xewwiex
xewwiex (üye)
İzmir / Amatör

Canon Ef 70-300mm F/4. 5-5. 6 Do Is Usm

Herkese selam,forumda aramama rağmen bu lens hakkında bir konuya rastlayamadım.Bu lens hakkındaki yabancı sitelerden yorumları,incelemeleri okudum ve gayet tatminkar gözüküyor.Aranızda bu lensi kullanan oldumu acaba?Lensin küçük,hafif ve görüntü kalitesinin gayet iyi olması ayrıca tam aradığım gibi 70-300 arasında bir telefoto lens olmasından dolayı bu lensi tercih ediyorum,tabii canon'un L sınıfı bir lensi olduğu için fiyat haliyle biraz yüksek,fakat almışken bir defa almak istiyorum.Telefoto lense ihtiyacım var,450D ile birlikte gelen 18-55 lensimden memnunum fakat dediğim gibi makro ve uzaktan çekimler için lens arayışım var.

Tarih: 26 Ekim 2010, 10:41 - İp: 85.***.**9.89
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle bir konuda düzeltme yapayım. Bu lens L sınıfı bir lens değil. 70-300 için Canon yakın zamanda L serisi bir lens çıkardı ama o DO olan değil.

Ben aynı aralıktaki diğer 70-300 IS USM lensi kullandığım için DO versiyonu ile ilgili yorum yapmak istemem, kullanmadım.

Ama aşağıdaki iki linkte incelemeleri ve kullanıcı yorumlarını bulabilirsiniz.

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/73/cat/all

http://lens-reviews.com/Lenses/Canon/Canon-EF-70-300-f4.5-5.6-DO-IS-USM-review.html

Buradan da bu lensle çekilmiş gerçek fotoğrafları inceleyebilirsiniz:

http://pixel-peeper.com/lenses/?lens=718

Benim şahsi fikrim; bu lens standart bir kullanıcı için oldukça gereksiz bir lens. Bu parayı hakettiğini düşünmüyorum. Amatör bir kullanıcı için 55-250 lensin yeterli olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan full frame bir makine kullanıyorsanız ya da aynı anda filmli bir EOS kullanıyorsanız da normal 70-300 IS USM'nin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.

Macro çok ilgim olan bir konu değil ama sanırım bu lenslerin hiç biri gerçek bir makro çekim için uygun değildir.

Kolay gelsin.

Tarih: 26 Ekim 2010, 16:30 - İp: 193.***.**7.122
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

70-300 do usm L sınıfı değildir.bu lens hakkında konu veya yorum bulamamanızın en büyük nedenlerinden biride birçok kişiye göre fiyatının çok yüksek olmasıdır.daha doğrusu aynı görüntü kalitesini daha ucuz ve L serisi lenslerle sağlanabilmesidir.hem tele hem macro lens arayışınız varsa bence 70-200 L f4 ıs + 100mm macro çok güzel ikili oluşturacaktır.200mm yeterli değil diye düşünürseniz 70-300 ıs usm (do değil) + 100mm macro alabilirsiniz.hatta üstüne para bile artacaktır.

Tarih: 26 Ekim 2010, 16:34 - İp: 88.***.**2.37
xewwiex
xewwiex (üye)
İzmir / Amatör

Cevaplar için teşekkür ederim.Ayrıca L sınıfı bir lens olmadığını dikkatlice tekrar inceleyince farkettim.Evet fiyatı pahalı fakat cezbeden tarafı compact bir yapıya sahip olmasıydı.Bu arada konuyu buraya açtıktan sonra araştırmalara devam ettim ve bu lensin aşırı flare yaptığını öğrendim,ucunda hood olsa bile.Yabancı canon forumuna girdim ve bu lens ile ilgili pek iç açıcı sonuçlar görmedim.Vazgeçtim ve elimde bulunan 18-55 lensimin devamı niteliğinde olan 55-250 siparişini verdim.55-250 ile çekilen fotoğrafları inceledim ve karşıma çıkan sonuç,%100 crop ta bile çok güzel netlik sunduğunu gördüm.Şimdilik bu lensi kullanıcam ve sanırım isteklerimi karşılayacaktır.

Tarih: 26 Ekim 2010, 17:09 - İp: 85.***.**9.89
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

güzel tercih şimdiden hayırlı olsun.

Tarih: 26 Ekim 2010, 18:58 - İp: 88.***.**2.37
  • 1