muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

0. 25x Balık Gözü Lens

aradaşlar şöyle bir ürün buldum... Malumunüz geniş açıdan hazzeden bir amatörüm, Şimdilerde 950 YTL civarında paraya kıyıp Sigma 10-20 almaya niyetlendim. Ama burada
görülen sistem aklımı karıştırdı. Performansı hakkında fikri olan paylaşabilirmi acaba...

iyi pazarlar...

Tarih: 10 Aralık 2006, 13:22 - İp: 85.***.**2.143
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle normal bir geniş açı kalitesini alamazsınız optik olarak. bunun dışında bir geniş açı lensiniz değil, fisheye'ınız olacaktır, ki kendisi normal geniş açı gibi her zaman kullanılamaz. burulmalar bazen rahatsız edebilir.

50mm ile 180, 28mm ile 175 ve 18mm ile de 192 derece açı biraz mantıksız duruyor. öncelikle 50mm'nin 28'den daha fazla açı vermesi, bir de üst camı neredeyse düz olan bir lensin 192 gibi iddialı derece görmesi.
nikon'un efsane bir geniş açısı varmış 220 derece gören ama onun üst camı neredeyse ortadan ikiye kesilmiş futbol topu gibi bir şeydi.

Tarih: 10 Aralık 2006, 13:48 - İp: 84.***.**2.141
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Bunlar optik kaliteyi bir hayli düşüren aletler ilk başlarda verdiği geniş acı veya bi TC nin verdiği zoom değerleri her ne kadar cazip görünsede kullanıldığı zaman pek bi cazipliğinin kalmadığını görürsünüz.
Size tavsiyem aklınızdaki lensi almanız yönünde olucaktır. Saygılar..

Tarih: 10 Aralık 2006, 17:36 - İp: 88.***.**8.75
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

aslında yaptığım önincelemeler2den dolayı bende öyle olacağı kanaatindeyim ama hani bir kullanan ve en azından vasat sonuçlar yakalayan vardır belki de diye düşündüm...

Tarih: 10 Aralık 2006, 17:46 - İp: 85.***.**2.143
  • 1