yetshot
yetshot (üye)
İzmir / Meraklı

Canon A610’den Sonra Hangi Makine?

Merhaba, 7 aydır Canon A610 kullanıyorum makinenin resim kalitesinden son derece memnunum. Ama objektifi artık yetersiz geliyor, yüksek zoomlu bir makine almayı düşünüyorum. Aklımda ise 3 model var: panasonic fz5/7 ve fuji s5600.

Fujinin yüksek isoda bile fazla noise yapmamsı dikkatimi çekti, raw formatında çekim bu makineyi benim için daha da etkiliyi hale getiriyor. Yalnız şu yönden kuşkulara sahibim:

1. 380 mm de (max zoomda) yüksek iso (800) IS sisteminin eksiğini kapatabiliyor mu?

2. Bu makinenin EVFsi manuel odaklama için yeterli mi?

Eğer bu konularda tatmin edici yanıtlar alabilirsem Fuji S5600ü tercih edeceğim, yoksa ister istemez Panasonic FZ 7 veya 5 (aslında 5i 7den daha az noise ürettiğini bildiğim için düşünüyorum ama manuel odaklama olmayışı da beni düşündürüyor).

İzmir'deki arkadaşlara da bir sorum olacak, İzmir'de elimdeki makineyi değerlendirip yeni makine alabileceğim, uygun fiyat veren bir yer var mı?

Ekleme: Ayırabileceğim bütçe en fazla 850 YTL

#yetshot' tarafından 02.10.2006 16:46:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ekim 2006, 15:30 - İp: 85.***.**7.191
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Neden S3 ü listene eklemedin onu öğrenebilirmiyim?

Ben sana S3 ü öneririm şidettle zaten canon kullanıcısısın menülere üzerindeki erişim butuolarına adaptasyon problemi yaşamadan 6,0 mp 12x optik ultrasonic ve image stabilizer li bi makinaya sahip olacaksın.

Elindeki makinayı gittigidiyorda değerlendirebilirsin buda bi tavsiye.

Tarih: 2 Ekim 2006, 16:08 - İp: 81.***.**4.92
yetshot
yetshot (üye)
İzmir / Meraklı

chopsuey, önerin için teşekkür ederim. Evet Canon S3 oldukça iyi bir makine fakat bütçem yetmiyor ne yazık ki O param olsa biraz daha biriktirip Panasonic FZ30 ya da 50 alırım.

gittigidiyor tavsiyen için de ayrıca teşekkür ederim.

Tarih: 2 Ekim 2006, 16:52 - İp: 85.***.**7.191
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

AMAN HAA İZMİR'Lİ HEMŞERİM.. SAKIN S3 İLE İŞİN OLMASIN.

Ya senin makinan inan ki s3 ten daha iyi foto veriyor. 12x optik zoom için değer mi bilmem? Sana bir tavsiyem var.

Kompakt teknik bölümünde "büyük araştırma" adı altında bir forum açtım. O forumu oku.. s3 ile ilgili çarpıcı detaylar var. Ben sana fz7'yi de, s5600'ü de tavsiye ederim. Hangisini alsan zararlı çıkmazsın. Birbirlerine ufak üstünlikleri var. noise konusunda kesinlikle fuji daha iyi.. bazı yönlerden de fz7..

Dilersen msn den yardımcı da olurum sana..

Tarih: 2 Ekim 2006, 18:32 - İp: 88.***.**5.199
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

panctom Sen sadece kişisel görüşlerini yazmışsın kaç kişi destekliyor S3 hakkında yazdıklarını söylermisin. Sen bu şekilde yardımcı olmaya devam et.

Tarih: 3 Ekim 2006, 02:33 - İp: 85.***.**0.237
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

CHOPSUEY;

MADEM O KADAR S3 DİYORSUN, NEDEN SENİN TEÇHİZATINDA S3 YOK? NİYE ONUN YERİNE SENDE DE AYNEN A610 VAR?

