç objektif araştırdım

+Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM
Bu objektifin ii olmayanla arasında 1000$ fark var .. Sebebi nedir?

+Canon EF 200mm f/2.8L II USM Telephoto Lens
Sabitlerdende hiç anlamıyorum, zoom olayı filan.. bunun hakkında da yardımcı olabilirmisiniz?..
Kuş vs. Fotoğrafları çekebilmek için yeterlimi 200mm..
Sizlerde farklı model marka vs. öneri yapabirsiniz.
Bide bu objektiflerin Çindeki fiyatları hakkında bilginiz varmı?
Bunların dışında makineye farklı aparatlarla takılan eski model 2.el objektif olayını duydum.ucuz nasıl olsa Makineme uyabilecek ve yaza kadar idare edecek objektifler bulunabilirmi..

Cevap yazacak olan arkadaş hangi sorumu yanıtlayacağını şaşırak biliyorum ama konu fazlalığı olmasın diye işte...
Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler selamlar...

Tarih: 27 Eylül 2010, 02:39 - İp: 188.***.**2.122
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

anlamadıgım kit lens yeterli olmuyor deyip neden tele objektiflere yoneldiginiz?

70-200 canonun en iyi lensi denilebilecek L (limited) serisi bir lens. tutar bununla kıyaslarsanız diger lensleri tabiki pahalıdır.

sabit lenslerde zoom yok.
mesela elinizdeki 18-55 i 35mm ye getirin.
35mm sabıt bir lens sadece bu goruntuyu verir uzaklasıp yakınlasma imkanınız yoktur.

kuş vs cekmek için 300mm ve uzeri tavsiye edilir-200mm yeterli degildir.
ancak zaten kuş fotografcılıgı tecrube ve konuya hakimlik gerektiren bir daldır.
daha objektiflerin farklarını bile bilmiyorsanız, fotografcılık hakkında geniş bilgi sahıbı olmadan bu konuya yonelik bir lens almanızı tavsiye etmem.

kit lensinizin verdigi zoom aralıgı sizin için yeterliyse tamron 17-50 f:2.8 alın.
yok yeterli degilsedaha geniş aralıklı 15-85 gibi mesela bir lens alın ancak bunlar 2.8 diyafram vermezler.

sigma 17-70 2.8 diyaframdan baslayan bir objektif. oda iyi bir ecenek olabilir.

Tarih: 29 Eylül 2010, 16:49 - İp: 217.***.**8.43
mbu
mbu (üye)

Sabit Lensi biliyordum ama üzerinde 2-3 tane bilezik olması(görünmesi) kafamı kariştırıyordu.. Biri focus diğerleri ne?.. Sonuçta elime alıp inceleyemedim.

Aslında en başında 18-200 veya kitle beraber 55-250 gibi lensleri düşünüyordum. Çünkü bana zoom lazım.. Fakat bir fot. Dergısinde okuduğum yazıda "kaliteli objektifleri(diyaframı düşük) kullandıktan sonra bu kadar süre diğerlerini kullanmış olduğunuz için kendinize kızacaksınız" yazısıydı..

Sigma 17-70i araştıracağım..

Canon un en iyi objektifi bir gün full frame alana kadar kalsın.. Tam anlamıyla yararlanamamakta var dimi?
Ilginiz için Teşekkürler Gaijin hocam

#mbu' tarafından 29.09.2010 20:59:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Eylül 2010, 18:58 - İp: 188.***.**6.44
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Aslında en başında 18-200 veya kitle beraber 55-250 gibi lensleri düşünüyordum. Çünkü bana zoom lazım..

size zoom lazımsa (kuş cekmek için) minimum 300mm ihtiyac duyarsınız. onun dısında 55-250 is iyi bir secim olacaktır.

