komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

50mm F:1/1. 4 Ve F:1/1. 8

Arkadaslar ben Cenon eos 30D almayi dusunurken bu forum ve sizler sayesinde fotograf kalitesi icin govdeden ziyade lensin onemli oldugunu ogrendigimden , mevcut "sınırlı kaynaklarımı" goreli olarak daha uygun olan Nikon D80 ve 50mm lens icin kullanmakta karar kildim. Portre fotograflari cekmek istiyorum ve sizlere sormak istedigim asil konu f:1/1.4 ile f:1/1.8 arasindaki fark. Fiyat hususunda iki misli kadar bir fark oldugunu biliyorum ancak ben fotograf kalitesine bu fiyat farkini hissettirecek katkiyi ogrenmek istiyorum. Mesela portre fotografi cekerken f:1/1.4 ile arka plani cok daha flu hale getirebilir miyiz? Epey bir amator oldugumdan umarim meramimi yeterince aciklayabilmisimdir...
Saygilarimla...

Tarih: 6 Aralık 2006, 22:17 - İp: 85.***.**7.158
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Peki bu durumda sadece 50mm lens alıp geniş açıya ve tele objektife para ayıramıyor musunuz?

Tarih: 7 Aralık 2006, 00:26 - İp: 85.***.**0.71
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

son sorunuza cevap olarak evet daha flu hale getirebilirsiniz.
f1.4, 1.8'e göre daha açık bir diyafram demektir, bu da net alan derinliğinin azalması anlamına gelir.

ancak bu kadar fark fiyat farkını açıklamaz, optik kalite olarak da aralarında fark vardır.

Tarih: 7 Aralık 2006, 03:23 - İp: 84.***.**7.214
ricoz
ricoz (üye)
İzmir / Amatör

Selamlar,
Canon ile ben de aynı duruma düştüm. İki lens arasında gövde yapısı ve optik olarak elbette fark var. Fakat bu işten para kazanmıyorsanız, amatörce çekimler yapıyorsanız f/1.8 de sizin işinizi görür. Ben kullanıyorum ve çokta memnunum. Yaklaşık 200usd cebimde kalmıştı o gün için.
Ben Canon 50mm f/1.8 i seçtim. Pişman değilim.
Hayırlı olsun.
Bol fotograflı günler dilerim...

Tarih: 14 Aralık 2006, 08:56 - İp: 85.***.**7.52
cedinsel
cedinsel (üye)
İzmir / Haber Fotoğrafçısı

Nikon alarak tarihi bir hata yaparsın. 1.4 veya 1.8 ayrımından önce gövdeni Canon 300D ile değiştir. Hem renk hem bütçe olarak kazanırsın. rif@t'ın da dediği gibi bu işten para kazanmayacaksan 1.8 diyafram işini görür.

Tarih: 14 Aralık 2006, 15:58 - İp: 81.***.**9.25
komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

@cedinsel

Nikon alarak nasil bir "tarihi hata" yapmis olurum? Gerekcelerini yazarsan memnun olurum...

Tarih: 14 Aralık 2006, 17:36 - İp: 85.***.**0.143
  • 1