BAK ŞİMDİ ÇUVALLADIN Kendinin kullanmadığın aleti, başkasına savunuyorsun. Donanımına baktım sen de bu arkadaş gibi A610 kullanıyorsun.

İyi de yapıyorsun, çünkü bu aşikar ki, A610 > S3 ..

Yani a610, s3 ten büyüktür. Tip olarak değil ama foto kalitesi olarak öyle.. 1/1.8 sensörü mü inkar edeceksin merak ediyorum.

Son olarak, hep söylüyorum: s3 800 ytl civarı satılsaydı, hiç eleştirmezdim. O fiyatı hak eder çünkü.. O kadar da kötü değil yani..

Tarih: 3 Ekim 2006, 04:02 - İp: 88.***.**5.199
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

İyi baktıysan D70s EOS 3000N D-SLR ve SLR makinalarım olduğu için pek aldırış etmiyorum varmış veya yokmuş pek derdim değil bütcem kısıtlı olsaydı D70s i almaz S3 alırdım emin ol.
Hem çuvallamakla alaksaı yok burda çuvallıyacak olan biri varsa oda sensin benim S3 kullanmadığımı nerden biliyosun sen bilir bilmez açıyosun topicleri 3-5 bişey ezberliyip Önce öve öve bitiremiyosun ardından bi topic daha neee! hata yaptım o makina çöpe şimdi bunu ezberledim birazda bunun hakkında kafadan bişeyler sıkacam. Hiç kullanmadığın ve görmediğin makina hakkında nasıl kesin yorumlar yapabiliyosun hayret.

Tarih: 4 Ekim 2006, 02:11 - İp: 85.***.**9.66
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

CHOPSEY dedim ya, sen, ben, o, bu, hep amatörüz. Bu sitelerinde inceleme yaptığım, amerikan, alman, her neyse; bu adamlar otorite! onların incelemelerine inanmayayım da sana mı inanayım? Sonra onlar bir yana, ortaya koydukları verileri görüyorsun. O zaman onlar hile yapıyor demen lazım..

Ya da ben kör olmuşum Valla meslek icabı kulaklarım çok iyi duymaz ama, gözlerim süpperdir!! Gördüğüme inanırım!!

Tarih: 4 Ekim 2006, 03:06 - İp: 88.***.**4.144
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

yetshot, a610 zaten iyi bir makine. sırf yüksek zoom nedeniyle para verme makineye.
sorularına yanıtlarım;
1-800 iso mu? 800 iso da çok ama çok kötü sonuç alırsın. çektiğin şey fotoğrafa benzemez. 200 bile sırıtabilir.
2-manuel odak için yeterlidir diye düşünüyorum.

bütçen 850 ytl ve ille de yüksek zoomlu bir şey arıyorsan biraz bekle. fz-50 piyasaya girdi, 1250 ytl ye. onu almasan da h2 ve s3 ün fiyatlarını baskılayacaktır. ben h2 yi 920 ytl ye almıştım mesela. o fiyata hatta birazcık daha altına inebilir.

Tarih: 4 Ekim 2006, 10:25 - İp: 81.***.**6.23
mstfckr61
mstfckr61 (üye)
Trabzon / Amatör

Arkadaşlar dikkatimi çeken bir nokta var. Herkes S3 üzerinde duruyor ama S2 den bahseden kimse yok. Halbuki iki makine arasında çokta fazla fark yok. Bana kalırsa verilecek fiyat farkına değecek bi fark mevcut değil. Bence S2 de son derece iyi bir seçenek. Gözardı etmemek lazım diye düşünüyorum. Selamlar...

Tarih: 4 Ekim 2006, 11:58 - İp: 81.***.**0.51
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

panctom sen onların yaptığı incelemeleride kendi kafana göre kendi tarafına yorumluyosun tıpkı 800 isoda S3 ile H5 in fotoları gibi.

Tarih: 4 Ekim 2006, 14:08 - İp: 85.***.**0.38