Fakat bir fot. Dergısinde okuduğum yazıda "kaliteli objektifleri(diyaframı düşük) kullandıktan sonra bu kadar süre diğerlerini kullanmış olduğunuz için kendinize kızacaksınız" yazısıydı..

bunlar cok dikkate alınmaması gereken pazarlamacı dergi klişeleri.
kaliteli objektif = binlerce lira denklemi olmasa ortada evet kızın kendinize.
ama boyle bir denklem varken hem butceniz hem ihtiyaclarınız hemde bu işten bir geliriniz olup olmadıgına baglı degişir butun mesele..

fiyat/performans diye bir kriter olma nedenide budur.
sigma 17-70 OS kit lensten biraz daha fazla zoom olanagı sunan bir lenstir.
2.8 diyaframdan baslıyorki muhakkak bir artıdır.

ama zoom ihtiyacınız için bir zoom lens enazından 55-250 veya 70-300 almanız yerınde olur.

Tarih: 30 Eylül 2010, 01:13 - İp: 217.***.**7.23
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. Gaijin size yeterince doyurucu bilgi vermiş gördüğüm kadarıyla.. Zoom lensler, üzerine bir de büyük diyafram, hatta bir de titreşim engelleyici eklendiğinde hem fiyatı hem de ağırlığı artar. Bahsettiğiniz lensi almadan önce oldukça çalışmanız gerekir.. Gerek fotoğraf nedir, kompozisyon nedir, gerekse, hangi kompozisyonlarda hangi lensler gerekir..

Kuş fotoğrafçılığı göründüğü kadar kolay değildir. Sokaktaki üç beş güvercini çekecekseniz, tavsiyem; bu kadar pahalı lensler almayın.. Dağ, bayır dolaşır ve binlerce kuş fotoğrafı çekerseniz, verdiğiniz paranın hakkını ancak alabilirsiniz. Boyun ve bel ağrılarını da unutmayalım..

Lens almadan önce mutlaka gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını anlamaya çalışın. Forumdaki bir arkadaşımızın bir tavsiyesi vardı; "bir yıl içinde çektiğim fotoğrafların da uzaklıklarına bakıyorum, ona göre hangi lense ihtiyacım olduğunu anlıyorum" diyordu.. Elinizde uzun ve ağır bir lens olduğunu düşünün, saatlerce sadece bir kelebek veya bir kuşun peşinde dağ bayır demeden koşacağınızı hatırlayın.. Zira uygun açıyı bulmadan çekeceğiniz kuş fotoğrafı hiç bir şeye benzemeyecektir.

Eğer açık diyafram istiyorsanız, daha hafif ve ucuz olan sabit lenslere yönelin.. Zoomlara göre daha keskin sonuçlar alacaksınız, ve ağırlıktan kurtulacaksınız.. Sabitlerde zoom'u kendiniz yaparsınız, yani ileri geri hareket ederek. Böylece zoom'u düşünürken kaybedeceğiniz kadrajları düşünmeye başlarsınız.. Elinizdeki lense göre hareket edersiniz, ve fotoğrafçılığınız gelişir..

Bahsettiğiniz F2/8 70-200 lens genelde spor müsabakaları, ve uzak portreler için uygun olsa da, Sn. Gaijin'in söylediği gibi kuş fotoğrafçılığı için yeterli olmayacaktır..

Saygılarımla..

Tarih: 11 Ekim 2010, 20:03 - İp: 58.***.**0.251
mbu
mbu (üye)

Teşekkürler ilginiz için..Gaijin Hocanın tavsiye ettiği tamron 17.50 lensi almaya karar verdim,.

Tarih: 20 Ekim 2010, 12:32 - İp: 188.***.**0.186
emregurel
emregurel (üye)
İstanbul / Amatör

bende size cin fiyatiyla ilgili bir tavsiyede bulunayim..bu tarz orijinal urunler dunyanin neredeyse her yerinde uc asagi bes yukari aynidir.. cin icinde bu gecerli..ancak yolunuz hongkong a duserse vergi avantaji sayesinde %15e kadar ucuza alabilirsiniz.
Spot urunlerde farkli lokasyonlarda benzer fiyat yapisina sahip.. en iyisi turkiyeden taksitle taksit oldumu 12 ay.. insana daha bir hos geliyor

Tarih: 21 Ekim 2010, 11:38 - İp: 69.***.**4.37
  • 1